Andres Herkel Kaja Kallasele: poliitkultuur ei võimalda igale parlamendisaadikule abilist

Uudised10.09.2018

Vabaerakonna esimees Andres Herkel taunib Reformierakonna esimees Kaja Kallase poolt täna taaskord tõstatatud mõtet, et igal Riigikogu liikmel võiks olla personaalne abi.

Herkeli sõnul on see mõte teoreetiliselt kaalumist väärt ning parktikas ka mujal rakendatud, ent Eesti tänast poliitkultuuri arvestades väga libe tee.

“Näeme, et enamike ministrite abidena ei tööta praegu mitte kvalifitseeritud erialaspetsialistid, vaid erakondade noorliikmed nn juhtmetena. Nende hästitasutatud töökohtade täitmisel pole arvestatud mitte nõuniku või abi pädevust, vaid lojaalsust oma partei juhtidele. Samuti on sellised töökohad täidetud mitte sisuliste, vaid formaalsete konkurssidega,” ütles Herkel.

Herkeli hinnangul pikendaks Riigikogu personaalsete abide palkamine parteilisi toiduahelaid veelgi ning see pole põhjendatud ka parlamendisaadikute tänast töökoormust arvestades. Kui parlamenditööle tõsiselt pühenduda, on võimalik paljude teemadega tegeleda, aga sageli on Riigikogu liikmetel suu vett täis, nad ei tee ettepanekuid ega võta sõna.

“Ma ei näe võimalust, et abid suudaksid Riigikogu sellest nõidusunest äratada,” on Herkel kriitiline.

„Tänases Riigikogus on kujunenud kahetsusväärne praktika, kus saadikute töönädalad on sageli kolme ja poole tööpäeva pikkused. Tulge Riigikokku neljapäeva lõunal ning püüdke leida, kui palju komisjone töötab. Paljud  saadikud on siis Toompealt juba lahkunud, põhjendades seda vajadusega osaleda mõne kohaliku volikogu töös,“ on  Herkel kriitiline.

Andres Herkeli hinnangul tuleks Riigikogu liikmetele, kes ei suuda oma tööasju Toompeal korraldada, loobuda nii kohalikesse volikogudesse kuulumisest kui ka parteilise käsuliini pimesi järgimisest. Riigikogu töövõime tugevdamiseks on pigem otstarbekas mõelda nõunike kaadri tugevdamisele nii komisjonides kui fraktsioonides. Samuti on kitsaskohaks see, et fraktsioonidesse mittekuuluvad saadikud ei saa alati piisavat tuge.

“Üldiselt tuleb küll nõustuda, et Riigikogu tase on liiga nõrk ja täitevvõim liiga tugev, aga seda probleemi ei lahenda Riigikogu liikmete isiklikud abid,” vastab Herkel Kallasele.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.