November 2017

Märt Läänemets: Hiina jätkab muutumatul kursil

Seotud inimene: 
Märt Läänemets

Tartu Ülikooli orientalistika dotsent ja orientalistikakeskuse juhataja. Vabaerakonna liige.

Möödunud nädalal kanti Xi Jinpingi nimi ja tema ideed Hiina arendamiseks Hiina Kommunistliku Partei uuendatud põhikirja. See on esimene kord pärast Mao Zedongi, kui partei liidrit mainitakse kompartei põhikirjas. Sellegipoolest ei ole Hiinas suuri pöördeid oodata, kirjutab sinoloog Märt Läänemets.

Peeter Espak: vasakintellektualismi diktaat on määratud taanduma

TÜ võrdleva usundiloo vanemteadur, Vabaerakonna liige

Vasakintellektualismi diktaat on määratud nagunii taanduma ja selle ees ei tohiks mingil juhul hirmu tunda. Milline poleks ka tulevase vaimse kliima rõhuasetus, on see kindlasti eripalgelisem, loovam ja intelligentsem kui võimu- ja rahaihas eilsesse maailma kuuluvad standardsed keskmised «vasakintellektuaalid», kirjutab orientalist Peeter Espak.

Märt Meesak: Tagasivaade valimistele ja uuest koalitsioonist

Seotud piirkond: 
Jõgeva- ja Tartumaa
Seotud inimene: 
Märt Meesak

Endine Konguta vallavolikogu esimees, Vabaerakond

Ajalugu on seekord tehtud ning esimesed valimised uude Elva vallavolikokku on möödas.

Nendel valimistel osales kolm erakondliku nimekirja ja kolm valimisliitu. See on hea märk, et vähemalt Elva vallas on demokraatia täiesti toimiv ning alternatiiv valijatele oli üpris korralik.

Kes sitika tee peal õieti pöörab, saab ühe pulga ülemale (vanasõna)

Seotud inimene: 
Epp Alatalu

Olen seda meelt, et meie kõigi ühine suur eesmärk on Õnnelik Eesti. Selleks on kõige kindlam alus ise hakkamasaavad kohalikud kogukonnad. Riik ja kohalik omavalitsus olgu toeks, aga meie olemise tugevus põhinegu ikka kogukondlikkusel. Nii kohalike asjade ise otsustamisel kui ka sellel, et oleme valmis õla alla panema üksteise ettevõtmistele, tegema talgutöid, panustama aega või aitama rahaliselt oma ühenduste edu nimel.

Vahur Kollom: salatsemise ja läbipaistmatuse vabariik

Seotud inimene: 
Vahur Kollom

Olgugi, et aastal 2017 on asjad ilusad ning Eesti Vabariik ja siin elavad inimesed jõukamad kui kunagi varem, näeb meie kodumaa välja kui sibul, mis on pealt kullakarvaline ja seest siiruviiruline. Isegi kullakarv on saanud mõned plekid, kui arvestada valitsuse ebaseaduslikku töötukassa ja haigekassa rahade kasutamist, id-kaardi ümber toimuvat ja korruptsioonikahtlustusi.

Andres Ammas: Lõuna-Eesti valijad parte ei usu

Andres Ammas
Seotud piirkond: 
Läänemaa ja Hiiumaa
Seotud inimene: 
Andres Ammas

Lõuna-Eesti valijad eristusid tänavustel kohalikel valimistel muust Eestist selle poolest, et siin said mitmed kandideerinud riigikogulased suhteliselt vähe hääli. Ehk siis: lõunaeestlased ei lasknud endid tüssata.

Vabaerakond tajus seda hoiakut juba suveüritustel, kus erakonna liikmed kogusid allkirju algatusele lõpetada kahel toolil istumise võimalus. Meie arvates tulevad kohalikud omavalitsused väga hästi toime riigikogu liikmeteta. Lõuna-Eestis anti selle idee toetuseks allkirju himukamalt, kui mujal.

Head tööjõudu on ka Eestis külluses

Aimar Altosaar
Seotud inimene: 
Aimar Altosaar

Tööandjate Keskliidu pidev nurin, nagu oleks Eestis suur tööjõu nappus, ei ole adekvaatne.

Tööandjad, kes tahavad odavat tööjõudu sisse tuues hoida Eestit jätkuvalt madala tootlikkuse ja seega ka madalate palkade lõksus, ei näe kaugemale oma tänastest muredest. Kahjuks ei märka ka Riigikontroll meie kõige väärtuslikuma majandusressursi viletsat kasutamist, tuues samuti majanduse ühe peamise probleemina esile tööjõupuuduse.

Taavi Simson: doktoranditoetust tuleb kahekordistada, väiksem tõus soovitud efekti ei anna

Taavi Simson
Seotud inimene: 
Taavi Simson

Tuleva aasta eelarve eelnõus on aruteluteemaks ka doktoranditoetuse suurendamine. Veel eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses lubas valitsuskoalitsioon praegu 422-eurose doktoranditoetuse kahekordistada. Suve alguseks oli sellest lubadusest järel 660 eurot. Parem oleks, kui valitsus jääks esialgse lubaduse juurde ja tõstaks toetuse 844 euroni.

Ka 844 eurot pole veel ideaal, aga oleks praegusega võrreldes siiski suur samm edasi. Selline tõus annaks lootust, et saavutatakse soovitud efekt.

Külliki Kübarsepp: Otepää valimiste vastuolulised tulemused

Külliki Kübarsepp
Seotud piirkond: 
Kagu-Eesti
Seotud inimene: 
Külliki Kübarsepp

 

Olen hariduselt politoloog ning kui püüda valimistulemusi enda kodupaigas Otepääl selle pilguga vaadelda, ei pruugi argielu poliitilised järeldused politoloogilistega teps ühtida.

Suur ühisvald ei ole just kõige sujuvamalt kokku saanud. Keskuses Otepääl toimus isegi võimuvahetus selle ajel, et haldusterritoriaalsesse läbirääkimisse suhtuti üsna ükskõikselt. Võimuvõitlus Pukas oli reformi käigus veel verisem.

Sirje Kiin: kohalikud valimised pole ainult kohaliku tähendusega

Seotud inimene: 
Sirje Kiin

Keskerakonna napp, ent järjekordne võit Tallinnas kinnitas taas kord puust ja punaselt, et vaatamata korduvate korruptsioonisüüdistuste tõttu kohtupingis vaevlemisele, vaatamata maksumaksjate raha kuritarvitamisele erakondlikes kampaaniates ja keskerakondlikus Tallinna Televisioonis, vaatamata Eesti-vaenulikele sõnavõttudele, vaatamata endise Tallinna linnapea ja erakonna looja Edgar Savisaare ametist tagandamisele ja eraldi valimisliidus kandideerimisele, on Eesti kodakondsuseta muulaste hääled endiselt truud oma vankumatus usus Keskerakonda ja valivad neid, nui neljaks.