Andres Herkel: räägime aktsiisidest ja demagoogiast, Taavi!

Arvamus18.07.2018

Andres Herkel toob välja, kuidas peaministrina aktsiise tõstnud Taavi Rõivas mängib nüüd süütut ja heidab hoopis teistele ette Rõivase enda algatatud kehva aktsiisipoliitikat.

Postimehes ilmunud Taavi Rõivase artikkel1 on meisterlik demagoogia poolest. Rõivas pallib vastutuse alkoholi aktsiisitulude Lätti siirdumise pärast Jüri Ratasele, mis on osalt muidugi õige. Ta mainib, et alkoholiaktsiisi kehtestas Eestis Aleksander II 1863. aastal. Ärgu siis keegi mõelgu, et Rõivasel siin mingi roll oli. Mööda minnes seab ta end kõrvallauses suurmehe kõrvale, sest tema on aktsiisiasjanduses sama süütu kui Mart Laar.

Süü ümbertõstmist peab edasi andma aktsiisitõusudega seotud ja mitteseotud poliitikute poetamine ühte lausesse: „Eesti inimestele ei ole peamine, kas süüdi on ametist lahkunud Ossinovski ja Sester või peale saatuslikke otsuseid ametisse nimetatud Sikkut ja Tõniste.“ Sisu seisukohalt on see null-lause, kuid Rõivase puhtakspesemise demagoogias on sel võtmetähendus. Süül võib olla mitmeid kehastusi ja ega autoril polegi asja, kuidas see kehastub, tema on justkui arukas vahekohtunik. Paraku unustab poliitik Rõivas ühe õhtumaise poliitika põhialuse ja see on vastutuse võtmine. Ja Taavi Rõivasel on mu meelest võimatu kõnelda aktsiisidest ise vastutust võtmata.

Kõigepealt ta unustab, et alkoholipoliitika rohelises raamatus (2014) väljendatud sujuva aktsiisitõusu põhimõtte rikkumine algas tema enda valitsuse ajal. Ta unustab ka, et tegelikult algas juba siis suurte alkoholipoodide rajamine Eesti piiri vahetusse lähedusse Lätti, mille tagajärjel Lõuna-Eesti maapoed kiratsesid ja sulgesid uksi. Tõsi on muidugi ka see, et Jüri Ratas ei asunud kuristiku suunas liikuvat autot pidurdama, vaid andis gaasi ja saavutas enneolematu aktsiisiaugu.

Mul on aga õige võõristav lugeda, kuidas endine peaminister Rõivas kirjutab analüüsidest. Ta teatab suureliselt, et vähemalt nendes valitsustes, kus tema on olnud, põhines aktsiisipoliitika analüüsidel. Vot selles punktis on artikli suurushullustus nii hulluks läinud, et enam ei võrdle ta end Mart Laariga, vaid jätab õhku võimaluse, et äkki varemalt läks aktsiisidega hästi juhuslikult, aga just tema oli põhjalike analüüside mees.

Kuna 2015. aasta koalitsiooniläbirääkimistel osales Vabaerakond täpselt nii kaua, kuni Taavi Rõivas meid sisuküsimuste püstitamise eest ukse taha tõstis, siis mäletan ma toonase analüüsi olemust päris hästi. See nägi välja nii, et kolm suuri rahalisi lubadusi jaganud erakond (Reformierakond, SDE ja IRL) arvutasid kõigepealt kokku lubadust lunastamise hinna ja hakkasid siis katteallikaid välja nuputama. Siinkohal peatus Taavi Rõivase sõrm alkoholi- ja kütuseaktsiisil ja see oligi kogu analüüs.

Tema järgnevad jutud rahvatervisest ja pahede maksustamisest olid aga lihtsalt piinlikud. Ma ei tuletaks neid meelde, kui ekspeaminister oma PR-kontoris ilmselt hoolikalt lihvitud demagoogiaartikliga ise selleks põhjust ei annaks.


  1. Ekspeaminister Rõivas: Jüri, me peame rääkima aktsiisidest

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.