Detsember 2018

Andres Herkel: EKRE juhid pole rahvuslased, vaid räuskavad natsionalistid

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Paarikümne aasta eest püüti meil tõmmata selge joon rahvusluse ja natsionalismi vahele. Nüüd loen, et meie praegused „ekrerahvuslased“ käivad ringi ja tahavad järgmisena kitli peale anda armsale rahvakirjanikule Andrus Kivirähale. O tempora, o mores!

Peeter Espak: surmahoop Eesti ühiskonnale

Himu odava välistööjõu ja võõrkeelse kõrgharidusruumi järele on justkui meie peade kohal surmahoobi andmiseks õiget hetke ootav kaksikkirves. Mõlemad on ühtviisi kahjulikud nii meie majandusele kui ka kultuurile pikemas perspektiivis ning lähtuvad ka ühesugustest ideoloogiatest, mille järgi on kiire hetkekasumi nimel lubatud ohverdada meie tulevik nii majanduslikus kui ka kultuurilises plaanis.

Ettevõtja Rail Balticust: Mis imeõhk see on, mis pealtnäha mõistlikel inimestel kuplialuse tühjaks puhub?

Seotud inimene: 
Raivo Kokser

Vagun  helesinine!

 

Teele, jah, teele nüüd! 
Pikk on tee, pikk on tee – 
algust ja lõppu sel varjab silmapiir. 
Tundmatust lubades 
vagun suur, sinine 
veereb ja igaüht 
kaugustesse viib. 

 

Heiki Lill: Indrek Tarandi ründamise taga on seniste võimuerakondade tegemata töö

Heiki Lill
Seotud inimene: 
Heiki Lill

Põhjust, miks Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) viimane meeleavaldus vägivaldseks muutus, ei tasu otsida kellegi ütlemistest või ideedest, vaid hoopis inimhingede psühholoogiast, kirjutab Vabaerakonna Tartu piirkonna juhatuse esimees Heiki Lill.

Mõned viimase aasta juhtumised Eesti poliitikaelus on aeg-ajalt tekitanud jahmatust. Viimane jahmatus oli 26. novembri sündmus Toompeal, kus üks europarlamendi saadik sai meeleavaldusel kolki.

Krista Aru: Tartu väärib viisakamat šokolaadipoodi

Krista Aru
Seotud inimene: 
Krista Aru

Liig alandlik on Tartu oma ettevõtmistes, ütles rahva- ja riigimees Jaan Tõnisson ajalehe Postimees juhtkirjas aastal 1926. Jutt oli siis Tartumaa laulupeost, mis Tõnissoni hinnangul ei jäänud sugugi Tallinnas peetavate üldlaulupidude varju, kuid mis tema meelest vaikiti alandlikult tagasihoidlikumaks.

Arvet Lindström: rahvas juurdub arusaam, et kellel on raha, sellel võim, ja vastupidi

Arvet Lindström
Seotud inimene: 
Arvet Lindström

Avalikkuses on viimasel ajal arutatud selle üle, kas ja miks on ühiskonnas tavalisest rohkem pingeid ja viha. Põhjuseid on mitu ja kõiki lahata ei oleks antud kontekstis mõistlik. Aga üks põhjus oleme meie – poliitikud.

Märt Läänemets: ainult haridus teeb tõeliselt vabaks

Märt Läänemets
Seotud inimene: 
Märt Läänemets

Olen üdini hariduse usku. Minu suhe koolitemaatikasse on isiklik  ja filosoofiline, kuna leian, et inimeseks saamine ja kultuuri kestmine käib ainult ja eranditult hariduse kaudu. Seega peab riigi ja ühiskonna esmane hool olema hariduse edendamine. Kui see pole nii, on igasugune ühiskond vältimatu allakäigu teel.

Usun vankumatult õpetamisse ja õpetajatesse. Õpetaja on kõige tähtsam elukutse, elu kutse. Kui see aga millegipärast nii ei ole, ja Eestis kahjuks ei ole, on ühiskonna väärtushinnangud täiesti paigast ära.

Alvar Tipp: lasteaiatasu ja huviringid kallinevad üha, laste areng kannatab

Alvar Tipp

Toon nelja lapse isana välja mõned valupunktid, mis lastega perekondadele kõige rohkem muret teevad: liiga kõrged lasteaedade kohatasud, üha kallinevad huviringid, treeningud ja koolitoit.

Kuna minu peres kasvab neli last, siis on mul nende kasvamise kõrvalt olnud piisavalt võimalusi end kõikide laste algharidust, huviringe, kohatasusid puudutavate teemadega kurssi viia. Näiteks 2011. aastal, mil vanim laps läks lasteaeda oli Tartus lasteaia kohatasu 22 eurot. 2019. aasta algusest tõstetakse see 75 euroni. Kaheksa aastaga kallines lasteaiatasu Tartus seega 53 eurot.

Viie lapse ema: Keskerakond soovib Eesti ametnike paradiisi aina laiendada

Seotud inimene: 
Heli Künnapas

Oktoobris esitas Vabaerakonna riigikogu fraktsioon eelnõu, mille eesmärgiks on tagada tasuta kodulähedane lasteaiakoht kõigile lastele. See tähendab, et lasteaia kohatasu ja toiduraha maksaks riik, mitte lapsevanem.

Keskerakondlasest Mailis Repsi juhitud haridusministeeriumi ametnikud koostasid vastuse, milles soovitatakse eelnõu tagasi lükata. Nii jõuabki juba sel neljapäeval riigikogu ette kultuurikomisjonist läbi käinud tasuta lasteaia eelnõu, mis ettekandjaks määratud sotsiaaldemokraadist Heljo Pikofi suu läbi soovitatakse maha hääletada. 

Olev Vaher: reisimine muudaks eestlase sallivamaks

Olev Vaher
Seotud inimene: 
Olev Vaher

Sõbraliku kooseksisteerimise lahendus on ilmavaade, kus me näeme eliidi manipulatsioonid läbi ja ei allu neile. See tähendab, et me ei seo jäigalt ja üksüheselt EKREt ja rahvuslust/konservatismi, reformikaid ja majandusedu jne. Vaadelgem endale sobivaid väärtusi ja tõekspidamisi parteidest lahus. Destruktiivne on see, kuidas me alateadlikult valime poole ja lõhestume, olles kerge saak valimistel. Vähe­haritud, väiksema silmaringiga inimestega on poliitikutel lihtne manipuleerida. Kes sellest võidab? Mitte ainult isa-poeg Helmed, vaid ka Kaja Kallas, Jüri Ratas, Jevgeni Ossinovski jt.

Kuidas linna läinud eestlasi maale tagasi meelitada? Mul on idee!

Ain Ostra
Seotud inimene: 
Ain Ostra

ÜLE KÜMNE aasta tagasi kolisin ma põlise tallinlasena Viljandimaale ega kahetse seda sammu. Vastupidi: nüüd tean, et Tallinnas ei taha ma enam mingi hinna eest elada.

Sel suvel tutvustasin ideed luua noortele peredele riiklik eramurendi programm. See on osaliselt ajendatud mu enda kogemusest. Valdavalt oleks programm suunatud maapiirkondades tühjalt seisvate majade, aga ka väiksemates asulates lagunevate kortermajade elustamisele.