Justiitsministrilt tahetakse vastuseid omavalitsustes korruptsiooni tõkestamisel tehtust

Uudised07.10.2018

Esmaspäeval 8. oktoobril vastab justiitsminister Urmas Reinsalu Riigikogu liikmete arupärimisele korruptsiooni vältimise meetmete kohta omavalitsustes.

Arupärimise esitajad on Andres Herkel, Krista Aru, Ants Laaneots, Mart Helme, Jüri Adams, Monika Haukanõmm, Külliki Kübarsepp, Enn Meri ja Ain Lutsepp (https://www.riigikogu.ee/tegevus/dokumendiregister/toimikud/bcd0d5b3-0ac4-44c0-b70f1ed8dee72dfb/Kohalike%20omavalitsuste%20tehingute%20avalikustamise%20koht).

Saadikuid huvitab korruptsioonivastases strateegias sisalduv lubadus avalikustada omavalitsuste tehingud ja tehingupartnerid Riigiraha portaali rakenduses nii, et need oleksid kõikidel huvilistele jälgitavad.

Andres Herkeli sõnul on tehingute avalikustamise süsteemile suur korruptsiooniennetuslik efekt ning antud süsteemi vajalikkusele on viidanud ka Riigikontroll.

„Veel eelmisel sügisel kinnitas peaminister Jüri Ratas Riigikogu ees, et 2018. aasta lõpuks saab selline rakendus valmis. Paraku on Justiitsministeeriumi ja Rahandusministeeriumi esindajad hiljem andnud samale küsimusele ebalevaid vastuseid. Viidatud on nii infotehnoloogilistele probleemidele kui ka Äriregistri soovimatusele loobuda tasuliste päringute baasist,“ selgitas Herkel.

Saadikud küsivad, milles seisnevad takistused kohalike omavalitsuste raamatupidamise andmete avalikustamiseks Riigiraha portaalis ning milline on olnud Justiitsministeeriumi ja Rahandusministeeriumi sellekohane koostöö.

Arupärijate esindaja Andres Herkeli ütles, et on oluline vahe, kas süsteem käivitub algselt lubatud käesoleva aasta lõpuks. Või lükkub see ebamäärasesse tulevikku 2021. aastal, nagu on Riigikogu liikmetele hiljem räägitud.

Herkeli sõnul kavatsevad opositsioonisaadikud kindlasti tõstatada ka muid omavalitsustesse puutuvaid korruptsiooniga seotud küsimusi.

„Kindlasti ei saa nõustuda läbipaistmatu, et mitte öelda korruptiivse katuserahade jagamise süsteemiga valitsuse poolt. Samuti huvitab meid, miks on seiskunud huvide konflikte ja muid kohalike omavalitsuste korruptsioonivõimalusi piirava seaduseelnõu 574 SE (https://www.riigikogu.ee/tegevus/eelnoud/eelnou/e5e99c77-b9c2-48c4-8fd1-30a14c1062dc/Kohaliku%20omavalitsuse%20korralduse%20seaduse%20muutmise%20ja%20sellega%20seonduvalt%20teiste%20seaduste%20muutmise%20seadus) menetlemine põhiseaduskomisjonis,“ ütles Herkel.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.