Elo Lutsepp: riigihalduse minister peaks olema ka riigimees

Arvamus06.08.2018

Vabaerakonna juhatuse liige Elo Lutsepp ootab just riigihalduse ministrilt enam riigimehelikkust.

Hakkame Eestis jõudma ajajärku, kus meil ei jagu mitte ainult keevitajaid, IT-spetsialiste, kaubanduskeskuste müüjaid ja maasikakorjajaid. Enam pole võtta ka volikogudesse otsustajaid ja ettevõtetele tegevjuhte, sest ühed ja samad inimesed peavad täitma järjest enam tööülesandeid.

Loomulikult tuleb arvestada, et Eesti ongi väga väike ja kes teeb, see jõuab. Meie inimeste  ettevõtlikkus on igati tunnustust väärt. Probleemi tuum on, et me ei usalda otsustuse hoobasid enda käest anda kasvõi ajutiseltki. Inimlik ju.  Inimlik on seegi, et meie kõigi ööpäevas on 24 tundi ja meie energia vajab taastumist. Mitte ainult õpetajal või ehitajal, vaid ka juhtidel.

Tänaseni kütab kirgi Tallina Linnatranspordi ASi juhatuse esimehe lugu, kus Deniss Boroditši ei saa aru, et linna mõistes on tema ametikoht nagu ministri oma. Ning seega ei saa ta olla volikogu liige, sest see oleks nagu ministri töö jätkamine riigikogus. Kas te kujutate ette olukorda, et RMK juhatuse esimees oleks ühtlasi riigikogu liige?! Olukord on ju sama, lihtsalt järgmisel tasandil.

Teine kirgi küttev teema on aga veelgi kõrgema lennuga. Vallavalitsuse otsuste tegemisel vallavalitsuse  või -volikogu liige ei osale omale kuuluvat ettevõtet puudutava otsuse puhul hääletamast. Tunduvalt keerulisem on olukord, kui ministrile alluv ametkond või sihtasutus hakkab tegema otsuseid oma ministril ettevõtte rahastamise osas. Nii lihtne ja inimlik on siin libastuda. Kas mäng väärib ikka küünlaid? Pean siin  muidugi silmas sellel suvel raketina suurde mängu sööstnud riigihaldusministrit Janek Mäggi ja tema jätkuvat asjatamist oma suhtekorraldusfirmas Powerhouse.

Need on muidugi kaks täiesti erinevat lugu, sest esimesel juhul tahetakse omada lihtsustatult nii seadusandlikku kui täideviivat võimu. On ju Tallinna linnas siiski kõrgeim võimu organ volikogu ja TLT linnavõimule alluv ettevõte. Teisel juhul on lugu palju lihtsam ja inimlikum. Ilmselt on tegu sellega, et minister on sunnitud kuskilt juurde teenima, sest meie ministrite palgad lihtsalt ei küüni Tallinna linna ettevõtete juhtide tasemele.

Kas tõesti on normaalne, et nii vastutusrikka ja ajamahuka töö kõrvalt, nagu seda on ministritöö, jõuab tegeleda veel tegevjuhina ka oma ettevõttes? Tegemist pole mõne tavapärase tootmisettevõttega. Tuletan meelde, et õigepea palkavad, või tegelikult on seda juba teinud, erakonnad suhtekorraldusfirmad valimiste vankri ette. Minu jaoks jäävad härra ministri selgitused segaseks ja kaheldavaks. Ma ei usu, et poleks võimalik mõneks ajaks oma väikeettevõtet nö stand-by peale panna või leida mõni hea kolleeg, kellele firma juhtimine ajutiselt anda.

Mina igatahes ootan just riigihalduse ministrilt enam riigimehelikkust.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.