Oktoober 2017

Indrek Park: eestlased peaksid end iseenda pärast põlisrahvaks kuulutama

Seotud inimene: 
Sirje Kiin

Kirjandusteadlane, Vabaerakonna liige

Põlisrahva saatus on vaja eelkõige eestlastele endile. Kui teadvustame endale oma erilist seost ja suhet oma maaga, oskame võtta ka selgema seisukoha ettepanekute suhtes, mis mõjutaksid ja jäädavalt muudaksid Eesti maastikku, leiab Indiana Ülikooli keeleteadlane doktor Indrek Park usutluses kirjandusteadlasele Sirje Kiinile.

Sirje Kiin: Eestlased on üks Euroopa vanimaid põlisrahvaid, sest oleme elanud oma asualal ligi kümme tuhat aastat.

Ain Ostra: hülgasime kaevikud, et minna rünnakule

Seotud piirkond: 
Järva- ja Viljandimaa
Seotud inimene: 
Ain Ostra

Vabaerakonna Järva- ja Viljandimaa piirkonna esimees

Juhtusin üleeile lugema Juhan Kiviräha arvamust pealkirjaga „Vabaerakond hülgas demokraatia kaitse kaevikud“. Pealkiri ehmatas, et tohoh, mis Juhanil siis nüüd viga, siiani ju justkui mõistlikku juttu ajanud. Sisu pani asjad siiski paremasse tooni, ei olnudki ainult kriitika, pigem oli rohkem hoopis soov Vabaerakonnale appi tulla ja aidata meie käitumist selgitada.

Jüri Adams: vähem raha eest ostetavat kampaaniat

Jüri Adams
Seotud inimene: 
Jüri Adams

Mille poolest erineb praegune valimiskampaania eelmisest, 2013. aasta omast? Reklaamile kuluvat raha purskab nagu laavat tegutseva vulkaani suust. On üsna tõenäoline, et see on Eesti seni kõige aegade kulukaim valimiskampaania.

2013. aasta valimiste kohta deklareerisid erakonnad rahastamise järelevalve komisjonile oma kuludeks kokku umbes viis miljonit eurot. Usun, et sel korral deklareerivad nad kulusid üle kuue miljoni, seda enam, et suurkulutajate hulka on nüüd lisandunud EKRE.

Krista Aru: Ida-Virumaa ei tohi valimiste eel olla valitsuse mängukann

Seotud inimene: 
Krista Aru

Praegune valitsus lubas oma tegevuskavas koostada möödunud aprilliks Ida-Virumaale senistest märksa konkreetsema ja sisulisema riiklikku programmi. Tegevustega, mis arendavad maakonnas nii majandus- kui ka kultuurielu ja muudavad elukeskkonna paremaks. Neljapäeval arutab Riigikogu keskerakonna ettepanekul olulise tähtsusega riikliku küsimust „Ida-Virumaa tulevikuperspektiivid“, paraku pole valitsuse programm valmis, ja nii on see arutelu täis vaid valimiskampaania hõngu.

Jüri Adams: valimisvõitlus, kooseluseadus ja riigikogu töö

Üks väheseid opositsiooni õiguste kaitse reegleid riigikogu kodukorras seisneb selles, et valitseval enamusel ei ole õigust takistada opositsiooni eelnõude suurde saali jõudmist. Hiljemalt seitsme (riigikogu) töönädala jooksul peavad need jõudma esimesele lugemisele. EKRE fraktsioon tegi sellest reeglist valimiste instrumendi: andis kevadel sisse eelnõusid kõigil oma meelisteemadel arvestusega, et need oleksid saalis valimiskampaania ajal.

Piret Tarto: Riigigümnaasium Rakvere gümnaasiumi hoonesse

Seotud inimene: 
Piret Tarto

Juba maikuust tegutseb Rakveres kodanikualgatuse korras loodud neljaliikmeline toetusgrupp, kes on seadnud eesmärgiks, et tulevane Rakvere riigigümnaasium hakkab asuma ajaloolises Rakvere gümnaasiumi hoones.

Toetusrühma, kuhu kuuluvad Heli Kirsi, Kaja Visnapuu, Andres Jaadla ja Marti Kuusik, eestvedamisel toimus 6. juunil Rakvere gümnaasiumi aulas arutelukoosolek, kuhu olid kohale kutsutud haridus- ja teadusministeeriumi ja linnavõimu esindajad ning kunagine ja praegune linnaarhitekt, et arutleda Rakvere hariduse olukorra ja riigigümnaasiumi võimaliku asukoha üle.

Saaremaal jäädi kahe jalaga maa peale

Seotud inimene: 
Andres Ammas

„Me teeme nii, et Saaremaalt toob mandri peale vikerkaar,” laulsid noored lauljad aastal 2009 postiljonist luuletaja Contra sõnu Alo Mattiiseni viisil.

Saarlaste ja muhulaste auks tuleb öelda, et nii hulle valimislubadusi kui näiteks Tallinnas, Saare- ja Muhumaal seekord ei jagatud. Ei olnud siin teemaks ei Brüsselist imporditud väärtused ega pagulased, ei mošee, tunnel ega hallid passid. Ei olnud mu meelest Saaremaal valimised ka nii närvilised ja kurjad, nagu Tallinnas.

Las jääda nii, kui oli

Seotud inimene: 
Andres Ammas

Läänemaa rahvas on alalhoidlik - las jääda nii, kui oli, las jääda nii, kui on, ümisesid Läänemaa valijad ja valisid senised juhid tagasi.

Nende valimiste põhiküsimus allakirjutanu jaoks oli, kas valimisliitudel on endiselt oma koht Eesti kohalikus poliitikas. Et väljaspool Tallinna võidavad valimisliidud, oli arvata juba enne valimisi, aga kokkuvõttes läks liitudel veelgi paremini, kui oodati - iga neljas valija hääletas nende poolt.

Tartus toimus järjekordne rüütlite turniir

Vahur Kollom
Seotud piirkond: 
Tartu linn
Seotud inimene: 
Vahur Kollom

Kõik kandidaadid kirjutasid enne suurvõistlust oma luuletusi liivale, papüürusele ja julgemad isegi oma kehale. Lauldi ja vaieldi võidu. Toimusid erinevad võistlused, kus erinevates mängudes said ennast proovile panna nii rüütlid kui aadlipreilid. Tantsiti, hoorati, kakeldi. Kõik selle nimel, et pääseda lõpuks Tartu raadi koosseisu.

Elagu valimisliidud - uue aja kuulutajad!

Seotud inimene: 
Artur Talvik

Valimised on möödas ja elu saab edasi minna. Nendel valimistel on olnud erakordne roll valimisliitudel. Sellest räägitakse üleriigilises meedias vähe. Ikka tahetakse rääkida ühe või teise partei edust või ebaedust, aga valimisliitudest, kes on nende valimiste tegelikud võitjad, ei räägita peaaegu üldse. Häirib ka Tallinna tähtsustamine teiste omavalitsuste kõrval.