Andres Herkel Danske rahapesu juhtumist: läbi Eesti filiaali liikus varjatud raha ka itaal

Uudised11.05.2018

Riigikogus esines aastaülevaatega Finantsinspektsiooni (FI) juht Kilvar Kessler. Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni ja parlamendi väliskomisjoni liige Andres Herkel pidas pärast Kessleri esinemist kõne, milles muuhulgas ütles, et läbi Danske panga liikus kaks miljonit eurot meelehead ühele Euroopa Nõukogus istunud itaalia poliitikule.

“Kõik see, mis puudutab rahapesu tõkestamist, pangadusjärelevalvet ja niisuguseid konservatiivsemaid elemente, mida meil riigina tuleb rakendada, siin riskid on päris suured. Ma tegelikult küsisin eelmisel aastal analoogilise ülevaate puhul ühe päris konkreetse juhtumi kohta, mis puudutas ühte Euroopa Nõukogu itaallasest poliitikut, temaga seotud kahtlust enam kui kahe miljoni euro saamiseks meeleheaks, mis tuli ka läbi Danske panga.

See oli seotud siis ühe hääletuse väidetava mõjutamisega Euroopa Nõukogu Parlamentaarsel Assambleel, et näidata ühte riiki, konkreetselt Asebaidžaani paremas valguses. Toona Kilvar Kessler vastas nii, nagu ta korrektselt vastata saab – sellised asutused nagu rahapesu andmebüroo ja Finantsinspektsioon peavad pool suupoolt ilmselt kinni hoidma, kui konkreetsetest asjadest räägitakse – ja andis ülevaate, kuidas rahapesu tõkestamine üleüldse käib.

Siinkohal saan sedastada, et see juhtum on jõudnud ühe Euroopa kõige ulatuslikuma poliitilise korruptsiooni juhtumini, mida endised Euroopa Nõukogu inimõiguste kohtunikud on jõudnud nüüd ühe korraliku raportini, mis puudutab väidetavat korruptsiooni Euroopa Nõukogu Parlamentaarsel Assambleel. Ja see puudutab kümneid Euroopa poliitikuid, kellele on antud ka soovitus oma rahvusvahelistest kohustustest tagasi tõmbuda, kuid need neil jätkuvalt veel on.

Enamasti puudutavad need asjad isegi varem toimunut kui see raha, mis käisid 2014. aasta paiku läbi Danske Banki Eesti filiaali, aga paraku Eesti kordub seal pidevalt seoses selle nn laundromat‘i või pesumasina juhtumiga seoses Danske panga Eesti filiaaliga. Siinkohal on võib-olla paslik esile tõsta veel seda, et Äripäev ja rahvusvaheline ajakirjanike konsortsium on sellel alal teinud head tööd. Loodame, et need meetmed, mida ka rahapesu andmebüroo on teinud, hoiavad edaspidi Eesti mainet, et kõik see ei korduks,” rääkis Herkel.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.