Monika Haukanõmm elektri kallinemisest: see võib viia inimesi veel sügavamale vaesusesse

Uudised02.07.2018

Monika Haukanõmm kirjutab sotsiaalmeedias, et lugedes uudist elektri kallinemisest kiskus tal seest kergelt kõhedaks.

Eesti Energia juhi Hando Sutteri sõnul võib tulevikutehingute pealt järgmiseks talveks prognoosida elektri turuhinna ca 30protsendilist kasvu.

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige, parlamendi sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm kirjutab sotsiaalmeedias, et luges uudist elektri kallinemisest ja tal kisub seest kergelt kõhedaks.

“Elektrit tarbime me kõik – igas kodus, igas ettevõttes ja töökohas, hoolekandeasutuses, lasteaias, kohvikus.. Seega puudutab see teema iga eestimaalast. Kallimaks läheb kõik meie ümber, valimatult. Aga kas ja kuidas saame sellega hakkama?

Eesti ei toimeta muidugi üksikul saarel, vaid sõltub avatud turust ja kauplemistingimustest – pakkumise ja tarbimise suhtest. Aastaid on liigutud aina nn keskkonnasäästlikumate lahenduste poole – suletakse odavaimaid energiatootmise allikaid ehk tuumaelektrijaamu, vähendatakse kivisöe ja põlevkivi tootmist ja kasutamist, teisalt soovitakse üha enam kasutada nn alternatiivseid energiaallikaid ja taastuvenergiat. Viimane on aga kõige kallim variant.

Taas on koht kaalumiseks ja otsustamiseks, kuidas edasi minna moel, et ettevõtted ei peaks uksi sulgema, toodete ja teenuste hindu tõstma ja inimesed ei langeks veelgi rohkem vaesusesse. Riigiettevõtte Eesti Energia puhaskasum oli 2016. aastal 171 miljonit eurot ja 2017. aastal 101 miljonit eurot, millest makstakse muuhulgas dividende riigile.

Elektri kallinemise uudise juures tahaks lugeda kiirelt vastutava ministri seisukohta: milline on plaan, kuidas edasi ja milline on elektrihinna 30% tõusu tegelik mõju?” küsib Haukanõmm.

Elektri hind on varasemate aastatega võrreldes tõusnud, Eesti Energia juhi Hando Sutteri sõnul võib tulevikutehingute pealt järgmiseks talveks prognoosida elektri turuhinna ca 30protsendilist kasvu.

„Käesoleva aasta esimeses kvartalis oli elektri turuhind Eestis 41,9 eurot megavatt-tunni kohta. Finantsturul kaubeldakse järgmise aasta esimeseks kvartaliks hinnaga ca 55 eurot megavatt-tunni eest, samas võivad hinnatipud olla mitu korda kõrgemad,“ sõnas Sutter Äripäevas.

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.