Heli Künnapas: miks võitleb Reformierakond liberaalse alkoholipoliitika eest?

Arvamus03.09.2018

Vabaerakonna Pärnumaa piirkonna juht Heli Künnapas kritiseerib Reformierakonna seisiukohti alkoholipoliitika kujundamisel.

Rahvas osaleb poliitikas sellepärast, et talle ei meeldi maailm, kus ta elab. Inimesed usuvad, et suudavad probleeme lahendada. Eks ole?

Vabaerakondlasena tean, et ,,vaba” meie erakonna nimes tähendab vabadust otsustada, vastutada, hakkama saada ja valida. Paljud eestlased (ja eriti poliitikud) pole neid vabadusi oma elus pika aja jooksul kasutanud, ja nii tundubki lihtsam, kui keegi nii-öelda suurem ja targem sinu eest kõik ära otsustab, tegemisi piirab ja suunab. Vabal inimesel on õigused, aga ka kohustused.

Lugedes erakondade viimase aja ettepanekuid valimiste põhiteemade kohta, tundub tõesti, et ma ei saa aru, millist riiki meile soovitakse. Õigemini, ma pole kindel, kas ma tahaksin elada sellises Eestis, mida suuremate erakondade esindajad meile luua soovivad.

Ehmatav on näiteks Reformierakonna esimehe Kaja Kallase teade alkoholiaktsiisi langetamisest kui ühest esmasest ülesandest, millega nad valimisvõidu puhul tegeleksid. Usun vastutusvabadusse ja olen seega kindel, et alkohol võiks olla tõesti vabalt kättesaadav, ning igaüks vastutagu ise, kuidas seda kasutada. Mida rohkem piiranguid, seda rohkem ju napsi peale mõeldakse.

Samas on teada, et kui Euroopa Liidus seostatakse joobes juhtimisega 25% hukkunutega lõppenud liiklusõnnetustest, siis Eestis oli see eelmisel aastal 27%. 2017. aastal oli meil 182 liiklusõnnetust, milles osales joobes juht. Neis hukkus 13 ja vigastada sai 236 inimest.

Teine oluline teema on perevägivald. Teatavasti tehakse politseile selle kohta igal aastal rekordarv väljakutseid just jõulude, naistepäeva ja jaanipäeva ajal, ehk pidupäevadel, kui pruugitakse tavapärasest rohkem alkoholi.

Seda kõike arvestades on hämmastav, et Reformierakonna esmane lahendus eestimaalaste probleemidele on alkoholi kättesaadavus. Kindlasti on nende tagatubades targad nõunikud, kes teavad, et valitsus, kes tõstab õlle hinda, ei püsi kaua.

Kuid miks siis eestlased üldse alkoholi tarbivad? Enamasti vastatakse, et argipäevamuredest eemaldumiseks, lõõgastumiseks ja väljaelamiseks. Inimeste mured on hoopis kusagil mujal.

Alkoholi kättesaadavuse rahaline ja ajaline piiramine vähendab rahva võimalust lohutust otsida. Lohutust lahendamata probleemide tõttu. Kui paljud alkoholijoobes tehtud autoga seotud õnnetused on toimunud seepärast, et inimesed on sõitnud uue alkoholi järele või enne kella 22 poodi kihutanud? Kui paljud perevägivallajuhtumid on toimunud seepärast, et üks pereliikmetest valab oma muresid pudelisse?

Armsad reformierakondlased, vabama alkoholi kättesaadavuse eest võitlemine võib teid ju võimule tuua. Aga see ei ole Eesti inimeste probleemide lahendamine. Neil on hoopis suurem mure kütuse või elektri hinna pärast. Võib kõlada üllatusena, aga isegi toidukorvi maksumus ja selle kättesaadavus on märksa tähtsamad kui alkohol. Rääkimata juba sellistest lastega seotud kulutustest nagu lasteaia- või huviringide tasu.

Tean, et sellest on raske aru saada, kui pole juba aasta(kümne)id tavainimese elu elanud, kuid järgmiste suurte teemade väljakäimisel tasub rohkem keskenduda põhjustele, mitte tagajärgedele. Poliitikute eesmärk on lahendada eestlaste igapäevaelu probleeme, mitte iga hinna eest võimule saamine.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.