Kõige suuremad maksumaksja rahaga prassijad olid EKRE riigikogu saadikud, Sild kasutas hüv

Uudised25.03.2018

Riigikogulastest kasutasid kõige rohkem kuluhüvitisi Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) saadikud, kõige rohkem säästsid maksumaksja raha Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liikmed. EKRE käitumine on seda silmakirjalikum, et avalikult on nad kuluhüvitiste kasutamist tauninud. Tõsi, autosid nad kuluhüvitiste eest ei liisi, ent muude kulutuste osas ei hoia end tagasi.

Kui riigikogulaste keskmine kuluhüvitiste ärakasutamise määr oli 83,9 protsenti, siis EKRE saadikud kasutasid keskmiselt ära 93,3 protsenti, vabaerakondlased aga kõigest 46,2 protsenti.

EKRE riigikogu saadikutest kasutasid kuluhüvitisi kõige suuremal määral Arno Sild, Uno Kaskpeit ja Mart Helme. Sild kasutas aasta jooksul ära kogu kuluhüvitise limiidi ehk 12 375 eurot, Kaskpeit kasutas ära 99,6 protsenti ja erakonna esimees Mart Helme 96,1 protsenti, selgub kuluhüvituste aruandest. EKRE fraktsioonil oli kuluhüvitisteks ette nähtud kokku 86 624,16 eurot. Saadikud kulutasid sellest ära 80 845,98 eurot ehk 93,3 protsenti.

EKRE silmakirjalikkus on võigas

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees, parlamendi maaelu komisjoni liige Artur Talvik ütles avaldatud numbreid kommenteerides, et Vabaerakonna fraktsiooni saadikud leppisid juba 2015. aastal riigikokku pääsedes kokku, et kuluhüvitisi kasutatakse tervikuna ainult väga üheselt ja selgelt tööga seotud juhtudel. “Seda, et paneksime valimiseelse otseposti kulu või isiklikke sööminguid-joominguid kuluhüvitistesse, on täiesti välistatud. Seetõttu ongi EKRE käitumine piinlikult silmakirjalik ja võigas, et avalikult räägivad nad, kuidas võitlevad vaeste ja väetite eest ning kasutavad riigikogu liikme tööks mõeldud kuluhüvitisi kokkuhoidlikult, aga tegelikult käib selline prassimine, et paha vaadata. Nad on mõne aastaga täiuslikult omandanud kartellistunud Kesk- ja Reformierakonna kombed ja mõnel juhul “vanadest olijatest” isegi mööda läinud. Näete, ekrelane Arno Sild, kes ei pääsenud riigikogus usina saalisistujana viimastel valimistel Võrus isegi kohalikku volikokku, raiskas ära kogu kuluhüvitise,” märgib Talvik.

Talviku sõnul oleks aus ja mõistlik, kui aastate jooksul palju paksu pahandust tekitanud kuluhüvitiste süsteemi muudetaks. “Meil ei maksa olla naiivsed ja öelda, et riigikogulase kuluhüvitis on midagi palgast eraldi seisvat. Ei ole. Riigikogulased käsitlevad seda palga ühe osana, mida nad vastavalt oma fantaasiale ja organiseerimisvõimele kasutavad. See ei ole mingi saladus, et mõnes fraktsioonis nuputatakse, mida ettevõte peaks arvele kirjutama, et selle saaks esitada riigikogu kantseleile hüvitamiseks. Pole mõtet nägusid teha ja mängida pühakuid,” on Talvik veendunud.

Talvik vähendaks kuluhüvitisi poole võrra

“Meie ettepanek oleks vähendada hüvistele kuluvat summat poole võrra ja ülejäänu lisada riigikogu liikme palgale. See lihtsustaks süsteemi oluliselt ja teiseks, ja sellest on vähe räägitud, säästaks ka administratiivset kulu, mis praegu kulub hüvitis läheb. Kõlab võib-olla uskumatult, aga ainuüksi kuluhüvistega kaasneva dokumentatsiooni kontrollimisega tegeleb riigikogus päris mitu raamatupidajat,” räägib Talvik.

Kõige säästlikumalt käis maksumaksja rahaga ringi Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni ja kultuurikomisjoni liige Krista Aru. Aru kasutas ette nähtud summast ära kõigest 14 protsenti ehk 1730 eurot. Kokkuhoidlikult said kuluhüvitistega hakkama veel Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liikmed Jüri Adams – 30,3 protsenti maksimaalsest summast -, Ain Lutsepp – 38,8 protsenti – ja Andres Ammas – 43,8 protsenti.

Riigikogu liikmete kulude hüvitamiseks kulus möödunud aastal kokku 1 048 491 eurot ja 76 senti. Mullu oli ühel riigikogu liikmel võimalik lasta kulusid hüvitada kokku 12 374 euro ja 88 sendi ulatuses ehk 1031,24 eurot kuus.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.