Detsember 2016

Vabaerakond on alkoholireklaami keelamise osas Ossinovskiga sama meelt

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles tänases Eesti Päevalehes, et tema eesmärk on alkoholireklaam ära keelata. Vabaerakonna aseesimees Monika Haukanõmm nentis, et sama eesmärk on ka Vabaerakonnal.

"Vabaerakonna programmis on kirjas, et alkoholi ei tohi propageerida ega reklaamida ja me ei pea õigeks lubada avalikus kohas alkoholi tarbida," ütles Delfile riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm.

Altosaar: Vabaerakond läheb kohalikele valimistele valimisliitude koosseisus

Seotud inimene: 
Aimar Altosaar

Kohalike valimisteni on vähem kui aasta ning poliitiline elu keskendub neile kohe peale uue valitsuse paikaloksumist. Kohaliku tasandi poliitikas on seekord  oodata suuri muutusi, paljud väikevallad ja –linnad liituvad suuremateks üksusteks ning valitakse liikmeid täiesti uutesse volikogudesse. Ent muutused võivad piirduda üksnes piiride nihutamisega, sest pole märke, et suured erakonnad on muutmas oma suhtumist kohalikesse valimistesse. Suures erakondade vastasseisus on kohalikud valimised eelmäng Riigikogu ja ka Europarlamendi valimistele, mis toimuvad 2019.

Sirje Kiin: kas Eestis siis polegi (veel?) liberalismi kriisi?

Nii Brexiti kui ka Trumpi liberaalsetel tõdedel-tabudel trampivas võidus, aga ka Eesti pikaaegse liberaalse reformivalitsuse ootamatus kukkumises on nähtud laiemat liberalismi kriisi. On viidatud ühe ajastu lõpule, ahastatud kogu liberaalse demokraatia väärtusmaailma hävingu üle.

Sergei Metlev: Vääritu mäng vene noorte tulevikuga algab taas

Seotud inimene: 
Sergei Metlev

Keskerakonda kuuluv haridusminister Mailis Reps algatab vene koolides „katseprojekti“, mille raames saavad koolid lõpetada eestikeelse aineõppe. See võib osutuda hiilivaks vene hariduse reformi tagasipööramiseks, mille tagajärjeks on vene noorte suurem tõrjutustunne ning umbkeelsus.

Märt Meesak: Keskerakonnale seni olulised teemad said endale nõrgad täideviijad

Uus koalitsioon on tegevuskava täitma asunud. Üllatav on aga selle leppe juures see, et seni kõige rohkem eelmiste koalitsioonide maaelu- ja regionaalpoliitikat kritiseerinud Keskerakond on mõlema valdkonna ministrikoha enda kätte saanuna varasemad põhimõtted unustanud.

On aeg likvideerida pikaajalised võlgnevused

On aeg likvideerida pikaajalised võlgnevused

 

Sel sügisel tuli õiguskantsler Ülle Madise Riigikogu ette taotlusega lõpetada põhiseaduse vastane olukord, kus maaomanikult võetakse looduskaitseliste piirangutega võimalus omandilt tulu teenida. Õigustatud kompensatsiooni oodates võib kuluda kuni kümme aastat.

Vabaerakonna saadikurühm on omalt poolt esitanud looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega püüame probleemile lahendust leida.

Erandliku saatusega Eesti linn

Seotud inimene: 
Aimar Altosaar

Kolme läänemeresoome rahva ja kahe tsivilisatsiooni kokkupuute kohale rajatud Narva on suurema osa oma ajaloost olnud kaupmeeste ja käsitööliste linn. 150 aastat tunti Narvat tekstiilitööstuslinnana, peale II maailmasõda Eesti iseseisvuse taastamiseni nõukogude sõjatööstuskompleksi lahutamatu osana ning tänase päevani ka energeetikute linnana, sest riigi suurimate soojuselektrijaama töötajad on peamiselt narvalased.

Poliitmaagia paljastamine. Jüri Saar

Seotud inimene: 
Jüri Saar

Mihhail Bulgakovi suurteoses „Meister ja Margarita“ annab mustkunstnik Woland bolševikeaegses Moskva varieeteatris etenduse „Must maagia ja selle paljastamine“. Ta paneb saali laest kümnerublased publiku hulka sadama ja tekitab lavale riidepoe, kus naised saavad endale vanade asemel valida moodsaid riideid. Kõik on toimuvaga rahul, kuni üks seltsimees rahva hulgast nõuab musta maagia paljastamist, „nagu oli lubatud“.

Andres Herkel: katuseraha ja parlamenditöö allakäik

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Riigieelarve koostatakse valitsuses ning parlamendile on jäänud võimalus jagada vaid peenraha. Ning sedagi ei jagata praeguse süsteemi järgi läbipaistvalt ega võrdselt, kritiseerib Vabaerakonna esimees Andres Herkel nn katuseraha jagamist.

