Haukanõmm kutsub minister Iva korrale: selle asemel, et leida põhjendusi, miks ei saa mida

Uudised21.05.2018

Eesti Päevaleht kirjutab, et sotsiaalkaitseminister Kaia Iva õigustab ametnikke, kes panevad arstide määratud ravi kahtluse alla. Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees, Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige Monika Haukanõmm kritiseerib sotsiaalmeedias teravalt IRL-i liikmest ministri hinnanguid, küsides, milleks ja kelle jaoks on Eesti riik – kas inimeste, eriti abivajavate laste jaoks, või inimesed riigi jaoks.

“Lugedes Jasperi lugu ja rääkides tema isaga süveneb veendumus, et meie riigis on ikka midagi väga valesti. Nii valesti, et käed kukuvad sülle. Ja mitte ainult Jasperi loo taustal, vaid paljude sarnaste lugude pärast, kus vanemad peavad oma lapse õiguste eest võitlema, läbima bürokraatlikke keerdkäike kuni kohtuni välja.

Kas me oleme tõesti nii vaesed või hoopis siiski rikkad, et 380 eurose ja lapsele väga vajaliku tugivesti pärast on vanematel vaja ette võtta kohtutee riigiga? Kas kohtukulud ei lähe kordades kallimaks? Kui füsioterapeut ja eriarst soovitavad abivahendit (surveriideid) ja füsioteraapiat, siis on lausa küüniline väita, et ortoosi kasulik mõju ei ole teaduslikult tõestatud.

Ja anda soovitus – aitab füsioteraapia, kui selle teenuse saamiseks tuleb oodata pikas-pikas ootejärjekorras ja ettenähtud maht pole piisav, ei tasu minister Kaia Ival oodata oma tegevusele heakskiitu. Parim mõju on erinevate teenuste ja abivahendite koosmõjus. See on siililegi selge! Nii nagu ajakirjanik Kadri Ibrus on viimastel päevadel korduvalt Eesti Päevalehes kirjutanud, tahaks minagi saada vastust – kas tõesti ei loe arstide arvamus, vaid ruulib ministri määrus?

Iga laps on meile tähtis, seda kordavad kõik, kuid tundub, et nii on ainult sõnades, sest raha kokkuhoiu nimel pannakse just need samad, erilist abi ja hoolt vajavad lapsed, esimesena haamri alla. Kui riigijuhid eeldavad, et abivahendid ja muu puudest tulenev lisakulu tuleks vanematel katta puudega lapse sotsiaaltoetusest, selleks see ju on ette nähtud, tuletaks meelde, et toetust pole tõstetud alates 2006. aastast ehk 12 aastat.

12 aastat tagasi oli rahal hoopis teine väärtus ja siis sai nii mõnegi ravimi, abivahendi või tugiteenuse endale lubada. Kuid nüüd, 2018. aastal ei saa enam 69-80 eurose toetuse eest suurt midagi.

Puudega laste sotsiaaltoetused on vaja tõsta vähemalt kahekordseks ja seda kiiremas korras.
Minister Kaia Iva, selle asemel, et leida põhjendusi, miks ei saa midagi teha, on alati soovi korral võimalik leida lahendus. Määruse muutmine on ministri õigus. Kuid selleks on vaja tahtmist ja järjekindlust oma valdkonna eest seismisel,” rõhutab riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.