Andres Herkel: tööjõumaksud kõrged, varamaksud madalad

Arvamus28.09.2018

Vabaerakonna esimees Andres Herkel kirjutab erakonna põhivaadetest maksupoliitikas.

Sotsiaalmaksu kaotamine on vähemalt lühemas ajavaates utoopia või nali. Aga niisama lõmpsiv on ka selle vastustamine stiilis, et siis tuleks teha 50-protsendiline tulumaksumäär nii ettevõtetele kui üksikisikutele.

Küsimus sellest, et tööjõumaksud on Eestis liiga kõrged, ei ole muidugi uus. Reformierakond on sotsiaalmaksuga oma hambaid varemgi murdnud ilma midagi saavutamata. Kunagi räägiti sotsiaalmaksu määra langetamisest ühe protsendipunkti võrra, kuid seegi „peenhäälestus“ jäi tegemata, sest osutus liiga kalliks.

Kui 33-protsendiline sotsiaalmaks annab riigieelarvesse umbes 3,2 miljardit eurot, siis tähendab see, et iga protsent läheb maksma umbes 100 miljonit eurot. Kui aga sotsiaalmaksu nii vähendada, et sellel oleks ettevõtlust elavdav mõju, siis tuleb kärpida mitu protsenti.

Indrek Neivelt pakkus kunagi välja, et ravikindlustusmaksu osa sotsiaalmaksus tuleks langetada 13 protsendilt 6 protsendile ja katta see tubaka- ja alkoholiaktsiisist. Viimaste aastate aktsiisiprohmakas on aga selgelt näidanud, et see suund ei kanna. Urmas Reinsalu 50-protsendiline tulumaks oli ehk nali.

Tegelikult on Eesti maksustruktuuris ilmselge probleem: töötamine on kõrgelt maksustatud, aga varamaksud on tagasihoidlikud. Kui midagi tuleks vähendada, siis tööjõumakse ja tootmissisendite aktsiise. Sellest rääkides ei saa kuidas-küsimust vastuseta jätta. Ka võrdlus teiste riikidega ütleb meile, et tulu- ja kapitalimaksud on Eestis madalad.

Kapitali maksustamine on majanduse arengu seisukohalt üks kõige neutraalsemaid maksuliike, kuna ei puuduta tootmissisendeid ega vahetult tekkinud kasumit, vaid juba akumuleerunud ja osaliselt majandustegevusest väljunud kasumeid. Kapitali maksustamine maksustab tõhusalt ka mitteresidentide varad Eestis. (Vt. Vabaerakonna programm, p. 168, https://vabaerakond.ee/sites/default/files/vabaerakonna_programm_2018.pdf).

Mind paneb imestama, et keegi ei söanda sotsiaalmaksudiskussioonis varamaksude poole pöörduda. Jah, ka Vabaerakond ütleb, et ärme räägi tavalise inimese tavalise suurusega kinnisvarast, milleks on reeglina eluase. Küll aga on otstarbekas kommertskinnisvara maksustamine mingist väärtusest alates. See on ka regionaalpoliitiliselt mõistlik, sest kõige kallim kinnisvara ei asu Võru- ega Mulgimaal, vaid ikka Tallinnas.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.