Veebruar 2015

Georg Kirsberg: Vene õigeusu kirik kui Kremli imperialismi käepikendus

Georg Kirsberg

Nii Krimmi annekteerimine kui ka olukorra destabiliseerimine Ukrainas said võimalikuks ainult tänu Kremli-truule kohalikule elanikkonnale. Seda truudust on rajatud ja vannutatud Venemaa korrumpeerunud meediaga. Selle on hiljuti välja öelnud nii Kremli-meelne ajaloolane, riigiduuma liige Sergei Markov, Putini endine majandusnõunik Andrei Illarionov kui ka eestivenelasest uudisteankur Maksim Rogalski. 

Georg Kirsberg: Kuidas saada raha juurde?

Olen juba korduvalt tähelepanu juhtinud sellele, et kommertspangad viivad Eestist kapitali välja. Kuid seda ei tee mitte ainult pangad, vaid praktiliselt kõik suured firmad. Näiteks kütusefirmad nagu Statoil ja Neste, kindlustusseltsid, telekommunikatsiooni ettevõtted nagu Elion, EMT, Elisa, Tele2 ja Starman. Kaubandusketid nagu Rimi, Prisma, Maxima ja ehitusmaterjalide ketid nagu K-Rauta, Bauhof ja Bauhaus. Samuti ka rõivapoed, tööstusfirmad jne.

Andres Ammas: 10 soovitust tulevasele haridusministrile

1. Õpetaja palga stabiilne tõus ja arusaadav palgaskeem.

Õpetaja palk ei pea tõusma ministri armust ja võimuparteide lahkusest mitte enne valimisi, vaid koalitsioonilepingus kokku lepitult vähemalt 10% aastas.

2. Klassijuhataja tasu alammäär 10% õpetaja miinimumpalgast + lisatasu olenevalt õpilaste arvust klassis.

Pole mõtet kõnelda ilusaid sõnu väärtus- või kodanikukasvatusest ja suhtlemisoskuste arendamisest, kui me ei tõsta kasvatust põhikoolis esikohale. Ja on suur vahe, kas klassis on 4 või 24 last.

Kuido Merits: Naiivsed riigijuhid teevad Venemaaga diilitades Ida-Ukrainast järgmise Lõuna-Osseetia

Tuleb tõdeda lihtsat fakti, et Ukraina on tükeldatud ja Donbass kaotatud. Asjaolu, et Krimim on kaotatud, ei sobi avalikult tunnistada, aga Euroopa liidrid on „läbi lillede" sellest mõista andnud. Kiievi ja Moskva kõneluste detailide kohta erilist infot pole ning peagi toimub neljapoolne kohtumine Minskis. Sõnum Ukrainale on näib olevat, et sõdida ei tasu ning et suund tuleks võtta autonoomia väljakuulutamisele Ida-Ukrainas. Tõsi, kõik võiks veel muutuda, kui Ukraina saaks korralikku relvaabi.

Autonoomia ja föderaliseerimine                                 

Intervjuu: Märt Meesak: Elvast peaks saama ümbruskonna keskus

Eesti Vabaerakonna ridades Riigikokku kandideeriva Konguta vallavolikogu esimehe Märt Meesaku sõnul raiskab riik praegu niigi väheseid vahendeid, sest suured mured jäävad väikeste omavalitsuste õlule, kuigi tegelikkuses on need probleemid suuremal piirkonnal ühised.

Kuidas on Elva inimestel teist kasu, kui pääsete riigikokku?

Monika Haukanõmm: Vaesuses puudega inimesed - Eesti pikk tee euroopaliku sotsiaalkaitse ja väärikuseni

Eestlastele meeldivad edetabelid ning enda kõrvutamine Euroopa edukamatega, kindlasti ka naabritega, eriti kui näeme justkui paremad välja. Mul ei ole midagi edetabelite ja võrdluste vastu, sest ühelt poolt on tegemist inimliku sooviga mõõta ühiskonna sotsiaalset arengut ning teisalt anda hinnang, kas oleme oma inimeste sotsiaalkaitse tagamises edenenud või hoopis taandunud. Kuid kas me oskame selle teadmisega ka midagi tarka ette võtta ja järeldusi teha on juba teine küsimus.

