Heli Künnapas: kas kiirabi peab lunastama minister Mäggi valeotsused?

Arvamus16.07.2018

Viimastel päevadel on taas aktuaalselt üleval kahe sünnitusosakonna sulgemine. Seda ikka üha kuulsust koguva maanteesünnituse tõttu. Selle, mis vastas minister Mäggi kevadisele väljaütlemisele, et eks naised sünnitavad ju ka põllu peal ja autos.

Kuna oma viienda lapse sünnitan veidi rohkem kui kuu aja pärast, siis olen ehk tõesti sel teemal ülitundlik ning emotsionaalne. Aga kõiki selliseid arvamusi kuuldes on minu esimene küsimus, et kas kommenteerijad saavad aru, millest käib jutt? Et mis tunne on kasvõi 40 kilomeetrit sünnitama sõita… rääkimata sajast ja enamast? Loomulikult võivad kõik rasedad juba poolteist kuud enne sünnitust haigla lähedale elukoha või hotellitoa üürida ning nii haiglast mõnesaja meetri kaugusel imelist sündmust oodata. Jah, imelist, sest seda ju sünnitamine ehk uue eluga kohtumine peaks olema.

Autos või põllul sünnitamine on tore mõte küll ning ma ei kahtle, et enamus kiirabitöötajaid tavasünnituse vastuvõtmisega hakkama saavad. Mina olen sünnitanud kõigest neli korda ning tean, et iga sünnitus on olnud erinev. On olnud ka selline, mille lõppfaasis näed, et kõik palatis olevad arstid on näost ära ning kui beebi lõpuks vaikides väljub, karjutakse vaid lastearsti järgi ning mina ei huvitanud mõneks hetkeks enam kedagi. Kõik lõppes hästi ja mul on neli tervet last. Aga ma ei kujuta ette, kuidas oleks see lugu lõppenud, kui sünnitama oleks tulnud kauem sõita või laps oleks ilmale tulnud kusagil maanteeveerel.

Nii et au ja kiitus kõnealuse maanteesünnituse vastu võtnud kiirabi töötajatele ning loomulikult õnnesoovid värsketele lapsevanematele. Kõike seda arvestades on hämmastav kuulda, et kogu teema juures on ametlikest seisukohtadest kõlavaim see, et juhtunu avalikult postitanud kiirabitöötaja võib kaotada töö või vähemalt saada noomituse. Värsked lapsevanemad on ju avalikult öelnud, et nende nõusolek oli olemas. Nii et olemegi jõudnud vaikivasse ajastusse, kus peab varjama infot sellest, millised on rumalate poliitiliste otsuste tagajärjed? Kiirabi töötaja peab oma töökoha või mainega lunastama minister Mäggi valeotsuse ja suutmatuse tagada riigi toimimine igas Eestimaa piirkonnas?

Haldusreformi ning ka sünnitamisvõimaluste teema juures on korduvalt näiteks toodud põhjanaabreid. Et ka seal on normaalne, kui haigla ongi inimestest mitmesaja kilomeetri kaugusel. Ainuke vahe on, et Soomes ootab tõsiste juhtumite puhul haigla katusel helikopter, mis ka reaalselt vajadusel hädasolijale järgi sõidab. Meil kasutatakse helikoptereid… poliitreklaamiks, mida minister Mäggi Ruhnu retk ajal, kui ruhnlastele elatist tagavate turistide pääsemine saarele laevaliikluse tõttu oli raskendatud, ilmselgelt oli.

Pole saladus, et riigihalduse ministri ning tema nõunike kohtade kaotamine annaks Põlva ja Valga sünnitusosakondade päästmiseks vajalikud summad. Samuti aitaks vähendada dubleerimist meie riigiaparaadis. 5.juuli Maalehes avaldatud intervjuus küsiti minister Mäggilt ametnike arvu vähendamise kohta, siis oli vastuseks, et: “Kustkohast me siis lahti hakkame laskma? Kas õpetajaid, keda on 15 000? Politseinikud, kes moodustavad kolmandiku keskvalitsusest? Haiglatöötajaid?” Selline vastus on ilmselge soovimatus üldse teemaga tegeleda ning riigiaparaadi vähendamise küsimusse süüvida. Kuidas oleks, kui alustaks ametnikkonna vähendamisel ikka dubleerivast ministrikohast, mille loomisel seatud ülesanne, haldusreformi läbiviimine, on tehtud. Praegu keeldutakse oluliste poliitiliste otsuste tegemisest ning lükatakse tagajärgede likvideerimine nö reatöötajate ja lihtinimeste kaela.

Käesoleva teema arutluste käigus küsiti minu käest, et kas on ikka õige sünnitamise teema poliitvankri ette rakendada. Armsad inimesed, kes veel ei mõista, poliitvanker veab kõiki otsuseid meie ümber. Võimulolevad poliitikud on need, kes saavad teha otsuseid või neid tegemata jätta. Poliitteemad on kõik küsimused, kus meie ühist raha jagatakse. Seda, mille kogumiseks me kõik igapäevaselt töötame. Küsimus on selles, kuhu ja kuidas seda raha jagatakse. Selle määrab võimulolijate nägemus maailmast ja sellest, mis on oluline.

Minister Mäggi otsused või otsustamatused igatahes ei toeta mõtet, et elu peaks olema võimalik igas Eestimaa nurgas ning et iga uue lapse sünd võiks olla kingitus meile kõigile!

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.