Andres Herkel: kui EKRE aseesimees sõidab Krimmi, pakub see “organitele” huvi nii meil kui

Arvamus, Uudised27.03.2018

Figaro siin, Figaro seal! Figaro nimi on Jaak – Jaak Madison. Kõigepealt sarjas ta Eesti Päevalehe antud intervjuus „süvariiki“ ja nüüd avaldas kahtlust, kas välisminister Mikser oli Sergei Skripali mürgitamise seosest Venemaaga rääkides adekvaatne ja tõenduspõhine.

Eriti nende avalduste taustal ei saa mööda minna noorpoliitiku plaanist sõita suvel Krimmi, et külastada sealseid eestlasi ja viia neile raha. Hmm, tegemist on annekteeritud territooriumiga ja Madison pole tavaline seikleja, vaid Riigikogu liige. Jah, esmapilgul paistab soov külastada rahvuskaaslasi ja nende toetuseks raha koguda õilis, kui poleks tegemist rahvusvaheliselt aktsepteeritud käitumisreeglite eiramisega.

Madison on rahvusvahelisel tasandil tegutseja – Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees ja Eesti delegatsiooni liige Euroopa Nõukogu Parlamentaarsel Assambleel. Seal on muidugi olnud varemgi tüüpe, kellele rahvusvaheline õigus korda ei lähe ja kes rumalusest või Vene-sõbralikkusest tulenevalt libastuvad. 2010. aastal läks Briti konservatiiv David Wilshire (kes hiljem korruptsioonikahtluse pärast poliitikast lahkus) ENPA raportöörina Moskvas asuvasse nn. Lõuna-Osseetia saatkonda. Järgnes Georgia võimude terav protest ja paras segadus.

2014. aastal käis Prantsusmaa endine minister Thierry Mariani annekteeritud Krimmis. Tuntud Kremli-sõbra ja Krimmis tehtud avaldused tekitasid hämmingut. Ja isegi kui Madison ei kiida Mariani kombel Krimmi praegust staatust heaks, on teda ikkagi hõlbus ära kasutada. „Isegi Eesti Riigikogu liige padukonservatiivsest parteist käis meid oma visiidi kaudu tunnustamas,“ kujutan ma ette libekeelsete jutuvada.

Kui tahta Krimmi jäänud eestlastele annetusi viia, siis ma soovitan Madisonil kõigepealt kuulata härrade Logvinski või Jemiljevi soovitusi. Nad on senini krimmitatarlaste esindajad Ukraina ENPA delegatsioonis, nendega saab Strasbourgi istungi ajal suhelda ja vaevalt oskab keegi Madisonile õilsa tegevuse edendamiseks paremaid soovitusi jagada.

Tõsi ta on, kui Madison Krimmi läheb, siis võib see ametkondadele huvi pakkuda nii meil kui mujal. Kohe kaasneb ka kaasselgitus, et tegemist on selle Eesti poliitikuga, kes kahtleb Skripali mõrvakatse seostamises Venemaaga ja ta on sellest parteist, kes kaebab Eestis süvariigi salasepitsuste üle. Et need seosed ei võtaks halbu mõõtmeid ja et Madison ei oleks halvasti ära kasutatud, on mul soovitus: Jaak, ära sõida!

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.