November 2016

Vabaerakond: valitsus tahab Saaremaast vormida haldusreformi katsejänese

Vabaerakonda kuuluvad Andres Ammas ja Andres Herkel ütlesid, et valitsus loodab ühtse Saaremaa valla moodustamist serveerida haldusreformi eduloona näitamaks, mida on võimalik teha. FOTO: Valmar Voolaid

Vabaerakonna juht ja riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni esimees Andres Herkel ning fraktsiooni aseesimees Andres Ammas andsid täna Kuressaares intervjuu Meie Maale. Usutluses tõid nad välja, et valitsus loodab ühtse Saaremaa valla moodustamist serveerida justkui haldusreformi eduloona näitamaks, mida on võimalik teha.

Andres Herkel: valitsus on juurelt valesti kokku pandud. Ta ei vii meid edasi, vaid pillub sihitult sädemeid

Nii stagnatsioon kui hirmuvalitsus tavatsevad end õigustada ühe argumendiga – alternatiivi ei ole. See argument on alati vale, kirjutab peaminister Taavi Rõivase umbusaldamist selgitades Vabaerakonna esimees Andres Herkel.

„Muidugi oleks praegu riigikogus alternatiive lihtsam luua, kui näiteks Vabaerakonna esindus oleks suurem. Kuid eeskätt tuleb tunnistada, et alternatiivid puuduvad paljude poliitikute mõtlemises ja seda kutsehaigust tuleb ravida,” kirjutas Herkel oma blogis.

Andres Ammas: Taavi Rõivase valitsuse aeg on ümber. Ta sobib EASi müügimeheks, mitte peaministriks

Praegune umbusaldusavaldus peaministrile on plaanitud valele ajale ja kiirustades. Kõik põhjendused on küll õiged ja Taavi Rõivas sobib ehk EAS-i müügimeheks välismaal, aga kindlasti mitte peaministriks. Ent umbusaldust ei pea avaldama pro forma - moepärast.

Jüri Saar: Üks traagiline lugu ja meie arhailine liikluskultuur

Jüri Saar
Seotud inimene: 
Jüri Saar

Möödunud aasta 21. novembri varahommikul leidis Tartu kesklinnas aset liiklusõnnetus, milles hukkus noor mees ja teine pääses õnnetusest imekombel eluga.

Õnnetuse teeb eriliseks asjaolu, et jalakäijaile sõitis ülekäigurajal otsa alarmsõitu tegev politseibuss, mille kiirus oli õnnetuse hetkel ligi 120 km/t. Riigiprokuratuuri uurimine ei tuvastanud juhtunus politseinike poolelt mingit eksimist, sest nad olid toiminud kehtivate reeglite alusel. Ametkondade (politsei ja prokuratuur) järeldus oli, et inimene hukkus halbade asjaolude kokkusattumise tõttu ja süüdi pole keegi ega miski.

Ammas nn Raasukese töörühma tulemustest: Rõivas võib kadedusest kollaseks minna ja iseennast süüdistada, et nii kaua jorutas

Kevadel 2015 algasid koalitsiooniläbirääkimised õigesti: sotside nõudel pandi kirja tähtsamad probleemid Eesti elus, mis lahendust ootavad. Siis aga väsiti mõttepingutusest ja mindi lihtsamat teed – kutsuti kohale Rain Rosimannus erakondade valimislubadusi kollaažiks kleepima ja Sven Kirsipuu rahandusministeeriumist, et näha kohti, kust lubaduste katteks raha saab võtta.

Näiteks, et kui nafta hind on madal ja kütuseaktsiisi pole ammu tõstetud, siis sealt võtamegi. Lubadusest kütuseaktsiisist laekunud raha teedesse suunata oli „õnneks“ loobunud juba eelmine valitsuse koosseis.

Haukanõmm: tänaseks peaks olema läbi aeg, mil anusime Lääne suurtööstureid, et nad tooksid meile 600-eurose kuupalgaga lihttöökohti

Seotud inimene: 
Monika Haukanõmm

Eesti vajab keskpärase sissetuleku ja madala majanduskasvu lõksust väljumiseks kompleksset maksureformi, mis toetab tarkade ja kõrgepalgaliste töökohtade loomist ning lõpetab olukorra, kus täistöökohaga ausalt tööd tegev inimene loeb igat senti. Oluline on ka muuta töösuhted paindlikumaks ja luua ühistulisele  majandustegevuse hea keskkond.

