Mai 2017

Kuido Merits: Lõuad pidada ja nii edasi

“Maul halten und weiter dienen,” nagu öeldi meil sõjaväes. “Mis võib veel paremat ja kaunimat olla?” tähendas vahva sõdur Švejk politseivalitsuse kongis.

Miskipärast on üsna mitmed viimase aja artiklid kandnud just sellist pealkirja – “Lõuad pidada ja edasi teenida”. Järelikult kehtib see fraas mitte ainult Austria-Ungari keisririigis, vaid ka demokraatlikus Eestis.

Erakond viskas välja

Jüri Saar | Uljas mootorrattur tänagu jumalat ja politseinikke

Jüri Saar

Juhtum, kus politsei patrullbuss peatas Lasnamäel mootorratta selle teelt välja rammimisega, tekitas elava arutelu, mille käigus kasutati ka niisuguseid mõisteid nagu “politseiriik, politsei lubamatu vägivald” jms. Mõned netikommentaatorid jõudsid politseibussi juhtinud politseiniku aadressil lausa omakohtuga ähvardamiseni välja. Politsei reageerimise pooldajad tõid esile konkreetsed ohud nii asjaosalistele kui ka süütutele linnakodanikele, mida kujutab endast kihutav mootorratas linnakeskkonnas.

Vahur Kollom: Rail Baltic kui ehitushaide maiuspala

Seotud inimene: 
Vahur Kollom

Rail Baltic ei tohi olla ainult ehitushaide maiuspala, vaid peab teenima suure hulga inimeste huvisid, kirjutab Vabaerakonna juhatuse liige ja Tartu piirkonna juht Vahur Kollom.

Raudteetaristu on Eestis olemas ja see on juba praegu ühendatud Euroopaga. Vabakonservatiivina lähenen ma asjale kõigepealt konservatiivselt ja pean oluliseks teha korda olemasolev raudteetaristu.

Emmanuel Macroni väljakutse Euroopale

Prantsusmaa presidendivalimised andsid Emmanuel Macronile pisut ülekaalukama võidu, kui algul arvati. Ühtepidi võib küll öelda, et hääletati rohkem Le Peni vastu kui võitja poolt, aga pole sugugi kindel, et keegi suutnuks Marine Le Peni vastu Macronist enamat.

Macron sobis Le Peni vastaskandidaadiks just seetõttu, et ka tema on süsteemiväline, ta on poliitikas rohkem uus kui kes tahes kandidaatidest. Oma justkui traditsioonilise Euroopa-meelsuse juures oli ta ikkagi mees kõrvalt.

Jaanika Klopets: Taara, avita vene koolides õppijaid!

Seotud inimene: 
Jaanika Klopets

Reformierakond läheb sügisestel kohalikel valimistel Tallinnas lahingusse ulja loosungiga: lasteaiad kohe eestikeelseks! Eesmärk on õige, aga selleni saab jõuda süsteemse tööga, mitte üleöö, kirvemeetodil.

Nii jääb see vaid enesereklaamiks ja lastega eksperimenteerimiseks. Vabaerakonnal on sama sihini jõudmiseks pikem, ent tõhusam plaan.

Monika Haukanõmm: Abivajaja on jäetud omapead

Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimehe, Vabaerakonna fraktsiooni liikme Monika Haukanõmme kohta on tema erakonnakaaslane Andres Ammas öelnud, et tegemist on inimesega, kel süda lööb kohe kiiremini, kui näeb, et saab kedagi aidata.

Pärnus oli Haukanõmm ideekorjel ja saamaks eri sihtgruppidelt tagasisidet, millele peaks tähelepanu juhtima, missugust pedaali kõvemini vajutama.

Kust king sotsiaalsfääris kõige enam pigistab?

Taavi Simson: Lelle-Pärnu raudtee remontimata jätmine on viga

Taavi Simson üldkoololekul Tartus

Eile jõudis Vabariigi Valitsus kokkuleppele millistele taristuobjektidele suunata aastatel 2018-2020 täiendavalt 135 miljonit eurot. Üllatuslikult saab 20 miljonit eurot Pärnu lennujaam, samal ajal kui Lelle-Pärnu raudtee jääb ilma hädavajalikust investeeringust, ilma milleta võib raudteeliiklus sel lõigul kaduda sootuks.

Põhjendan, miks ma arvan, et selline valik ei ole õige ning ressurss tuleks suunata hoopis raudtee remonti.

Jüri Adams: Eesti president tuleks valida ainult valimiskogus

Kas Eestis peaks rahvas presidenti otse valima? See küsimus on olnud päevakorral alates ajast, kui Eesti rahvas jõustas 1992. aasta suvel rahvahääletusega praeguse põhiseaduse.

Viimati läks vaidlus eriti ägedaks möödunud, 2016. aasta suvel, kui osa meediaväljaandeid püüdis kehtestada otsevalimise tehnilisi reegleid olukorras, kus otsevalimist ei saanud kuidagi olla. Valijamehi püüti mõjutada avaliku arvamuse arvudega, ja Marina Kaljuranna meeskond käitus, justnagu olekski meil otsevalimine.

Valime otse, nagu Soomes?

Ain Ostra: alanud on monstrumiaasta, keskerakondlased on kui mullikad põllul, IRLil aga on pea silmuses

Seotud inimene: 
Ain Ostra

Ma ei ole tähetark ega ka suurem horoskoopide austaja, aga aina enam tundub mulle, et alanud on justkui miski uus looma-aasta. Kindlasti ei ole see sõbralik ja armas loomake, vaid tõeline monstrum, kes oma tulekuga on isegi ilmataadi plaanid sassi paisanud ja ei tea enam, millisest pangest ja mida alla kallata.

Andres Ammas: valitsus survestab kurnamistaktikaga! Neil on kiire oma ahnete ideede seadustamisega

Spordisõpradele tähendab mõiste superkolmapäev (teisipäev, neljapäev) pidupäeva, mil ühel õhtul saab kaasa elada mitmele nauditavale matšile. Poliitikas ei ole see kahjuks nii – mitme olulise teema arutelu kuhjamine lühikesele ajale on alatu ja armetu.

Tuleval kolmapäeval on riigikogu päevakorras 24 eelnõu. Neist vaid paari puhul on tegemist otsuse vormistamisega, enamik eeldab üksikasjalikku ja sisulist mõttevahetust. Vaid mõned näited.

Kas majandusministri kandideerimine kohalikel valimistel kujutab korruptsiooniohtu?

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Õhtuleht: Kas tegemist on korruptsiooniohtliku olukorraga, kui ligikaudu pool 135 miljonist eurost valituse poolt taristuinvesteeringutesse paigutatavast rahast kulub Pärnumaale, arvestades seda, et rahastamisotsuseid avalikkuse ees põhjendav majandusminister Kadri Simson kandideerib kohalikel valimistel Pärnus?