Ain Ostra: tiksuva valitsuse aktsiisipoliitika uuring on raharaiskamine

Arvamus22.07.2018

Vabaerakonna juhatuse liige Ain Ostra leiab, et lokkavat rumalust meie väikese riigi valitsemise juures on juba ohtlikult palju saanud.

Rahandusministeerium kuulutas välja hanke, et 83 333 euro eest uurida, milline on olnud aktsiisipoliitika  ja piirikaubanduse mõju ettevõtlusele ja majandusele laiemalt.

Võin ilma uuringuta öelda, et väga suurepärane mõju on olnud: tanklates vohavad järjekorrad ja alkopoodides käib tihe sagimine. Seda muidugi mitte siinpool piiri, vaid ikka sealpool, Läti poolel.

Esiteks tekitas loo lugemine kohe mõtte, et kas aktsiisipoliitikast tekitatud kahju on tõesti veel liiga väike, et riik sinna veel raha tahab raisata. Ja kust on võetud selline naljakas maksumus? Kas see on mitme ametniku päevatöö tulemus? Või lausa nädalate? Või äkki on mõne eelnevalt tehtud uuringu uurimuse tulemusel jõutud sellise summani?

Teiseks saame kirjutisest teada, et uuring on vajalik selleks, et tulevane poliitikakujundus oleks võimalikult teadmistepõhine. Ehk siis rahandusministeerium ütleb otse välja, et seni tehtud otsused seda ei ole ja kogu senine aktsiisipoliitika on kujundatud lakke vahtides. Mida praegustest tulemustest oligi karta!

Kolmandaks saame taas kinnitust tõsiasjale, et meie valitsus ei saa kuidagi aru, millises järjekorras asjad peavad käima. Nemad enne ikka lõikavad ja siis üheksa korda mõõdavad, mitte vastupidi.

Neljandaks jõuame järeldusele, et tiksuv valitsus on kuni valimisteni siiski hetkel parem, kui tegutsev, sest seda lolluste hulka, mida kokku keeratud on juba üle mõistuse palju.

Lõpetuseks üks soovitus ka, kuidas palju odavamalt saaks: ministeerium rentigu buss, toppigu ametnikke täis ja tehku üks tiir Lõuna-Eestis. Lugegu kokku suletud väikepoed, vestelgu endiste tööandjatest poeomanikega, kes nüüd elatuvad sotstoetustest ja mõistlik oleks ka paar tunnikest jälgida tihedalt sagivaid ostlejaid mõnes piiri äärses alkopoes. Peaks paari tuhande maksueuroga hakkama saama küll.

Head riigiisad, mul on Teie pärast tõsine hirm, sest seda lokkavat rumalust meie väikese riigi valitsemise juures on juba ohtlikult palju saanud. Ma kardan, et kaugel ei ole aeg, kus haaratakse hangud ja liigutakse Toompea suunas. Ütleb ja laulgi, et „…ükskord prahvatab vimm. Mis kogunend salaja…”

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.