Aprill 2015

Monika Haukanõmm: koalitsioonilepe annab signaali, et riik ei usalda oma inimesi

Üheks prioriteediks seatud laste vaesuse vähendamist tuleb igati tervitada, sest 40 000 vaesuses elavat last on Eesti jaoks liig mis liig. Kuid laste vaesusest rääkides ei saa olla teemaks ainult raha, ehk makstava teotuse suurus, sest vaesusel on palju rohkem nägusid.

Andres Herkel: Kas võimuliit saab paigaljooksuga mägesid vallutada?

Taavi Rõivas rääkis kolmapäeval riigikogu ees valitsusliidu lepet tutvustades maratonijooksust ja visadusest. Vabaerakonnale meenutab kirjapandu pigem paigaljooksu. Liiga sageli esinevad siin sõnad «analüüsime», «kaalume», «toetame», «jätkame» jms. Peale selle sisaldab koalitsioonilepe hulganisti tegevusi, mis on nagunii tegemisel või mis juba ammu sisalduvad ministeeriumide töökavades.

Andres Ammas: Eesti saab paigaljooksuvalitsuse

Mitmed Reformierakonna poliitikud on kõvad jooksumehed. Neil on võhma ja visadust konkurente kurnata, nende taktika on mitmekesine, vajadusel võtavad vastase kas või „karpi”, et too esimesena finišisse ei jõuaks. Aga see jooks ei kulge mitte punktist A punkti B, vaid toimub lindil, paigal. See ei vii meid edasi.

Sirje Kiin: keel kui julgeolek

Pärast mitmeaastaseid vaidlusi otsustati, et Eesti Rahvusringhääling avab tänavu sügisest uue, venekeelse telekanali. Selle juhiks valiti avalikul konkursil 34-aastane Darja Saar, kes kinnitas oma esimeses usutluses, et uue telekanali olulisim sõnum on, «et selle vaatajad tunneksid end ühiskonna täisväärtuslike liikmetena. Kodakondsusseadust ei saa mina muuta, aga ma saan selle kanali läbi süstida inimestesse enesekindlust.» (Postimees, 16. märts 2015).

Sirje Kiin: Eesti välispoliitika sõnum peabki olema jõuline

Äsja ametisse astunud valitsusele pole antud armuaega ega sadat päeva, ajakirjandusliku kriitikatule alla on võetud nii peaminister kui mitmed ministrid, sest avalikkus ja valijad on uusvana valitsuse koosseisus pettunud: lubati küll uut, aga saadi vana. Noort, ent teistkordset peaministrit nahutatakse selle eest, et ta pani oma maskuliinse (ainult kaks naisministrit!) meeskonna kokku jällegi vanamoodi paigaltammuvalt - parteilise ustavuse põhimõttel, mitte võimalikult parimate asjatundjate valimisega.

Andres Herkel: Reformierakond kogus 30% häältest, Eesti maksupoliitikat dikteerib aga 90% ulatuses

Hiljuti nimetas Reformierakonna juhtiv ideoloog Rain Rosimannus vabaerakondlasi Kulibiniteks. Sellega püüdis ta halvustada meie vaateid maksupoliitikas.

Ivan Kulibin oli vene leiutaja ja mehaanik, kelle tegevuse kõrgaeg jääb XVIII sajandi lõppu. Nutikate leiutiste kõrval oli tal hulk selliseid, mis kunagi tööle ei hakanud ega saanudki hakata. Sestap on Kulibin muutunud mõneti ehk teenimatult mitmesuguste soss-seppade ja ebaprofessionaalse lähenemise sünonüümiks.