Jaanuar 2019

Elo Lutsepp: kust tulevad uued Arvo Pärdid?

Elo Lutsepp PM
Seotud inimene: 
Elo Lutsepp

Kultuur ei toimi ärireeglite järgi, et iga investeering toob loodetud tulu, kuid Eesti kultuurivaldkonda tehtud investeeringud mõjutavad Eesti tuntust ja mainet maailmas tihti rohkem ja kauem aega kui kõik muu, kirjutab Vabaõhumuuseumi maaarhitektuurikeskuse juhataja ja Vabaerakonna aseesimees Elo Lutsepp. 

Vahur Kollom: tasuta lasteaed on ainus viis ebavõrdne kohtlemine lõpetada

Vahur Kollom
Seotud inimene: 
Vahur Kollom

Lasteaia kohatasud erinevad Eestis suurel määral, kuigi teenus mitte. Seda ebaõiglast olukorda, kui tasu suurus sõltub ainult elukohast, saab aga kaotada vaid ühel viisil: pakkudes kõigile peredele tasuta lasteaiakohta.

Lasteaial on täita tähtis roll lapse kujunemisel ja see on osake alusharidusest. Samuti aitab lasteaed lõimuda Eesti ühiskonda ja annab võimaluse varakult omandada eesti keel.

Andres Herkel: valimiskampaaniasse toodi teema, millest FSB võis vaid unistada

Seotud inimene: 
Andres Herkel

Kes iganes lasi Tallinna kesklinnas üles panna eestlaste ja venelaste segregatsioonile üles kutsuvad reklaamtahvlid ja mis iganes oli sellise tegevuse eesmärk – ei ole kahtlust, et sellisel tegevusel on mitu negatiivset tagajärge.

Esiteks, vaieldamatult tähendab niisuguses tonaalsuses tehtud reklaam – ka juhul, kui sellele ei järgne mõni selgitav või ümber pöörav happy end – seda, et ühiskonna polariseerimine on saanud veel ühe tugeva impulsi.

Kaul Nurm: Eesti 200 mängib asjadega, millega ei mängita

Kaul Nurm
Seotud inimene: 
Kaul Nurm

Kristina Kallas ütles, et vabandab „kõigi ees, keda lõhestumine riivab“. Sellest repliigist nähtub, et ta ei saa siiamaani aru, et Eesti200 mängib asjadega, millega ei mängita ja seejuures on süüdi kõik teised, kui ei pea enda verbaalsete granaatidega vehkimist põhjendatuks ega naljakaks.

Paistab, et nende ideoloogia ongi selline, et esmalt lõhun ära, tekitan probleemi ja siis asun seda ise parandama. Kallase väide, et ta asetas ühiskonna ette peegli, ei ole õige. Parimal juhul on see kõverpeegel.

Juku-Kalle Raidi avalik kiri Kristina Kallasele: kas Sa tahad eestlastega sõda pidada? Või venelastega?

Juku-Kalle Raid

Mina, kes ma olen käinud läbi aastakümneid eesti venelastega, võin öelda, et Sinu  nõme lõhestamisreklaam oli kõige lollim käik nii venelaste kui eestlaste seisukohast. See andis märku, justkui eestlased ja venelased ei kuulukski kuhugi ja nende vahel valitseks pidev sõjaseisukord. Aga ei valitse ju! Või tahad Sina eestlastega sõda pidada? Või hoopis venelastega? Mina ei taha Sinuga küll sõda pidada.

Alvar Tipp: Tartu koolilaste elu rikub kõigile teada jokkskeem

Alvar Tipp

Peab mõtlema suuremalt ja aru saama, et nõukogude ajast pärit koolimajade võrk ei vasta tänapäevastele soovidele ja nõuetele. Võibolla oleks mõistlik hakata mõtlema linnaosadesse väikeste algkoolide ehitamise peale?

Kui Lutsu lugude Arno oli hea, siis kooliinfosüsteem Arno tekitab Tartu peredele tusatuju, kui kooliaasta alguses selgub, et laps peab minema õhtusesse vahetusse, mis paiskab segi perede kogu senise elukorralduse.

Heli Künnapas: Rail Balticut ei tehta enda, vaid teiste pärast

Heli Künnapas
Seotud inimene: 
Heli Künnapas

Rail Balticu (RB) vastu ei julge sõna võttagi, sest kohe sildistatakse arengupiduriks. Praeguse info järgi toob see projekt tulu vaid kiirraudtee tegijatele, ülejäänutele jääb vaid kulu, mida aastakümneid muude tegemiste arvelt tasuma peame. Nii olemegi olukorras, kus aastate jooksul ei ole keegi suutnud tõestada, kuidas RB äriprojekt oleks kasumlik. Veel vähem seda, kuidas see lihtinimesele kasulik oleks.

Andres Herkel: vihane kultuurisõda või hästi toimiv ühiskond?

Andres Herkel
Seotud inimene: 
Andres Herkel

Liberalism kehastab just neid väärtusi, mille poole püüeldes Eesti Nõukogude impeeriumist vabanes, kirjutab riigikogu liige Andres Herkel (Vabaerakond).

Kui ühes veebivestluses keegi kedagi taas «vasakliberaaliks» tembeldas, esitasin kaks küsimust. Mida see «vasakliberaalsus» õieti tähendab ja kas «paremliberaalsus» võiks ka olemas olla? Esimese küsimuse peale öeldi, et vasakliberaalsust edendab peavoolumeedia ja see on seotud migratsiooni ja LGBT promomisega. Paremliberaalsuse kohta vastust ei saanudki.

Kuido Nõmm: tervishoid on kriisis – miks nii ja mis edasi?

Kuido Nõmm

Pikalt süvenenud kriis tervishoius on keeruline ja paljude koosmõjudega. Loota, et sellele on lihtsaid, kiireid ja lihtsaid lahendusi, on naiivne. Aga panustama peab hakkama juba täna, kirjutab erakorralise meditsiini osakonna (EMO) arst, Vabaerakonna liige Kuido Nõmm.

Eesti tervishoid on kriisis. Isegi viimased kaks tervishoiu eest vastutavat ministrit on seda mõistnud, peenhäälestamisest õnneks enam ei räägita.

Vähesed mõistavad, et tervishoid on olnud kriisis juba vähemalt viimased 10 aastat.

Peeter Espak: diplomiveskist tippülikooliks!

Peame joonduma nende järgi, kes meist paremad on. Tippülikoolide puhul tähendab see seda, et teadlasi on rohkem ja üliõpilasi vähem, kirjutab orientalist Peeter Espak.

Tartu Ülikooli rahvusvaheliste suhete teooria professor Eiki Berg kirjutas («Rahvusülikooli säilimine rahvusvahelistumise kaudu», PM 10.12), et rahvusülikool säilib eelkõige rahvusvahelistumise kaudu. See väide on absoluutselt õige ja meie rahvusülikool ongi alates asutamisest 1632. aastal olnud rahvusvaheline.