Mikko Nõukas: vanad väsinud võistkonnad

Arvamus18.07.2018

Mikko Nõukas soovitab vaadata tegude, mitte kõlavate sõnade peale.

Kui eestlased said tagasi oma riigi, algasid võistlused kiiruse ja parima tulemuse peale, sest kaasaegne uus reaalsus on kiirus ja läbi selle tulemused, mida riik ja rahvas vajab. Et konkureerida uue ja eduka liikmena kaasaegses maailmas, peab olema parim ja nagu ka laulusõnad ütlevad, „kiire, meil alati on rutt, kõigil kiire, muidu miskit ei saa“. Seda meeletut kiirust ja tulemusi lubasidki kandideerijad valitavatesse võistkondadesse.

Võistkonnad moodustati parteidesiseselt ja valitakse iga nelja aasta takka. Algusaastatel oli tuhin suur, ka kiirus oli meeletu ning saavutused jahmatasid ja viisid elu Eestis edasi. Oli küll palju tegelasi võistkondades, kes varasemalt jooksid teiste lippude ja loosungite all aga noh, kasu oli ka nendest.

Aastad läksid ja selgus, et vanadel jooksjatel on piirid käes ja saavutatut enam paremaks joosta ei ole võimalik. Mõistes lootusetut olukorda, olid võistkonnad valiku ees, kas lasta ennast asendada parematega või teha valijatele selgeks, et nende võistkondadega on võimalik tulemusi siiski parandada, aga selleks on vaja muuta reegleid. Otsustati viimase kasuks. Tehtigi muudatusi valimis-, parteide rahastamis- ja valimiskampaania seadustes, tuli tõsta ka lahkumishüvitisi ja kuluhüvitisi, et võistkonnad ei laguneks lõplikult. Üks partei lubas isegi koolitoidu toetus ühe euroni. Võistlejad selgitasid ka, et eestlaste maailm algas euro sünniga, enne seda tehtu on kõik vale.

Ja valija uskus antud lubadusi, et nii saab parema tulemuse ning läbi selle ka viie rikkama riigi hulka.

Vanad võistkonnad said oma tahtmise ja astusid võistlustulle, sisimas ise teades, et tagajärg tuleb niru. Kuna järgmised neli aastat möödusid nagu niuhti, said võistlejad aru, et valija on mõistnud nende saamatust.

Nüüd tuli tegutseda, moodi tuli populism, katteta lubadused ja uuteks võistlejateks igasugu tuntud tegelased, näitlejad, tv-töötajad, lauljad, klounid ja muud karvased, kes aga jooksmisest ja kiirusest ei tea tuhkagi, ega tahagi teada. Valijale tehti järjekordselt selgeks ka sellise muudatuse vajalikkus, nagu „riigikogu liikmed ei saa enam eemal oldud ajaks palka peatada, isegi kui tahavad“, sest see aitavat saavutada paremat tulemust.

Valija jäi järjekordselt uskuma ja vanad võistkonnad kappavad mõningate uute klounidega, uude nelja aastasse ja nüüd juba lubadusega saada rikkaks põhjamaaks.

Ja jälle möödus neli aastat nagu niuhti. Kuna võistkondade tulemused olid alla igasugu arvestust, tuli välja tulla millegi täiesti uuega.

Ja tuldigi. Et tagajärjed on alla igasugu arvestust, saab selles süüdistada ainult valijaid, kellede tööviljakus on maailma madalaim, alkoholilembus maailma suurim ja makse ka ei taheta maksta.

Sellest hetkest tekkis mentaalne vastasseis valija ja võistkondade vahel. Kuna valija enam ei uskunud nendesse võistkondadesse, hakati looma uusi võistkondi ja uute parteide nimede all. Valijal oli õnneks mõningane usk uutesse tulijatesse ja kaks uut võistkonda saidki riigikokku.

Vanad võistlejad läksid sellepeale pööraseks ja hakkasid oma positsiooni kindlustama riigikapitalismi ja trahvimajandusega ning valijaid kottima igasugu kiusamisseadustega. Näiteks kehtestati sisulise aruteluta varjatud ja ebavõrdne pärandimaks, trahvi päevamäärad taheti tõsta kahekordseks, see pidi aastas tooma riigieelarvesse ligi 10 miljonit eurot lisatulu, korterelamute rekonstrueerimise toetuse tingimused tehti keerulisemaks. Tõstetakse alkoholi ja tubakatoodete aktsiisimäärasid ning diislikütuse, bensiini ja kerge kütteõli aktsiisimäära, rahandusministeerium soovib anda maksuametnikele õiguse siseneda maksumaksjate kinnistutele ja jälgida nende (töö)autosid, autode erasõidud jälgimise alla, liikluskindlustuse muudatused – sundkindlustus, tehti ettepaneku teha matkarajad tasuliseks, otsustati GMO küsimuses põllumeestelt aru mitte pärida ja nüüd on eesti mahemaaga kutu, 25 aastat ei olnud OÜ-tamine vale ja nüüd äkki mingitki muutust olemata äkki kuritegu, tervise- ja tööminister ei toeta algatust, mis tagaks juhatuse liikmetest ettevõtjatele töötuskindlustuse, puuetega inimestele mõeldud abivahendite rendihinnad tõusid lakke sellest ette teavitamata.

