Andres Herkel: Vabaerakond valib üldkoosolekul esimehe ja juhatuse puuduvad liikmed

Kommentaar07.09.2018

Vabaerakonna esimees Andres Herkel selgitab üldkoosoleku päevakorda.

Vabaerakonna üldkoosolek toimub 6. oktoobril Raplas. Esimehe valimised on päevakorras ja kavatsen selleks tõsiselt valmistuda.

Juhatus otsustas, et vajadusel valitakse uued liikmed juhatuse täitmata kohtadele. Erakorralise koosoleku kokkukutsumise teksti põhjendav osa juhatuse usaldusküsimust ei puudutanud. Allkirjakogujate päevakorraprojektis on juttu juhatuse liikmete valimisest, mis tegelikult vastab juhatuse poolt esitatud päevakorrale.

Miks ei ole vaja juhatuse täies koosseisus ümbervalimine? Nelja liikme demonstratiivne lahkumine Vabaerakonna juhatusest ei olnud kantud „vastutusest“, vaid soovist juhatust nõrgendada ja isegi rünnata. Seda ei ole õige premeerida uute valimistega. Niisugune praktika võib kergesti viia „vähemuse diktatuurini“, mis halvab mis tahes organisatsiooni tegevuse. Ehk kui valimistulemus jälle ei meeldi, siis võidakse uuesti juhatusest lahkuda.

Juhatus on koos asendusliikmetega töövõimeline. Kui ilmneb, et kaks seni otsust mitte teinud asendusliiget juhatusse ei tule, siis on võimalik valida üldkoosolekul nende asemel kaks uut liiget.

Vabaerakond on valinud oma juhatust viimastest Riigikogu valimistest alates kokku neljal korral, teised parlamendierakonnad kahel või kolmel korral. Me oleme olnud demokraatlik eeskuju, aga täiendav hüperdemokraatia ei aita praegu kuidagi kaasa sisulisele valmistumisele Riigikogu valimisteks.

Lisaks on juhatuselt nõutud iseendale umbusalduse avaldamist või enda umbusaldada laskmist üldkoosolekul. Säärase nõude esitas juhatuse endine liige, kes kirjutas tagasiastumisavalduse. Piltlikult öeldes: kõigepealt põgened paadist ja siis hõikad teistele, et hei, nüüd võite end põhja lasta!

Jah, Vabaerakond on kriitilises seisus. Usun siiski, et paljudel meie liikmetel on meelekindlust raskustega toime tulla, et seista Eesti ja Vabaerakonna tuleviku eest. Toimuv ei testi mitte ainult Vabaerakonna küpsust, vaid Eesti demokraatia küpsust laiemalt.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.