Märts 2017

Saja päevaga trollijuhiks?

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Saja päevaga trollijuhiks?

Kunagine reklaamlause „Kuue kuuga trollijuhiks“ osutas võimalusele omandada aus amet. Sada päeva Jüri Ratase valitsust näitab, et kõik, mis suurte lootustega välja hõigatakse, nii hästi ei edene. Pidi tulema parema töökultuuriga ja kaasav valitsus, aga tegelikult sirgusid saja päevaga pardid. Näiteks minister Tarmo Tamm, kes sügisel peab kogu Euroopa Liidu põllumajanduspoliitikat ohjama, on teatanud, et kandideerib sellal hoopis kohaliku volikogu esimeheks. Ühesõnaga, kas minister on minister, vallavolinik või part? Äkki hoopis trollijuht?

Artur Talvik kuulutab vaba konservatismi

Seotud inimene: 
Artur Talvik

Filmimees ja kodanikuühiskonna edendaja, riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liige Artur Talvik käis Sindis ja Saugas inimestega kokku saamas. Kahe kohtumise vahel leidis ta aega intervjuuks Pärnu Postimehele.

Vabaerakond on lubanud Keskerakonna ja Reformierakonna jätkuva vastasseisu tingimustes pakkuda tugevat ja sisulist alternatiivi. Mis moel?

Vabaerakond: sotsmaksu lael on küll lühiajaline negatiivne mõju, aga see annab õige signaali ja soosib tootlikkuse kasvu

Seotud inimene: 
Tõnu Teeveer

Sotsiaalmaksu lagi on töötasu ülempiir, millest alates sotsiaalmaksu ei maksta. Vabaerakonna fraktsioon on andnud riigikogu menetlusse eelnõu, millega lagi seataks 4kordse mediaanpalga ehk umbes 3500 euro kõrgusele.

Piret Tarto: Arnold Matteuse monument Taara puiestee algusesse!

Seotud piirkond: 
Tartu linn
Seotud inimene: 
Piret Tarto

22. mail 2016 peeti Tähtvere Seltsi asutamiskoosolekut. Juba enne seda  oli välja käidud mitmeid  ideid, kuidas Tähtvere linnaosas elu paremaks muuta.

Üks mõte on, et Jakobsoni, Koidula ja Jannseni tänava ning Taara puiestee ristil võiks jõulude ajal olla ehitud kuusk. Praegused vanapaberi- ja pakendikonteinerid plaanitakse selleks viia Vaksali tänava äärde, kus nad ei riiva silma.

Sergei Metlev: YOLO-valitsuse peaminister Jüri Ratas seemendab nostalgiat, endal sangpommid jala küljes

Seotud piirkond: 
Mustamäe ja Nõmme
Seotud inimene: 
Sergei Metlev

Valitsuse 100 päeva möödusid lahedalt. Maksumuudatused innovatsioonile mõtlemata,tõmblused olulises vene küsimuses ning revolutsiooniline karistus- ja piirangupoliitika.

Valitsus, soovides tegutseda valguskiirusel, tundub jagavat noore põlvkonna ühe osa loosungit YOLO (You Only Live Once - sa elad vaid korra).

Vahur Kollom: osa ärieliidist sõltub täielikult nelja kartellierakonna tegemistest, partide jaoks on aga kõik JOKK

Seotud piirkond: 
Tartu linn
Seotud inimene: 
Vahur Kollom

Eestis on palju inimesi, kes on praeguse eluga rahul, aga on ka neid, kelle jaoks pole kõik suurepärane.

Olen seda meelt, et virisemises ja vingumises pole edasiviivat jõudu. Hommikul ärgates ja peeglisse vaadates ongi kõik hästi – oled elus. Küll aga peab riigi peale mõeldes vaatama natuke suuremat pilti.

Peaministrina Taavi Rõivas kuulutas, et kõik on hästi ning peenhäälestus on ainus asi, mida Eesti Vabariik vajab. Nüüd pole Reformierakond valitsuses ja Rõivas peaminister - üks ajastu on läbi, ent kombed on vanad.

