Andres Herkel: sõitsin 2014. aasta suvel iga päev Eesti ühest otsast teise ja siiski jäi k

Arvamus, Uudised25.03.2018

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige Andres Herkel kirjutab oma blogis, et riigi kulude kokkuhoid eeldab seda, et kõigepealt vähendavad valitsejad iseenda privileege. Kui Vabaerakonna saadikud kasutavad kuluhüvitisest ära umbes poole, siis jõuan ma igapäevast tegevust analüüsides vääramatult seisukohale, et kuluhüvitis tervikuna peaks olema umbes poole väiksem.

“Mõnikord muidugi öeldakse, et oleme lollid ja lihtsalt liiga passiivsed, et kõik poliitika tegemiseks antud vahendid huugama panna. Passiivsuse jutt on vale, sest kõigi Riigikogu töö aktiivsusnäitajate järgi teevad Vabaerakonna saadikud kõige enam sisutööd (näiteks kõned ning eelnõude, arupärimiste ja küsimuste esitamine). Pole ka võimalik väita, et me mööda maad ringi ei sõida ja inimestega ei kohtu,” kirjutab Herkel.

Seega tekib kogu kulustruktuuri vaadates küsimus, mida teiste fraktsioonide saadikud kuluhüvitise eest teevad, et neil palju rohkem raha läheb. “Minu arvates ongi umbes pool praegusest summast see, mis võib mõistlikeks kuludeks minna. Ükskord sattusin ühe kena kolleegi pahameele alla, kui sedasi arutlesin. „Sa elad siin lähedal, sõida ise Eesti teisest otsast Tallinna ja vahel lausa mitu korda nädalas,“ oli kommentaar. Nii palju on siin muidugi tõtt, et kaugemalt käivate ja näiteks Võrumaal valijatega suhtlevate saadikute transpordikulu on suurem. Aga vabandust, ma sõitsin 2014. aasta suvel pea iga päev mikrobussiga Eesti ühest otsast teise, et Vabaerakonnale suveüritustel liikmeid värvata – isegi siis jäi hüvitist üle,” meenutab Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige.

“Olen üsna kindel, et pärast järgmisi valimisi on Eesti olukorras, kus avaliku sektori kärbe muutub möödapääsmatuks. Seda tuleb teha targalt, võttes raha vähemaks sealt, kus on tõesti tegu asendustegevuse ja dubleerimisega, mitte sealt, kus käib riigi põhiülesannete täitmine. Selline samm ei ole aga moraalselt veenev, kui poliitikud ei suuda iseenda kuludele piiri panna. Ilma selleta on kõik jutud riigireformist vaid tühi õhuvõngutamine,” on Herkel veendunud.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.