Arvet Lindström: rahvas juurdub arusaam, et kellel on raha, sellel võim, ja vastupidi

Arvamus08.12.2018

Avalikkuses on viimasel ajal arutatud selle üle, kas ja miks on ühiskonnas tavalisest rohkem pingeid ja viha.

Põhjuseid on mitu ja kõiki lahata ei oleks antud kontekstis mõistlik. Aga üks põhjus oleme meie – poliitikud.

Aastaid kestnud avalikud JOKK-skeemid ja teerullipoliitika on tekitanud olukorra, kus lihtinimene ei usalda enam poliitikuid ja kohati ka peavoolumeediat. Aina enam on juurdumas ühiskonnas arusaam, et kellel on raha, sellel võim, ja vastupidi. Kusjuures mõlema hankimisel tihti vahendeid ei valita. 26. novembri jahedal hommikupoolikul toimunu on meedias läinud komeedina taevasse. Süüdistatakse vastastikku ja otsitakse kahju tekitajat. Unustatakse põhiline – rahvas. Ka poliitikud teevad vigu. Erinevad skandaalid on saatnud meie riigi poliitikat nii kaua, kui see on eksisteerinud. On püütud inetult rahvuste pinnalt krediiti lõigata ja korruptsiooniga kohtupingis istutud, kuid see ei ole igapäevaselt poliitikast mittehuvituvat kodanikku otseselt puudutanud – vähemasti mitte viimasel kümnendil.

EKRE Toompea meeleavalduse päeval olid platsile tulnud inimesed. Vihane rahvamass, kes olid kaasa võtnud ka plakatid ja atribuutika, mis nõrgema närvikavaga inimeses hirmu tekitab. Ajastus ei olnud ka just juhuslik. Rändepakt oli riigikogu suures saalis arutusel. Üritusel kõnet pidanud poliitikud ei püüdnudki vihast rahvamassi rahustada, vaid valasid kütust juurde. Meedia kohalolekut maksimaalselt ära kasutades sekkusid piketti ka teised poliitikud. Häbiväärselt lõppes sekkumine ühele tipp-poliitikule sakutamisega. Seejuures ei ole oluline see, kes on konkreetselt süüdi, vaid see, et seekord segati tavaline inimene vahetusse võitlusesse.

Politsei on alustanud juurdlust karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb avaliku korra rasket rikkumist, ja Meelisele Muhumaalt esitatakse süüdistus kehavigastuste tekitamise eest. Sellega on käivitatud protsess, kus muidu poliitleiged inimesed on justkui aktiveerunud. Nad tunnevad ebaõiglust rohkem kui tavaliselt. Tõenäoliselt saavad jalaga lööjad karistada ja kõik poliitikud, kes kogu selle olukorra tegelikult kujundasid, pääsevad suhteliselt puhtalt, kui riivatud uhkus välja arvata.

Mis sõnumi te sellega rahvale saadate? Vabaerakond mõistab teravalt hukka hetke poliitilise olukorra ning taunib räpase poliitika viljelemist. Kui valimisvõitlus on nii teravaks läinud, siis on ehk aeg hakata inimestele tutvustama oma sadu tunde laua taga veedetud aja vilju – valimisprogramme. Rääkige inimestega rohkem. Mitte teleri vahendusel, vaid vahetult kokku saades. Kasvõi sealsamas nüüdseks kurikuulsal platsil. Sellest tulenevalt kutsume ülesse kõiki poliitikuid kuulama oma südametunnistuse häält ja olema eeskujuks. Las debatid olla meie võitlusareeniks. Jätke inimesed rahule

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.