Haldusreformi vead on külmutatud

Vabaerakonna saadikurühm on aasta algusest alates esitanud Riigikogus haldusreformi remontimiseks kaks seaduseelnõu ja 11 arupärimist. Tõe tund tuli 13. jaanuaril, kui riigihalduse minister Mihhail Korb häbelikult tunnistas, et probleeme on ja seadus seab ebamõistlikke piiranguid, aga koalitsioonis lepiti kokku, et haldusreform tehakse ära nii, et seadust kordagi ei muudeta.

Raivo Kokser: Kohalike omavalitsuste liitmine - kasulik või mitte?

Seotud piirkond: 
Harjumaa
Seotud inimene: 
Raivo Kokser

Alustuseks pean muidugi tunnistama, et olen üpris kriitiline tänase KOV ühendamiste poliitika põhiargumendi s.o. 5000 elaniku piir suhtes. Jättes tihtipeale arvesse võtmata nii ajaloolised, kui ka normaalse arengu käigus väljakujunenud inimeste liikumiste ja tõmbekeskuste piirid, on küllaltki tõenäoline, et selline moodustis oodatud teenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi paranemist kaasa ei too. Soomes läbiviidud uuringud on näidanud, et volitatud isikute vähenemine, mis säästu seisukohast on kindlasti positiivne, toob teisalt kaasa kodanike kaasarääkimise vähenemise.

Sergei Metlev: peaministrierakonna leht kiidab heaks kaitseliitlaste võrdlemise natsidega

Seotud inimene: 
Sergei Metlev

Keskerakonna parteileht Kesknädal püsib Savisaare mentaalses ruumis ja tundub, et erakond tervikuna ei ole ka sealt väljunud, kirjutab Eesti Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni nõunik Sergei Metlev.

Kesknädal avaldas märtsi lehenumbri avaküljel loo, kus süüdistab Kremli propagandat paljastavat blogi propastop.org vedavaid Kaitseliidu vabatahtlikke demokraatia ohustamises, sõnavabaduse piiramises ja venelaste ahistamises. Peaminister Ratas, kus on Teie hinnang?

Mis asi on Jäänuk-Järva vald?

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Vabaerakonna saadikurühm on aasta algusest alates esitanud riigikogus haldusreformi remontimiseks kaks seaduseelnõu ja 11 arupärimist. Tõe tund tuli 13. jaanuaril, kui riigihalduse minister Mihhail Korb häbelikult tunnistas, et probleeme on ja seadus seab ebamõistlikke piiranguid, aga koalitsioonis lepiti kokku, et haldusreform tehakse ära nii, et seadust kordagi ei muudeta.

Aimar Altosaar: kuhu jäi tänaste pensionäride väärikus ja võrdne kohtlemine?

Seotud piirkond: 
Harjumaa
Seotud inimene: 
Aimar Altosaar

Eakatest rääkides keskendutakse esimesest lausest meditsiini-, sotsiaalhoolekande ja pensioniteemadele. Loomulikult tuleb teemaks ka riigiabi ja sotsiaalministeeriumi asutuste töökorralduse parandamine.

See on harjumuspärane, kuid vale ja lühinägelik lähenemine, mis vaid teravdab juba väljakujunenud olukorda, kus suur osa elanikkonnast surutakse sotsiaalselt abitusse seisu, mille tulemusena kahaneb tahe panustada ühis- ja kogukonda ning hakkab logisema tervis.

Küsimus | Kui suur peaks olema valitsus?

Andres Herkel, Vabaerakonna esimees: Praegused kahe ministriga ministeeriumid tähendavad lisakulutusi ja uusi nõunikukohti. Ministrite arvupiirangu mahavõtmine on aga oluliselt hullem perspektiiv. Eestit võivad oodata veel raha- ja võimujanusemad koalitsioonid, kes jagavad mitukümmend portfelli, et järjest enamate parteisõdurite soove rahuldada ja veteranid ära paigutada. Kui praegune valitsus iseenda paljundamisele suunatud tee avab, siis tuleb tal minu arvates tagasi astuda ja seda lihtsalt lolluse pärast.

