Ain Ostra: valitsuses süveneb komme esitada eelarve, mille ridadest ei saa peaaegu aru

Arvamus13.11.2018

Valitsuse on järgmise aasta riigieelarve tekitab esmapilgul positiivse mulje.

Kuna majanduskasv võimaldab planeerida mitmeid investeeringuid, siis peaks elu igal pool paremaks muutuma.

Kahjuks ei sisalda eelarve varude tekitamist ning selle koostajad on vaadanud mööda tõsiasjast, et majandusel on tsükliline iseloom. Heade aegade eelarvepoliitikale antakse tegelik hinnang just siis, kui majandus langeb. Vabaerakond küsib, millised on abinõud, et raskem aeg üle elada? Ehk valitsusel tuleks rääkida ka reservidest, investeeringute hajutamisest, tootlikkusest ja pikaajalisele konkurentsivõimele orienteeritud majandusest.

Viljandimaa ongi elu kõige rohkem mõjutanud vead valitsuse aktsiisipoliitikas. Väikesed maapoed sulgevad uksi, sest Lätti ei minda ostma mitte ainult alkoholil, vaid  ehitusmaterjale  ja kodutehnikat. Lisaks autokütuse tankimisele kasutatakse lõunanaabrite autoremondi töökodade teenuseid.  Pea iga kauba või teenuse puhul uuritakse võimalusi Lätist odavamalt saada, sest rada on sisse tallatud.

Oma põntsu maapoodidel annab ka tasuta ühistransport, sest paljudel eakatel on nüüd võimalus teha ostureise suurematesse keskustesse.

Tulles tagasi riigieelarve projekti juurde, tekib  ridamisi laiemaid küsimusi. Miks pole valitsus kasutanud praegust majanduse head aega selleks, et panustada rohkem haridusse ja innovatsiooni? Või koguda reserve ja teha muid selliseid tegevusi, mis aitavad kehvemal ajal paremini toime tulla?

Samas leidis valitsus viimasel hetkel eelarve prognoosi muutes 25 miljonit euro katuseraha. Miks jagatakse piirkondadele toetusi poliitiliste tutvuste, mitte vajaduste põhiselt?

Paraku on valitsusel olnud süvenev komme esitada eelarve nii, et arusaadavaid ridu seal peaaegu pole. Mõnel määral avab raha otstarvet seletuskiri, kuid seal ei selgu keerulised klassifikaatorid, mille all üks või teine raha eelarves on ning mille järgi saab muudatusi vormistada.

Terve Eesti heaks!

Eelarve eelnõu esituse viis ei võimalda parlamendisaadikutel teha eelarvesse muudatusettepanekuid. Näiteks pikaajalise ettevõtjakogemusega Enn Meri ütles Riigikogus, et on palju eelarveid näinud ja neid kujundanud, aga nii segast esitust, nagu riigieelarve puhul, pole varem kohanud.

Vabaerakonna hinnangul tuleks riigieelarves tõsta kulutusi sotsiaal- ja riigikaitsesse. Demograafilise meetmena tahame aidata omavalitsustel võtta enda kanda senisest suurem osa lasteaedade kohatasudest.

Kust selleks raha võtta? Vabaerakonna ettepanek on kärpida radikaalselt valitsemiskulusid  (sealhulgas kulutusi erakondadele) ja hoida nii kokku kuni 200 miljonit eurot.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.