Kokkukaapimisest ja säästmisest riigikogu moodi

Arvamus29.01.2019

Oktoobris esitas Vabaerakond 1310 kodaniku kogutud allkirja toetusel riigikokku poliitilise dieedi kolm retsepti, mille sisuks oli valitsemiskulude vähendamine nelja miljoni euro võrra aastas.

Kui praegu Toompeal kohtuva parlamendi koosseisu jutte uskuda, tegeletakse riigireformiga juba eelmistest valimistest alates. See tähendab, et kimatakse autodega mööda kultuurimaju ning pajatatakse kulude kärpimise kohesest vajadusest.

Paraku on reaalne samm raske tulemuslikke vorme võtma, see on nagu vene muinasjutt naeri tõmbamisest; alatasa jääb hiir tulemata ning naeris välja tõmbamata ja supiks keetmata. Ning maksumaksja kastab seda jõletist edasi. Põhiseaduskomisjonile meie poolt esitatud kolm punkti olid lihtsad nagu piimajäätis, ent – jah! – ahne naeris kinnitus maasse justkui kitiga. 

Mõtlesime kolmele punktile:

1) Vähendada erakondadele riigieelarvest eraldatavat raha poole võrra ehk 2,7 miljoni euro võrra aastas.

2) Vähendada riigi kulutusi valitsemisele, kaotades kolme topeltministri ja seitsme nõuniku ametikohad, kokkuhoiuga aastas 450 000 eurot. Praegu on topeltministrid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis, Rahandusministeeriumis ning Sotsiaalministeeriumis.

3) Vähendada Riigikogu liikme kuluhüvitisi 841 000 euro võrra aastas.

See paber sai läbi Riigikogu spiikri Eiki Nestori ülla käepigistuse põhiseaduskomisjoni lauanurgale kaunist tulevikku ootama jäetud juba oktoobris, ent edasi saabus parlamentaarne talveuni. Mõte osutus ebapopulaarseks. 

Praegu tõestavad valitud isegi vahetult enne märtsikuist kohtupäeva, et ka väikeseks säästmiseks põhjust pole. 4 miljonit on liiga nadilt hoitud, näib see käitumine meid silmakirjalikult teavitavat, edasi jäetakse ahnus naerina kasvama, klopitakse põlved tolmust puhtaks, käivitatakse suur ja äge auto ning minnakse kultuurimajadesse suuri asju lubama.

Ja meil ei jää muud tõdeda, kui parlamentaarse naerikasvatuse kuldreegli igikestvust: misasja me ikka võimleme, parem on kodaniku käest raha kühvliga kokku kaapida ning paksul ja puljongirikkal moel edasi kulgeda.

Ma loodan sügavalt, et ühel päeval tohib ka Vabariigi parlamendis neljamiljonilist kokkuhoidu pidada reaalseks kokkuhoiuks, mitte hakata jahuma teemadel, kuidas Riigikogu liikmete elu ongi kallis, keeruline ning kõigile teistele arusaamatu.

Mis seal ikka, Põhiseaduskomisjon haigutas ning loivas koju, valija aga võiks korraks kalkuleerida, kes on need tüübid, kes ei viitsi arutada isegi pisutist säästmist. Ning alles seejärel kukkuda lahmima miljonitega, mis ei kuulu neile, vaid igale kodanikule siin naeripõllul.

Juku-Kalle Raid,

Vabaerakonna riigikogu valimiste esinumber Harju- ja Raplamaal

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.