Märt Meesak: Maaelu ei lähe paremaks ilma otsusteta!

Seotud piirkond: 
Jõgeva- ja Tartumaa

MAJANDUS- JA taristuminister Kadri Simson leidis 26. jaanuari Postimehe veergudel, et majanduskasvu toob Eesti inimeste väärtustamine ning maaelu põhiküsimus ei ole õlle hind, vaid miski muu. Mis täpselt, jäi ütlemata.

Minister kiidab, et maksusüsteemi muutmise tulemusena jääb suurele osale tööinimestest iga kuu 62 eurot rohkem kätte. Iseenesest on see ju oluline, sest madalapalgaliste osa on maal suurem kui linnades. See ei saa aga olla tõsiselt võetav majanduskasvu ja maaelu parandamise lahendus.

Elo Lutsepa vastulause Ivan Makarovile: pigem on Vabaerakond sattunud Jevgeni Krištafovitši ebasoosingu alla

Elo Lutsepp PM
Seotud inimene: 
Elo Lutsepp

On ääretult kurb, kui poliitilises võitluses tuuakse erimeelsuste puhul kergekäeliselt välja rahvuse kaart ja süüdistatakse alusetult kellegi mahategemises rahvuskuuluvuse põhjal. Värvikad, kuid ebaprofessionaalsed võrdlused Ivan Makarovi sulest teevad kurvaks. Pean Makarovit väga heaks ajakirjanikuks ning tõsiseltvõetavaks arvamusliidriks, kirjutab Vabaerakonna juhatuse liige Elo Lutsepp.

Urmas Ott: propagandaga vastu vahtimist – Jüri Ratas, kas see ongi te tugi?

Seotud inimene: 
Urmas Ott

Sattusin lugema kevadiselt rohelisest naistepäeva Kesknädalast ühte lugu, mis vaatas otsa kohe päris avaleheküljelt. Lugema sundis asjaolu, et nägin antud loos mitu korda sõna Kaitseliit.

Kaitseliitlasena tekkis kohe uudishimu, et mida siis Kesknädal küll nüüd antud struktuurist head kirjutab. Kahjuks miskit head ma välja lugeda ei suutnud, hoopis pettusin ja solvusin.

Tiiu Kuurme: Gustav Adolfi Gümnaasiumi kasvuplaanid pole laste huvides

Kuivõrd on lastel ja teadmistel laste arenguvajadustest kaalu, kui täiskasvanud korraldavad meie koolivõrku? On ju piisavalt teadmisi sellest, milline võiks olla kasvukeskkond ja mis toetab Eestit edasi viivate indiviidide kasvu.

Gustav Adolfi Gümnaasiumi laiendamise ümber toimuvat on mitmetahuliselt kajastatud. Vaatlen alljärgnevalt kooli laiendamise plaani pedagoogilisest vaatenurgast. Olgu kohe öeldud, et mul enesel puudub GAG-ga vähimgi seos, kokkupuude ja isiklik huvi. Küll aga on tahe mõista asju ja reageerida, kui kodanikud taas seisavad vastamisi võimu meelevaldsusega.

Peeter Espak: tänaval karjuvate pööraste «euroopalikel väärtustel» põhinevat sõda ei taha siia keegi

Seotud piirkond: 
Tartu linn

Viimased vähem kui viis aastat on Eesti ühiskond olnud tunnistajaks meile imporditud uuele nähtusele, mida nimetaks üldistavalt poliitiliseks indoktrineerimiseks, kirjutab Peeter Espak 

Õigusteadlane: tähelepanu Kenderi juhtumile on ebaproportsionaalselt suur

Jüri Saar
Seotud inimene: 
Jüri Saar

Õigusteadlane Jüri Saar leiab, et tähelepanu oma õudusnovelli tõttu lapsporno valmistamises süüdistatavale Kaur Kenderile on ebaproportsionaalselt suur, sest marginaalsest kirjutisest on saanud suur sündmus.

