Ain Ostra: Kui aktsiisipoliitika ei toimi, siis tunnista ja paranda

Arvamus13.02.2018

Ain Ostra nendib, et tänases Eestis oleme jõudnud selleni, et poliitikud tahaksid kontrollida igat meie liigutust ja mõtet.

Eelmise aasta maksulaekumised on nüüdseks selgunud: valitsuse jäärapäise aktsiisipoliitika tulemusel on riigil jäänud saamata 55 miljonit alkoholiaktsiisi, 22 miljonit kütuseaktsiisi ja 13 miljonit tubakaaktsiisi.

Kõigele sellele lisaks käibemaks, ehk siis kõik kokku kaugelt üle 100 miljoni euro. Valitsuse liikmetel on aga endiselt nägu naerul, sest üleüldine majanduse hea seis tagas teiste maksude ülelaekumisega eelarve täitumise.

Alkoholiaktsiisi poliitika peaideoloog, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, rõõmustas eelmisel nädalal valitsuse pressikonverentsil, et Eestil läheb ikka väga hästi, kui mõne sendise hinnavahe pärast ollakse nõus Lätti sõitma. Ta ei ole senini aru saanud, et tegelik hinnavahe on mõningates kaubagruppides isegi mitmekordne ja toodav alkohol moodustab vaid ühe osa kogu piirikaubandusest. Nüüd tuuakse peale alkoholi ka kütust, esmatarbekaupu, toidukraami ja ehitusmaterjali. Suheldes siinse kandi kohalikega on hirmutav veel üks tendents – üle piiri lätlaste juuress kaubavaru täiendamine on muutunud juba nädalavahetuse tegemiste hulka kuuluvaks harjumuseks. Reis võetakse ette kogu perega ning selle asemel, et jätta need pereturistina tehtavad kulutused Eestisse ja elavdada siinseid ettevõtteid, saavad selle tulu naabrid Lätis. Kindlasti ei ole mul midagi lõunanaabrite juures puhkamise vastu, kuid minister, kelle vastutusvaldkonda kuulub ka tööhõive, võiks sellegi varjundi peale mõelda.

Kurb, kuid arusaadav on seegi, et kui täna isegi pöörata aktsiisipoliitika tagasi alguspunkti, ei lõpetaks seegi piirikaubandust. Tänaseid hindu tagasi pöörata ei ole selliselt võimalik, kaupmeestel on soetatud varusid ja aktsiisi langetamine ei pane kaupmehi väljamüügi hindasid korrigeerima. Samuti jääks hulgaliselt neid tooteid ja kaupu, mis olid, on ja jäävad Lätis odavamaks vähemalt seni, kuni Eesti majandus on naabritest eespool. Küll aga aitaks tänaste aktsiisimäärade külmutamine kaasa stabiilsuse tekkele ja annaks ka kindluse poodnikele.

Inimesed harjuvad ja kui meedial ei ole enam põhjust teemat kogu aeg aktuaalsena hoida, siis inimesed ei mõtleks nii kergelt hetkel kehtivale tõsiasjale, et reedese saunaõlle saaks naabrite juurest soodsamalt.

Aina rohkem kuulen inimesi rääkimas, et nad ei soovi enam uudiseid jälgida, sest nagunii kuuleb sealt ainult poliitikute omavahelisest kraaklemisest ja üksteisele ärapanemisest. Võimulolijad kiidavad oma poliitikat ja keelduvad uskumast kõike, mis tuleb opositsioonist. Isegi statistikat, mis nende „tarka” poliitikat ei toeta, lihtsalt ignoreeritakse. Tark valitseja, kes tegelikult ka hoolib oma riigist, peab olema võimeline tunnistama oma vigu ja vajadusel astuma ka sammu tagasi, et liikuda mitu edasi. Ettevõtja, kes on teinud vale otsuse, peab kahjud ise kinni maksma; inimene, kes ületab kiirust, peab oma eksimuse lunastama trahvi tasudes; aga poliitikud, kes mängleva kergusega riigi rahaga hullavad – nemad ei vastuta justkui sugugi. Isegi viga tunnistada ei ole vaja, rääkimata selle parandamisest. Me ei saa küll nõuda minister Ossinovskilt, et ta alalaekunud aktsiisi riigile hüvitaks, küll aga näitaks poliitiku vastutust seegi, kui ta tunnistab tehtud vigu ja asub neid parandama. Aktsiisimäärade seadmisel tuleb jälgida reaalses elus toimuvat ja leida sellised lahendused, mis piiraks parasjagu tarbimist, kuid ei hoogustaks ega innustaks sala- ja piirikaubandust. Kui on näha selged märgid, et aktsiisipoliitika ei täida seatud eesmärki, siis on viimane aeg seda muuta!

Lihtne inimene tahab elada rahulikku ja stabiilset elu, ilma hirmuta homse ees. Poliitikute ülesanne on juhtida riiki ja teha seadusi selliselt, et need ei segaks inimestel igapäevast toimetulekut. Tänases Eestis oleme aga jõudnud hoopiski selleni, et poliitikud tahaksid juhtida iga meie liigutust ja mõtet. Ilmselgelt ei saa nad sellega hakkama, kuid süüdi ei ole muidugi nemad, vaid süüdlased on kõik need, kes julgevad kritiseerida.

Sel aastal on Eestil suur juubel, tähistagem seda kasvõi sellega, et kakleme ja kraakleme vähem ja ajame ühiselt Eesti asja. Aru pähe!

Ain Ostra
Vabaerakonna Järva- ja Viljandimaa piirkonna juht.

Algselt ilmunud: Järva Teatajas 13.02.2018

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.