Ivo Rull: Janek Mäggi lendav tsirkus ehk valimiskampaania maksumaksja raha eest

Arvamus09.07.2018

Riigihalduse minister Janek Mäggi Facebookis avaneb eepiline ülevaade tema töödest ja tegemistest. Minister tutvumas vangla ja kommunismiohvrite memoriaaliga, minister lendamas helikopteriga ning juhtimas rekaautot, minister väisamas mõnd maakonda või saart, minister kabetamas, jazzi kuulamas või kätlemas ettevõtjatega ja nii edasi.

Tänavu juuni lõpus käis riigihalduse minister Kambjas klaarimas, kas kohaliku valla nimi peaks olema hoopiski Ülenurme. Samal päeval lahvatas uudispomm: Ülenurmel põgenes loodustalust 3-meetrine püüton! Nende sündmuste sünkroonsus tekitas mul assotsiatsiooni minister Mäggi senisest tegevusest. Tõepoolest, riigihalduse ministri sebimistes on ohtralt tahtmatut koomikat. Kuigi nii ilmselt pole planeeritud, kukub tal sageli välja  justkui omal ajal laineid löönud briti koomikute sketšide Monty Python’s Flying Circus maavillases versioonis. Ehk siis toimuva rööprähklemise koondnimeks sobib Janek Mäggi lendav tsirkus.

Tegelikult on kogu sellise tuuritamise eesmärk vaid üks – olla pildis ja koguda valimisteks hääli. Täitunud on paljude kommentaatorite ennustus, kes aprilli lõpus üleöö ministriks saanud suhtekorraldajas nägid eeskätt PR-ministrit. Ning paraku on täide läinud ka kahtlus, et valitsust tüüriv Keskerakonna esimees rakendab Mäggi just oma erakonnale sobilikku agendat arendama. Ehk maksumaksjate raha eest end ja oma erakonda promoma.

Mäggi kehastab valitsuse vigu

Mäggi juhtum toob esile mitu aspekti tänasest vildakast valitsemisest. Minister Mäggi on juba teine peaminister Jüri Ratase suur personalipoliitiline möödalask. Esimese vea, skandaalse Mark Repinski määramise maaeluministriks, klaaris Ratas avalikkuse survel kähku ära. Kuna Mäggi ministriks määramine on JOKK, siis ilmselt saame tema lennukat sõnakasutust ning permanentset valimiskampaaniat kogeda järgmise aasta märtsini.

Teine probleem on riigihalduse ministrikoha vajalikkus üldse. Selgelt dubleerib see positsioon maaelu ministri haldusala ning oleks vaja kiiremas korras koondada. Kuni minister Mäggi tuuritab mööda Eestimaad, ei saa peaministri ühtki sõna riigireformi vajalikkusest võtta tõsiselt. Hiljuti tegi Ühiskonnauuringute Instituut küsitluse, millest muuhulgas selgus, et ligi 81% vastanutest toetab Vabaerakonna seisukohta, et valituses võiks tänase 15 ministri asemel olla hoopis 12 ministrit.

Kolmas teemaring on avalike vahendite kasutamine erakondlikuks kampaaniaks. Mõistagi on juriidiliselt võimatu tõestada, et minister Mäggi läheb eeloleval sügisel nädalaks Valgamaale tegema valimiskampaaniat, mitte riigihalduse tööd. Ent vähegi ühiskonna toimimist mõistvad inimesed saavad ju aru, et see tuur sellel ajal tehakse eeskätt häälte kogumiseks. Teen siinkohal ka ühe ennustuse – Janek Mäggi kandideerib Keskerakonna nimekirjas valimisringkonnas nr. 11 (Võru-, Valga- ja Põlvamaa).

Vaja on sisulist riigireformi

Ärksamad ettevõtjad on tegelemas riigireformi ettepanekute formuleerimisega. Kindlasti on ministrite arvu vähendamine üks võimalik, ent kaugeltki mitte kõige olulisem samm selles kavas. Pigem oleks see sümboolse väärtusega – valitsejad ise samuti hakkavad säästlikumalt toimetama. Vabaerakond on lisaks teinud ettepanekud vähendada nii saadikute kuluhüvitisi kui erakondadele riigi poolt antavat raha ning on ka ise nende ettepanekute kohaselt käitunud.

Riigireformi sisuni pole minister Mäggi üldse jõudnudki. Ta palkas omale nõunikuks samuti suhtekorraldaja, mitte näiteks majandusgeograafi või regionaalarengu eksperdi. Riigireformi pähe serveeritakse meile nüüd mõnede ametkondade kolimist Tallinnas kaugemale. Näiteks Põllumajandusamet on kavas viia Sakust Raplasse. Kusjuures suur osa sealseid ametnikke jätkaks tööl käimist Tallinnast.

Enne lõpetab tänane tiksuv valitus oma toimetamised, kui näeme reaalseid Eesti riigijuhtimist väledamaks ja saledamaks muutvaid plaane. Õnneks pole see aeg enam mägede taga.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.