Niinimetatud katuseraha jagamist riigikogus peetakse iidvanaks traditsiooniks, aga mõned vanemad poliitikahaid mäletavad veel aegu, kui riigikogu liikmetel oli rohkemgi õigust riigieelarve kujunemisel kaasa rääkida.  

Mis peaks muutuma Riigikogu nn katuserahade jagamise tavas?

Seotud inimene: 
Jüri Adams
Artur Talvik

Jüri Adams, Riigikogu liige, Vabaerakond:  Praeguses süsteemis ei ole midagi kiiduväärset, aga see on parem kui katuserahade puudumine. Praegu koosneb riigieelarve laias laastus kahest osast – umbes 95% on aastast aastasse paika pandud riigi püsikulud ja kuni 5% on sellist raha, mida jagatakse nii-öelda poliitiliste otsuste alusel.

Külliki Kübarsepp | Vene keelele ei tohi riigikeele staatust anda

Seotud inimene: 
Külliki Kübarsepp

Siiani on seadusloome heaks tavaks peetud järgmisi põhimõtteid: toimivaid seadusi lambist ei muudeta, poliitilisi eesmärke ei täideta ümber nurga minnes läbi mitte asjasse puutuvate seaduste, ja menetlus peab olema avatud ja mõistlike tähtaegadega.

Vahur Kollom: Täna oli helge päev. Ma teadsin, kes ma olen ja kus ma olen

Seotud inimene: 
Vahur Kollom

Hoolduskindlustus annaks tulevikuks kindlustunde, et ma ei jää kellelegi koormaks.

Ärkasin hommikul voodis, teadmata, kus ma tegelikult olen. Peagi tuli inimene valges, kes nägi välja nagu kergelt pahura näoga arst, ja hakkas mind riidest lahti koorima, keerates mu keha siia ja sinna. Tunda oli kuselõhna. Millegipärast ei suutnud ma midagi öelda. Ainult lõuad liikusid.

Märt Meesak: lugupeetud Reformierakond, ärge kaotage reaalsustaju

Seotud piirkond: 
Jõgeva- ja Tartumaa

Erakonna esimehe valimine on ikka erakonna siseasi, aga kui kandideerimisfaasis käiakse välja ideid, mis võivad muuta kogu Eesti elu, nagu toimub praegu Reformierakonna puhul, ei saa vaikida, kirjutab Vabaerakonna tegevjuht Märt Meesak.

On päris hirmutav lugeda pikalt võimul olnud erakonna ühe juhikandidaadi ja praeguse aseesimehe seisukohti sellest, et mittetulundusühingu ehk erakonna valimisi peaks korraldama hakkama riiklikult vabariigi valimiskomisjon. Selline seisukoht on lausa ohtlik. Seda erakonnalt, kes pidas ennast juba võimul olles Eesti Vabariigi sünonüümiks.

Herkel: uut kultuuri opositsiooni ettepanekute arvestamises ei ole, ministriks võib parteikontor panna kasvõi vana luua

Vabaerakond lubas algul jõulurahu. Seda asus koalitsioon ise tormates rikkuma. Aasta lõpp oli riigikogus igas mõttes tormiline. Valitsuse vahetus tekitas suunamuutuse riigieelarves, aga peale selle muutus veel mitmegi seaduseelnõu sisu.

Märt Meesak: sotside fraktsiooni hääled küll peavad, kuid nende saadikud murduvad ja lahkuvad parlamendist

Nõuda saadikutelt oma väärtusmaailma vastu hääletamist on diktaatorlik. Parlament ei ole valitsuse kummitempel, kus kõik „tarkade juhtide" saadetu tuleb koheselt erakonna esimehe käsul kinnitada.
Vabaerakonna fraktsioon on jätnud oma liikmetele hääletamise riigikogus vabaks, aga kui saadikurühm milleski kokku lepib, siis nii ka hääletatakse. Kõigi teiste erakondade kohta sama öelda ei saa - ka sotside, kelle esimees Jevgeni Ossinovski on tänavu koalitsioonide saamatusi millegipärast hoopis Vabaerakonnale süüks pannud.

Külliki Kübarsepp: Kaitstud maade omanike kiusamine tuleb lõpetada

Sel aastal Toompeal toimunud arutelul, kus osalesid Surju, Tudulinna, Nõva ja Otepää valla inimesed, nenditi, et jääb mulje, nagu kiusaks riik teadlikult looduskaitseliste piirangutega maa omanikke. Tohutud piirangud pärsivad tavapärast majandustegevust.

Õiguskantsler Ülle Madise astus juba sügisel riigikogu ette taotlusega lõpetada põhiseaduse vastane olukord, kus maaomanikult võetakse looduskaitseliste piirangutega võimalus omandilt tulu teenida. Õigustatud kompensatsiooni oodates võib kuluda kuni kümme aastat.