Andres Herkel: kui ministritel jätkuks söakust, oleks mõnemiljoniline kokkuhoid võimalik i

Uudised25.06.2018

Vabaerakond kogub alanud suvel allkirju „Poliitilise dieedi kolmele retseptile“. Vabaerakond soovib poole võrra vähendada parteide riiklikku rahastamist, vähendada Riigikogu liikmete kuluhüvitist kolm korda ja kaotada dubleerivad ministrikohad.

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles, et 2009. aasta masu ajal suutis Riigikogu vähendada kuluhüvitise miinimumi. „Ükski valijaga suhtlemine ei jäänud sellepärast ära. Endisel ministril Jüri Raidlal on õigus: riigireformi veenvus algab parlamendi veenvusest ja valmisolekust iseennast piirata. Riigikogu liikme palk piisavalt kõrge selleks, et see võimaldaks saadikutel teha lisakulutusi. Riik rahastab parlamendierakondi nii heldelt, et kui tõepoolest oleks vaja mõnele kõrgepalgalisele Riigikogu liikmele maksta sõidukompensatsiooni, saaks seda vabalt teha tema koduerakond,“ on Herkel veendunud.

Mullu kasutasid Vabaerakonna Riigikogu fraktsiooni liikmed ära 46,2 protsenti võimalikust kuluhüvitisest. Ent EKRE ja Keskerakonna saadikutel kulus üle 90 protsendi hüvitisest. „Sageli on kuluhüvitise seos tööga kergelt hägune,“ märkis Herkel.

Herkeli sõnul on tervelt kolmes ministeeriumis praegu topeltministrid. „See hägustab vastutust ja rollijaotust. Jääb mulje, et ministriamet on mõeldud pigem uute poliitiliste figuuride esiletoomiseks, mitte uute ideede loomiseks. Kui ministritel jätkuks söakust, oleks mõnemiljoniline kokkuhoid võimalik igas ministeeriumis. Aga palju mugavam on säilitada enda ümber nõunikud ja kuluhüvitised, moodustada mõni uus komisjon või mõttekoda, kus saab riigireformi asja lõputult heietada midagi praktilist ette võtmata,“ on Herkel kriitiline.

„Vabaerakonna Riigikogu fraktsiooni esitatud seaduseelnõude vastuvõtmisega hoitaks kokku vähemalt neli miljonit eurot aastas. Selle raha saaks suunata erinevate sotsiaalkulutuste katmiseks. Näiteks ei ole 2006. aastast ükski valitsus vaevunud tõstma puudega laste toetusi, kuigi elukallidus on kaheteist aasta jooksul märkimisväärselt tõusnud,“ kirjeldab Herkel üht võimalikku viisi, kuidas kokkuhoitud valitsemiskulu kasutada.

„Poliitilise dieedi kolmele retseptile“ saab digitaalselt anda toetusallkirja  keskkondades http://petitsioon.ee/poliitilisedieedikolmretsepti ja https://rahvaalgatus.ee/initiatives/1f821c9e-1b93-4ef5-947f-fe0be45855c5 .

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.