KUNINGAS KÜSIB, TIPP VASTAB: Tartu elab veel ENSV-s

Intervjuu, Uudised17.12.2018

Tartlasest nelja lapse isa Alvar Tipp räägib usutluses lavastaja Neeme Kuningale, et Vabaerakonna haridusprogrammi uurinud vähegi mõtlev inimene saab aru, et see on kõikide erakondade valimisprogrammidest parim Eesti peredele ja lastele. “Lapsed on Eesti tulevik ja selle arvelt ei tohi kompromisse teha,”on Tipp veendunud.

Milles näed haridusvaldkonna tõsiseid valupunkte tänases Eestis?

Toon välja vaid mõned põletavamad  valupunktid: liiga kõrged lasteaedade kohatasud, üha kallinevad huviringid, treeningud ning koolitoit. Perekonnad ja nende majanduslik võimekus on väga erinevad, kuid elus peavad kõik ühtemoodi hakkama saama.  EVA mõte ja soov kaotada seadusega lasteaia kohatasud pole poliitmaastikul heakskiitu saanud.

Samuti oleks see väike samm riigile aga suur samm perekonnale kui garanteerida vähemalt 1 tasuta huviring või trenn igale lapsele. Kasvav ja arenev laps vajab korralikku toitu nagu kala vett ning tasuta tervislik soe lasteaia- ja koolitoit on ülimalt tähtis, sest paljude perede lastele on see toit ainuke soe toidukord päevas.

Milliste sammudega kavatseb EVA need probleemid lahendada?

Tarvis on laste arengu- ja terviseprobleemide piisavalt varajast märkamist ning sellist süsteemi, mis ei eelda vanematelt riigilt abipalumist, vaid abisaamise võimalused on riigi poolt juba korraldatud. Üks idee on panna lastele makstav toetus sõltuma igaaastasest kohustuslikust perearsti ülevaatuse tulemusest. See oleks esmane sõel, mis selgitab, kas lapse areng on eakohane. Kui selles on puudujääke, siis piirkonna sotsiaaltöötaja teeb koduvisiidi, annab hinnangu ja pakub välja vajalikud toetusmeetmed.

Nelja lapse isana on Sul olnud võimalik kümme aastat jälgida, milline on riiklik suhtumine laste sirgumisse.

Kuna minu peres kasvab 4 last, siis on mul nende kasvamise kõrvalt olnud piisavalt võimalusi end  kõikide laste algharidust, huviringe, kohatasusid puudutavate teemadega kurssi viia.

Näiteks 2011. aastal kui vanim laps läks lasteaeda, oli Tartus lasteaia kohatasu 22 eurot, 2019. aasta algusest tõstetakse see 75 euroni. Kaheksa aastaga kallines lasteaiatasu Tartus 53 eurot.

Ning sama sammuga liiguvad kallinemise suunas ka kõik huviringid ning erinevad treeningud. Taoline ebaõiglane olukord muudab võimatuks vähekindlustatud perede lastele huviringidest ja trennidest osavõtu.

Millised on Sinu piirkonna inimeste kõige tõsisemad valupunktid ja murekohad?

Aasta aastalt kerkiv lasteaia kohatasu on põhimure, samuti huvihariduse kättesaadavus, kvaliteet ning kõrge hind. Jätkuvalt on tartlastele mõistmatu, miks linnavalitsus leiab, et põhikool ei pea tingimata olema kodulähedane.

Tartu elanikud arvavad, et peab ikka küll ja nendes koolides peab saama õpitud ühes ehk hommikuses vahetuses. Olgem ausad, ENSV ajal ehitatud ja plaanitud koolivõrk on ammu ajale jalgu jäänud ja Tartus on näiteks linnaosasid kus põhikool üldse puudub. Ma ennustan, et peagi korraldatakse Raekoja platsil nendel põletavatel teemadel protestiaktsioon Tartu Linnavalitsuse vastu.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.