Andres Herkel: pessimismi parandamatu lootusrikkus

Arvamus19.09.2019

Vabaerakonna loomisest kirjutasin kaks aastat tagasi lausa raamatu. Võib-olla pidanuks ajal seda pisut laagerdada laskma, et siis kokkuvõte teha – mine võta kinni?Igal juhul ei osanud ma kirjutamise ajal, toda kunagist entusiasmi uuesti kujutades, kuidagi arvata, et kõik sellise fiaskoga susinal tühjaks jookseb. Ja üldse, 2017. aasta suvel tulnuks tegeleda kohalike valimistega, mitte raamatu kirjutamisega.

Paraku jättis Vabaerakonna „teeme kõik teisiti“ tarkus Riigikogu liikmed kohalikest valimistest eemale ja seda toetasid ka tulihingeliselt meie partnerid-valimisliitlased. Kes aga lõpuks ühegi fiasko eest ei vastutanud. Kuna nad isegi ka eriti head nõu ei vajanud, siis ei jäänudki muud üle kui vahetult enne kohalikke valimisi raamatut kirjutada.

Kas Vabaerakonna loojad pidanuks ratsionaalsete ja edasiviivate otsuste saavutamiseks kehtestama karmi korra ja vastuvaidlemist mittesalliva käsuliini? Vastus on „jah“ ja „ei“. „Jah“ sellepärast, et see olnuks ainus võimalus suur osa hiljem tehtud vigu ära hoida. „Ei“ aga sellepärast, et see ei oleks kokku sobinud Vabaerakonna idee ja olemusega. Aga pehmemat teed jätkusuutliku tulemuseni me ei leidnud.

Hiljaaegu ilmus Müürilehes üks intervjuu, mis päris hästi annab edasi EKRE kasvu tinginud mehhanismid ja meeleolud: https://www.muurileht.ee/kuidas-onu-heino-hakkas-uhiskonnale-vastu-tootama-intervjuu-aet-annistiga/. Seal kasutatud „ilmajäetuse“ mõiste kirjeldab paljus ka seda, mis Vabaerakonna siseelus pärast 2015. aasta edukaid valimisi toimuma hakkas ning mis lõpuks kulmineerus nn. augustipöördega 2018. aastal.

Selle asemel, et mobiliseerida ühiskonna eliit keskendus Vabaerakond iseendale. Koha, mille 2019. aastal võinuks täita ratsionaalset võimukriitikat esindav Vabaerakond, täitis EKRE. Kahju!

Pessimistlikult lootusrikka tervitusega tulevikule mõeldes,

Andres Herkel

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.