Andres Herkel: Kuidas mina, Adams ja Mattheus populismi tuumapommi lõhkasime

Selleks, et kõik Agu Sihvka kombel ausalt ära rääkida, pean ma alustama päevast, mil Res Publica valitsus mitmekordistas erakondade riigieelarvelist rahastamist ja tegi hulga rumalaid muudatusi erakonnaseaduses. See oli ammu, 11 aastat ja paar kuud tagasi.

Mulle tundus see juba siis imelik, sest püüdsin olla korralik poliitik. Pidasin kõne, kus (NB!) hoiatasin populismi eest: „Äraostmatute diktatuur ei tule mingis nähtavas univormis, ta jõuab meieni mesijuttu puhudes, ta tuleb erakonnaseadusega."

Andres Herkel, Jüri Adams: populismiuuring, mis lonkab mõlemat jalga

Mõttekoda Praxis on Annika Uudelepa ja tema kaastööliste tekstide kaudu äsja andnud Eesti rahvale teada, mis täpsemalt on nende arvates populism. Edasi on püütud hinnata Eesti erakondade „populismi määra“ käimasolevas valimiskampaanias. (Vt.

Heli Künnapas: Raha on alati

Veebruarikuus andis Pärnu Postimees igale erakonnale kahe arvamusartikli kirjutamise võimaluse. Eesti Vabaerakonna poolt kirjutas esimese meie esinumber Jüri Saar, teise kirjutamise õigus usaldati mulle. Minu artikkel on tänases Pärnu Postimehes: Heli Künnapas “Raha on alati”

RAHA ON ALATI

Krista Aru: Tartu vaim peab ärkama!

Kui tulla Tartusse mööda Narva maanteed, tervitavad Raadi mõis ja Eesti Rahva Muuseum. Tallinnast saabudes võtab tulijat vastu Maaülikooli terviklik teadus- ja õppelinnak. Võrust tulles teatab Tartusse jõudmisest mitmeks hargnev sõidutee, mis sunnib kiiresti otsustama ja lõppsihti valima...Nii nagu linna saabumisteed on oma näo ja võimalustega, on ka Tartul endal mitu nägu ja iseloomu, kõik omavahel veidi põimunud. Sellel mitmenäolisuse peaks siduma üheks tervikuks loominguline, vaba ja ergas Tartu vaim.

Andres Ammas, Jüri Adams: Vabaerakond toob Eesti poliitikasse uue ja parema valiku

Juba mitu valimisperioodi on Eesti poliitikas seisak. Riigikogu, mis peaks olema demokraatliku riigi kõige tähtsam organ, on käitunud valitsuse kummitemplina ja ei ole tihti oma ülesannete täitmisega hakkama saanud. Sinna said viimati vaid nelja suurema erakonna esitatud kandidaadid. Hoolimata omavahelistest programmilistest erinevustest on neil välja kujunenud selged ühishuvid, ühistegevused ja ühistegevusetused. Sellest on nad teeninud ka endile ühisnimetuse – kartellierakonnad.

Külliki Kübarsepp: Vabaerakond ja EKRE tõstavad üldist valimisaktiivsust

Postimehes küsitluse tulemuste järgi kavatseb nendel valimistel valima minna 67% valimisõiguslikest kodanikest. 2011. aasta Riigikogu valimisteks oli registrisse kantud 913 346 valijat, neist Riigikogusse valitud nelja erakonna poolt hääletas aga vaid 514 709 valijat, ehk 56%. See näitab, et uued poliitilised jõud, eeskätt Vabaerakond, aga ka Rahvaliidust võrsunud EKRE, on suutnud valimiskastide juurde tuua palju uusi valijaid.

Kingime ülikoolile aabitsa

Herkeli kampaaniablogi X osa

Seletan kõigile, kellel reitingunumbrid pea ringi panevad käima, et rahulik tuleb olla. Tuleb oma asja edasi teha ja ikka nii, et jalad kõndides maapinda puudutavad. Valimistulemus loetakse kokku 1. märtsi õhtul. Kuni selle ajani tuleb tööd teha.

Jüri Saar: võimuparteid istuvad rahva seljas ja tõmbavad rihma üha enam pingule

Kesklääne ameeriklastele meeldib rodeo kui väga vaatemänguline etendus. Selles osaleb härg, kellel kere ümber kubeme kohalt pannakse rihm. Härjale istub selga võistleja, kelle eesmärk on püsida härja seljas võimalikult kaua.