Saar rääkis "Ringvaatele" antud intervjuus, et tegelikult on tegu kirjanduslikus mõttes marginaalse teosega, millest on saanud meedia veergudel pikaks ajaks sündmus ja see on isegi veidi kurb.

Arupärimised

Kui esitada Riigikogu töönädala jooksul viis arupärimist, siis võib eeldada, et umbes kuu aja pärast tuleb esmaspäeval viis Vabaerakonna päringut ka vastamisele. Kui kaks ülejäänud opositsioonierakonda on kasvõi kahe peale sama usinad, siis tuleb arupärimisi korraga ette kümmekond.

Tegelikult tulistas Vabaerakond lõppeval nädalal välja viis arupärimisteemat. Reformierakonnalt tuli neli, EKRE-lt üks ja Viktoria Ladõnskajalt veel üks arupärimine.

Külliki Kübarsepp: metsaseaduse uued parandused soosivad riigimetsa tühjaks raiumist

Seotud piirkond: 
Haabersti, Kristiine ja Põhja-Tallinn
Seotud inimene: 
Külliki Kübarsepp

Vabaerakondlasest riigikogu liige Külliki Kübarsepp leiab, et metsaseaduse uued parandused soosivad riigimetsa tühjaks raiumist. Samuti arvab ta et RMK rolliks ei peaks olema riigieelarve täitmine.

Olen üles kasvanud Otepää Looduspargis tegutsevas talus. Kui piimakari leiba lauale ei toonud, oli mets ikka abiks. Metsast on läbi aegade saadud nii paberi- kui ka palgipuud. Eriti keerulisetel aegadel aitasime lapsena teha küttepuid, ladusime need koos autokasti ning müüsime Tartu turul maha.

Kaul Nurm: neli kartellierakonda on jätkuvalt kiivalt hoidmas suletud poliitilist süsteemi

Seotud piirkond: 
Kagu-Eesti
Seotud inimene: 
Kaul Nurm

Alates iseseisvuse taastamisest on rahvas kõrgeimat riigivõimu teostanud neljal rahvahääletusel, seitsmel riigikogu ja kohaliku omavalitsuse volikogu ning kolmel Euroopa Parlamendi koosseisu valimistel. Põhiseadus ütleb, et valimised on Eestis vabad, proportsionaalsed, üldised, ühetaolised ja otsesed, kirjutab Vabaerakonna maaelutoimkonna esimees Kaul Nurm.

Heli Künnapas: Tooge meile päälinnast tarkust!

Seotud piirkond: 
Pärnumaa
Seotud inimene: 
Heli Künnapas

Keskerakonna peasekretär Jaak Aab ütles ühes “Aktuaalses kaameras” välja, et enamik Keskerakonna ministreid kandideerib kohalikel valimistel. Kuna kahe tooli eelnõu vastu hääletasid nii Keskerakond, Vabaerakond kui Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), paneb Aabi väljaöeldu kurvastama. Vabaerakond on kindlal seisukohal, et meie riigikogu liikmed kohalikel valimistel peibutuspardiks ei lähe.

Aimar Altosaar: vananemisrõõm – taevatrepil seisma ei jääda

Seotud inimene: 
Aimar Altosaar

Vananemine algab kohe pärast sündi, kuid tavaliselt inimesed ei teadvusta seda enne, kui märkavad enda ümber järjest enam vanemaid inimesi, kui lapsed on saanud täiskasvanuks ning sportlik vorm hakkab alla käima.

Haigused ja tõsisemad terviserikked võivad elu ajalist mõõdetavust igal hetkel meelde tuletada, aga meie õnneks elame üldise heaolu, vähest pingutust nõudva töö ja arenenud meditsiinisüsteemi maailmas, kus tervena elatud aastad võivad ulatuda kaugele teise elupoolsajandisse.