Juuli 2015

Margus Maidla: mänguteooria spetsialisti Yanis Varoufakise põrumine poliitmängudes

Rasketel aegadel koondavad riigid raskuste ületamiseks või stagnatsioonist väljumiseks oma ühiskonna intellektuaalse paremiku. See on reeglina edu toonud valem. Hiljuti kutsus ka Vabaerakond üles laskma otsustusprotsesside juurde rohkem isiksusi.

Ka kuulus väejuht Napoleon kasutas oma edu rajamisel põhimõtet, et edutatud said väejuhtideks võimekuse, mitte seisuse põhjal. Kõrgelt haritud ja laiade teadmistega inimeste kaasamine poliitilistesse protsessidesse on igati hea ja tänuväärne tegevus.

Andres Herkel: Ministri valikul tuleb mõelda raamidest välja

Uue ministri valikul peaks peaminister lähtuma sellest, milline valik on praegu parim Eestile ning jätma kõrvale kõik erakonnapoliitikast või koalitsioonisisesest positsioonijaotusest tulenevad kaalutlused. Paraku on senine praktika olnud Eestis vastupidine, näiteks tõrjus Reformierakond 2007. aastal tagasi võimaluse nimetada välisministriks oma poliitiliste võimete ja mõjujõu tipul oleva Mart Laari.

Andres Herkel: Dalai-laama on kaasaegse maailma kõige tuntum pagulane

KÕNE DALIA LAAMA 80. SÜNNIPÄEVA TÄHISTAMISE ÜRITUSEL HIRVEPARGIS 6. JUULIL.

Dalai-laama on ilmselt kaasaegse maailma kõige tuntum pagulane. Oma täna täituvast 80. eluaastast on ta veetnud paguluses suurema osa – 1959. aasta märtsist kuni tänaseni ehk ühtekokku üle 56 aasta. Ta oli kodumaalt lahkudes vaid 23-aastane. Seni ei ole tal olnud võimalust tagasi pöörduda ning Tiibetit uuesti näha.

Siim Veskimees (Ats Miller): aeg on küps Toompea kamba minema löömiseks

Ats Miller

Praegust ajastut Eestis on nimetatud ka kurdiks ajastuks. See on liiga leebe – kurtus pole surmav tõbi. Rumalus on.

Meie paekivina elavasse ja erksasse kollektiivsesse teadvusse on vähemalt tasapisi kohale imbunud, et Eesti on välja suremas. Selles kahtlevad vist veel ainult isikud, kes niikuinii on reaalsuse ja terve mõistusega sügavas leppimatus opositsioonis, ja mõned poliitikud (see ei ole päris seesama, need teised valetavad).

Margus Maidla: Poliitikast ja rahast ning poliitilisest rahast

Käesoleva käsitlusega tahan anda põgusa ülevaate erakondade rahastamisest ja rahakasutusest, seda nii üldisemalt kui ka konkreetselt Vabaerakonna näitel. Erakondade riigieelarvelise rahakasutuse vähendamine oli üks Vabaerakonna valimiskampaania põhiloosungeid ja selle põhimõttekindel nõudmine tõenäoliselt ka olulisemaid põhjusi, miks Vabaerakonnaga koalitsiooni kõnelused katkestati.

Andres Ammas: Sotsid ei taha hanguda

Kalle Muuli artikkel „Sotside suur asi“ (LE, 25.07) inspireeris kolleegiga vaidlema ja teemat arendama. Muuli arvates pole sotside 21 ettepanekut piisavalt ambitsioonikad, vaid pigem kribukrabu, millega pole mõtet koalitsioonilepet koormata.

Mina tahan uskuda, et sotside algatus pole sugugi ainult mainekujundus, vaid ka siiras soov Eesti elu edasi viia. Mis on koalitsiooni jaoks alternatiiv? Pärast kobarlolluse jõhkrat läbisurumist juunikuus 3,5 aastat hanguda, „analüüsida", „uurida võimalusi" jne.