Eesti Vabaerakonna juhatuse pöördumine Peaministrile ja Eesti avalikkusele

Arvamus, Pressiteade, Uudised05.12.2019

Eesti Vabaerakonna juhatus jälgib mure ning jahmatusega üha süvenevat poliitilise kultuuri ja retoorika allakäiku meie poliitilise juhtkonna kõige kõrgemal tasemel. Lugupidamatu ja matslik sõnakasutus ning vastastikune solvamine on saanud poliitilises diskussioonis pea igapäevaseks nähtuseks. Me leiame, et kui Vabariigi Valitsuse ministrid võtavad Riigikogu saalis solvata rahvasaadikuid ja propageerida seadusevastaseid tegusid, siis on midagi ikka väga viltu ja sellist käitumist tuleb taunida. Ärgem unustagem, et Riigikogu saadikud on valitud rahva poolt ja seega on nad Eesti rahva esindajad. Kui solvatakse avalikult parlamendisaadikuid, siis solvatakse kogu Eesti rahvast ja selline käitumine ei saa mingil juhul olla tänapäevase poliitilise kultuuri osa.

Allpool ainult mõned markantsemad näited.

Viimastel päevadel oleme olnud tunnistajaks, kui Riigikogu saalis esinev rahandusminister kuulutab avalikult, et on isiklikult maksnud oma töötajale ümbrikupalka. Rahandusminister! Mees, kes peaks vastutama riigi rahanduse ja maksulaekumiste eest. Mida arvata sellise inimese vastutustundest ja kompetentsusest, kui ta rahandusministri positsioonil olles propageerib hoopis ümbrikupalga maksmist, seega maksudest kõrvalehiilimist? Mis signaali ta sellega rahvale saadab?

Samuti oleme pidanud kuulma, kuidas siseminister tunnistab, et on nooruses teisi inimesi peksnud, pidades seda justnagu täiesti normaalseks. Kas pole kummaline ja õõvastav kuulda selliseid avaldusi inimese suust, kes vastutab riigi siseturvalisuse eest. Lisaks soovitab ta ametnikel, kes on märganud seaduserikkumist, sellest vaikida. Eesti Vabariigi Parlamendi saalis saadikute küsimustele vastates nimetab ta nagu muuseas ühte saadikut „tropiks“. Jah, ta küll vabandas kohe, kuid ilmselgelt näitab sellise väljendi loomulik libisemine üle ministri huulte tema südamest tulevat suhtumist mitte ainult oma poliitilisse vastasesse, vaid laiemalt kogu rahvasse. Liiatigi ei olnud see tal esimene kord rahvasaadikuid sarnases stiilis „paika panna“.

Eesti Vabaerakond sündis rahulolematusest valitseva poliitilise kultuuriga, kus ilma aruteluta sõideti teerullina üle kõigist opositsiooni algatustest. Meie saadikud olid eelmise Riigikogu koosseisu aktiivseimad ja kohati tekkis isegi lootus, et üleolev teerullipoliitika, mille osaks on solvav ja mahategev sõnakasutus, on murdumas. Paraku tuleb tunnistada, et täna on olukord kordades hullem.

Seepärast pöördume me peaministri hr. Jüri Ratase poole küsimusega: „Kui Te vaatate oma valitsuse ministrite, eelkõige rahandusministri ja siseministri, viimase aja esinemisi Riigikogu saalis, siis kas Te tunnete, et just selline ongi Teie meeskonna tase? Kas ümbrikupalga maksmine ja üleskutse noortele klaarida arusaamatusi üksteise peksmisega on tänase Eesti Vabariigi valitsuse seisukohad? Kas selle valitsuse koosseis on Teie unelmate meeskond?“.

Me võtame endale vabaduse vabandada Eesti inimeste ees, et Te ei peaks sellega oma aega raiskama ja saaksite kohe asuda tegutsema. Aga valitsust juhite ja selle liikmete poliitilise kultuuri eest vastutate siiski Teie, härra Peaminister.

Eesti Vabaerakonna nimel selle juhatus koosseisus

Heiki Lill, Vahur Kollom, Arvet Lindström, Märt Läänemets, Ain Ostra

5. detsembril, 2019

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.