Herkeli ajaveeb: mida Est-Fori ebaõnnestunud investeerimissaagast õppida?

Arvamus09.11.2018

Ühes tuleb Est-For Investi esindajatega nõus olla. Kahjuks ei ole Eestis valitsust, kes hindaks teadmispõhist tulevikuvaadet.

Probleem on muidugi sügavam kui võimaliku tselluloositehase rajamiseks vajalike uuringute küsimus.

Nii Vabariigi Valitsus kui Est-For tegid vigu, millega ignoreeriti nii avalikku arvamust kui ka läbipaistva asjaajamise põhimõtteid. 2017. aasta veebruaris nelja ministriga kabinetivaikuses tehtud plaanid ja pikaaegselt turgu mõjutava tarneleppe varjatud ettevalmistamine RMK-ga ei loonud sellise investeeringu jaoks soodsat eelhäälestust, ikka vastupidi.

Sellega seoses hindasid mõlemad osapooled ka täiesti valesti võimaliku suurtehase keskkonnariskidest tulenevat sotsiaalset mõju Tartu linna ja selle ümbruse elanikele. Kui need riskid ilmnesid ja hakkasid avalikku arvamust kujundama, siis taganesid seni valitsuses projekti toetanud erakonnad sellest ummisjalu. Vt.http://herkel.net/blogi/uka-uka-mina-prii/

Ehkki Est-Fori loobumist võib mingis mõttes võtta avalikkuse võiduna, ei tohiks kuidagi kaasa joosta arusaamaga, et investeeringud on saatanast. Vastupidi, siit tuleb õppida, kuidas maandada riskid, pidada ühiskonnaga dialoogi ja teha mõistlikud investeeringud võimalikuks. Ja õppida on vaja ühteviisi nii valitsusel, ettevõtjatel kui ühiskonnal laiemalt.

Üks võimalik järeldus on see, et investeeringuid tuleb teha kõige kaasaegsematesse, keskkonnasäästlikumatesse tehnoloogiatesse ning nende tehnoloogiate väljatöötamiseks. Samal ajal ei ole kuigi perspektiivikas teha suurinvesteeringuid valitsusega tehtud erikokkulepete ehk diilide alusel. Risk pole mitte ainult see, et selline praktika ei vasta heale tavale ega tänapäeva nõuetele. Risk on ka see, et valitsus võib ohtu adudes lihtsalt alt ära hüpata. Lisaks valearvestustele saame valitsust Est-Fori näite puhul süüdistada ka järjekindlustuses ja arguses, mis süvenes mitte niivõrd vastavalt uute teadmiste saamisele, vaid ikka vastavalt valimiste lähenemisele.

Ja lõpuks veel üks karm osutus. Jüri Ratase valitsus, mis on saanud kaks aastat nautida head majanduskasvu, ei ole teinud kaugemale vaatavaid samme selle kasvu kindlustamiseks. Just headel aegadel on õige investeerida haridusse, teadusesse ja innovatsiooni, mis aga ei ole olnud käesoleva valitsuse prioriteet. Eesmärk viia teadus- ja arendustegevuse avalik rahastamine ühe protsendini SKT-st on endiselt kättesaamatus kauguses ja kui majanduse konjunktuur peaks halvenema, siis libiseb see veel kaugemale.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.