Mitmed vaatlejad on märganud, et Eesti maksudebatt on sisuliselt soikunud. Uuelt valitsuselt nüüd oodatakse, et maksusüsteemi hakatakse vaatama kui võimalust luua rikkuse kasvuks sobiva keskkonna, mitte kui koorimise meetodit.

Kala mädaneb peast. Artur Talvik

Seotud inimene: 
Artur Talvik

Pikalt ja tüütult on näritud ühe EAS-i rahaeralduse ja selle tagasimaksmise kallal. Paljudele tundub, et justkui väiklane nääkumine ja oma riigi väärikatel inimestel pükste jalast tõmbamine, riigi maine kahjustamine või populistlik teemakäsitlus. Mina nii ei arva. Vastupidi- see teema vajab sügavamat analüüsi ja viimist tehnilistelt üksikasjadelt suurema üldistuseni.

Jüri Saar: meid on valitsuses vaja, et Reformierakond ja Hundisilma peremees ei saaks kogu maailmale tunnistada, kuidas nendeta hakkama ei saada

Seotud inimene: 
Jüri Saar

Vabaerakonna soov ehk valmisolek minna uude valitsuskoalitsiooni on tekitanud vastakaid arvamusi. Nendega, kes leiavad ikka ja alati vabanduse, miks kunagi, midagi teha ei saa, pole mõtet siinkohal üldse vaielda.
Neil on jutumärkides alati õigus, kuid ega nende nina alt eriti midagi välja ka ei tule. Nii et esimene vastus miks küsimusele on Vabaerakonna soov ja valmisolek osaleda aktiivselt mitte äraootavalt Eestile nii vajalike ümberkorralduste elluviimisel.

Põlvamaa vabaerakondlased kutsuvad toetama kahte valimisringkonda Põlva vallas

Seotud inimene: 
Kati Kongo

Vabaerakonna Põlva piirkonna liikmed on algatanud sotsiaalmeedias avaliku toetuse kogumise kampaania, mille eesmärk on et haldusreformi käigus moodustatava Põlva valla volikogu valitaks tulevikus kahes valimisringkonnas.

Ants Erm tulumaksureformist: Uus koalitsioon alustab kavaldamisega

Seotud inimene: 
Ants Erm

"Lugesin koalitsioonilepingu läbi ja otsustasin kontrollida, kui palju võidavad inimesed tulumaksureformist tegelikult," kirjutas Õhtulehele endine poliitik Ants Erm, kes tegi mõned arvutused ja pani tulemused joonistele. 

"Esimene graafik mille joonistasin oli sümpaatne – iga alla keskmist palka (1163 EUR) tulu saav maksumaksja võidaks 66 EUR kuus (seega siis suisa 792 EUR aastas), üleminek ülespoole toimub sujuvalt ja üle 2100 EUR teeniv maksumaksja kaotab vaid 32 EUR kuus (384 EUR aastas)," kirjutas Erm.

Alar Mutli: Ministrite taustauuring tuleks teha enne nende ametisse nimetamist

Seotud inimene: 
Alar Mutli

Kahetsusväärselt ei tee erakonnad oma ministrikandidaatide varasemate tegude kohta taustauuringut ning nimetavad ministriteks isikuid, kes pole kas oma tegude või väheste teadmiste poolest ministriametisse sobivad.

Nii on juhtunud ka värske maaeluministri Martin Repinskiga. Eesti Ekspressis ilmunud artikkel tõstatas palju küsimusi. Sektori siseinfot omavatel isikutel ei tulnud Ekspressi lugu üllatusena, vaid loogilise jätkuna inimese kohta, kes on tuntud “skeemitaja“. Kindlasti ei vaja Eesti ministreid, kes eksitavad tarbijaid ja kõnnivad jokkskeemide piirimail.

Jüri Saar: Keskerakonna väljakutsed ja Moskva soovid

Seotud inimene: 
Jüri Saar

Reformierakondliku valitsuse võimult kõrvaldamine oli Eesti tuleviku jaoks ilma kahtluseta suur samm edasi. Juba ainuüksi reformarite opositsiooni saatmise eest on sotsid ja IRL ära teeninud valijate tulise kiituse. See, et ennast võimuga samastav erakond ja selle teostajad taas maapeale tagasi tuleksid, oli juba lausa vältimatult vajalik. Mis võib olla üsnagi valus kogemus, nagu näitab mõne eksmultiministri sõimlemine välismeedias.

Geniaalsed ideed ellu