Veokitele kehtestatakse teekasutustasu, uus automaks on kilovatipõhine, maanteeamet sulgeb esindusi, töötavate pensionäride maksustamine, Valga sünnitusmaja suletakse, välismaa kiiruseületajad ei pea trahvi maksma, kui, siis vabatahtlikult, tselluloositehas, elektritarbijad peavad liiga väikese tarbimise tõttu lisatasu maksma hakkama, lisaks tõuseb elektrihind, Eestis on väikelaen pea kolm korda kallim kui mujal Euroopas jne.

Nüüd aga lisame võistkondade omaalgatuslikud salajased rahaliigutamised, milledest saab valija teada tagantjärele. Korruptsioon Eesti Energias – maksti konkursita nõustamise eest kümneid miljoneid eurosid, Põhja prefektuuri majaomanik on tundmatu riiulifirma ja üür on aastas üle kolme miljoni euro, Estonian Airi lõpp, jutt käib pankrotist, mille vältimiseks tehti ebaseaduslik rahasüst, ja muidugi on hea omanik ehk eesti rahvas nüüd sellest rahast nüüd lõplikult ilma.

Peaminister ei soovi seda kommenteerida! Eesti Energia juhatus hindas madalatest energiahindadest tingituna alla Auvere elektrijaama ja Utah projekti väärtuse, kokku 65,6 miljoni euro võrra, Eesti energia hindas jordaania õliprojektile antud laenu nulli, korruptsiooniskandaal Tallinna Sadamas, riigisektori palgad on viimastel aastatel kasvanud erasektorist oluliselt rohkem ning jõudnud buumiaja tasemele, praamihankes hiiglaslik hinnavahe 17,5 miljonit eurot, Poolast, Türgist odavam pakkumine samadele laevadele, kaubalaevad enam eesti lipu all ei sõida, sest riik ei paku maksusoodustusi.

Ühe maksususoodustuse tegemiseks on vaja kümme põhjalikku analüüsi. Maksude tõstmiseks aga piisab ühest reast Exceli tabelis, hääletasid komisjonide istungite salvestiste hävitamise poolt, vabaühenduste riiklik rahastamine: kümned miljonid eurod aastas ilma ülevaateta ja kontrollita, otsustati erakorralisel istungil toetada Kreeka kolmandat abipaketti, Ärma talu naljad, 11 hoone kinnisvarakulud kasvasid pärast Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsiga (RKAS) üürilepingu sõlmimist kuni 400 protsenti, Rail Baltic sai valitsuse heakskiidu, ei saanud töövõimereformi alguseks valmis uut pensionide ja sotsiaaltoetuste maksmise infosüsteemi, pidi riik asendussüsteemi tellimise tõttu kandma lisakulu 1,2 miljonit eurot, digiprojekt uppis, 77 000 eurot kadunud, puuetega inimeste hindamisele on kulunud 4,5 miljonit eurot, vana süsteemiga kulus selleks mitu korda vähem, valitsus on oma kulude katmiseks kasutanud 500 miljoni euro ulatuses töötukassa ja haigekassa raha, palgaralli presidendi kantseleis: Kaljulaid tõstis mitmete töötajate kuutasu märgatavalt, valitsuse rahaeraldis kirikutele oli põhiseadusega vastuolus, ühistupanga lõpp ja raisatud raha 500 000 eurot, idapiiri ehitus juba 220 milj eurot, tasuta bussisõit, Kadri Simson ütles intervjuus Päevalehele, et tasuta sõidu pakkumise edukuse mõõtmiseks neil plaane pole jne.

Nagu võistlejad ise on öelnud, on riigikontrolli aruanded nende jaoks tühipaljas kaagutamine.

Need faktid ei kao neid ignoreerides ja see on meie ühine ajalugu. Ei ole lootusetuid olukordi vaid on lootusetud võistkonnad. Need võistkonnad ei ole kasutud, kuna neid saab tuua halvaks näiteks.

Ärge kuulake seda, mida vanad võistlejad räägivad, vaid vaadake, nende tegusid! Teinud on nad hindamatut kahju ja nendel on ammu võhm otsas!

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.