Haukanõmm: Eesti 200 meenutab oma käitumise poolest aina enam Res Publica reinkarnatsiooni

Uudised09.08.2018

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige, parlamendi sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm kritiseerib Eesti 200-ga liitunud Sotsiaalministeeriumi asekantsleri Rait Kuuse mõttekäiku, et sotsiaaltöö tsentraliseerimine lahendaks Eestis kõik sotsiaaltööga seonduvad mured.

„Sotsiaaltöö ühe katuse alla koondamine ja ministeeriumile juhtrolli andmine pole just see, kuhu peaks liikuma. Orwellikult meenub, et ikka peab kusagil leiduma Suur Vend, kes teab, kuidas väikesed usinad sotsiaaltöö mesilased peavad asju lahendama ja tegema. Sotsiaaltöös on kasutusel lähenemine, et abi andmisel lähtutakse subsidiaarsuse põhimõttest, mille kohaselt avalikke kohustusi täidavad üldjuhul eelistatult kodanikule kõige lähemal seisvad võimuorganid ja esmalt rakendatakse abivajajale kõige lähemal oleva tasandi (esmatasandi) võimalusi. Millest tulenevalt on peamisteks hoolekandeteenuste ja – toetuste osutajaks kohalik omavalitsus,“ selgitab Haukanõmm.

Haukanõmm on veendunud, et just kohalik omavalitsus tunneb oma inimesi ees- ja perekonnanime järgi, mitte Tallinnas asuv asutus, kuhu Eesti 200-ga liitunud ministeeriumi asekantsleri arvates peavad koonduma spetsialistid. „See aeg on meil ju läbitud, kus kõik korraldati riigi tasandil. See oli üks teine riigikord, mida me ei igatse taga. Kas Eesti 200 soovib tagasi Nõukogude aega? Kas selle nägemuse kohaselt hakkame looma ka sotsiaalkaitses uusi tasandeid ja asutusi, mis juhivad ja korraldavad? Kas bürokraatia peab veelgi rohkem vohama? Viimased aastad on pigem lähtutud vastupidisest. Omavalitsused peavad muutuma suutlikumaks, võimekamaks ja iseseisvamaks. Loomulikult peab riik andma suuna ja sihi ning kontrollima, et igas omavalitsuses oleks inimesele tagatud kõrge kvaliteediga abi. Kas me oleme juba selle saavutanud? Kaugeltki mitte,“ kirjeldab riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees.

Haukanõmm juhib tähelepanu ka asjaolule, et Eesti kõrged riigiametnikud on siiani olnud apoliitilised. „Eesti 200 on selgelt poliitiline liikumine, mis on seadnud eesmärgiks erakonnastumise. Midagi pole teha, järjest rohkem hakkab Eesti 200 oma käitumise poolest meenutama Res Publica reinkarnatsiooni,“ märgib Haukanõmm.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.