Herkel Ratasele: on õige aeg kaotada valitsusest topeltministrid

Uudised30.07.2018

„Jüri Ratas käituks riigimehelikult, kui ta lahkunud Palo asemel ei võtaks nüüd napiks pooleks aastaks tööle uut minister-praktikanti,“ ütles Herkel.

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles seoses ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo lahkumisega, et nüüd on õige hetk alustada valitsuses topeltministrite kohtade kaotamisega. Uue ministri nimetamine tuleks kõne alla võtta vaid juhul, kui ka Kadri Simson lahkub.

Herkeli sõnul on Vabaerakond esitanud Riigikogu menetlusse seaduseelnõu 636, mille järgi tuleks kaotades kolme ministri ja seitsme nõuniku ametikohad.

„Üksnes poliitilistel põhjustel loodud sotsiaalministeeriumi  ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi topeltministrikohad tuleb kaotada koos sinna juurde kuuluvate nõunikega. Samuti tuleb kaotada riigihalduse ministri koht, viies selle ministri vähesed ülesanded näiteks maaeluministri pädevusse. Esiteks oleks selline koondamine riigireformi käivitamiseks vajalikku eeskuju andev. Teiseks tooks taoline koondamine iga aasta kokkuhoidu 450 000 eurot,“ märkis Herkel.

Topeltministrite tava juurutas Taavi Rõivase esimene valitsus 2014. aastal ja Jüri Ratas on selle tava muudatusteta omaks võtnud. 2015. aasta kevadel tehti toonase  valitsuskoalitsiooni moodustamisel  topeltministrid kolme ministeeriumi. Ametlikus retoorikas nimetati seda ministri määratlemiseks valdkonnapõhise staatuse ja pädevuse alusel. Praktikas võimaldas see nii majandus- kui sotsiaalministeeriumis tekitada üks lisaministri portfell ning täiendavalt luua riigihalduse ministri koht.

„Jüri Ratas käituks riigimehelikult, kui ta lahkunud Palo asemel ei võtaks nüüd napiks pooleks aastaks tööle uut minister-praktikanti,“ ütles Herkel.

Vabaerakond alustas tänavu juunis allkirjade kogumist avalikule pöördumisele Poliitilise dieedi 3 retsepti, milles lisaks ministrikohtade vähendamisele nõutakse kokkuhoidu ka erakondade riiklikul rahastamisel ning Riigikogu liikmete kuluhüvitiste kärpimist. Kõik need riigijuhtimise säästlikumaks muutmise ettepanekud aitaksid seadusteks muutudes iga aasta kokku hoida ligi 4 miljonit eurot.

Tänase seisuga on antud pöördumist oma allkirjaga toetanud veidi üle tuhande allkirjaõigusliku kodaniku.

„Vabaerakond soovib, et seadusega sätestataks valituses töötavate ministrite maksimaalne arv, miks võiks olla kas 11 või 12. Sellise kooslusega valitsuskabinetis oleks nii töövaldkonnad kui vastutus selgelt jaotatud ning riigielu oluliste suundade juhtimine toimuks maksimaalselt efektiivselt,“ selgitas Herkel.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.