Monika Haukanõmm: Miks sooviti tegelikult sulgeda Valga sünnitusosakond?

Arvamus11.07.2018

Räägime taas Valga sünnitusosakonnast. Tänaseks on sünnitusosakond suletud, kuid loodan südamest, et teema ei vaibu ning rääkitakse seni kuni leitakse inimväärne lahendus. Tegelikult on ju selge, teenus peab jääma Valga/Valka linna alles.

Üks linn kahes riigis vajab teenust, mõlemalt poolt. Olen mitu korda pakkunud ideed, et siin tuleb saavutada Eesti ja Läti vahel riikide ülene kokkulepe. Miks peavad Valga linna elanikud kihutama 80 km kaugusel asuvasse Tartusse ja Valka inimesed 50 km kaugusel asuvasse Valmierasse. Võruga omad mured, see küll lähemal, vahemaa 58 km, aga teed nii kehvas seisus, et ajavõit olematu.

Kui küsimus on sünnituste väikeses arvus, siis kahe linna peale kokku ja kui kiirabi ei viiks esmajärjekorras sünnitajaid mitte Tartusse vaid Valka, oleks ka sünnitajate arvu mure hoopis väiksem.  Miks sooviti sulgeda Valga sünnitusosakond tegelikult, mis oli eesmärk?

  1. Kui ravirahade kokkuhoid, siis küsiks, palju me kokku hoiame igalt sünnituselt? Ja ärgem arvestagem mitte ainult nn Haigekassa poolset kulu (sünnitusteenus, kiirabi jne) vaid ka pere kulu, kes peab sõitma mitu korda Tartu-Valga vahet, võtma hotellikoha perele et sünnituse algust oodata, kui kohale jõutakse liiga vara või et olla lähedal ja toeks, kas tööandja annab vabad päevad pereisale selleks jne. Aga kui perel polegi oma autot? Mitu eurot on kokkuhoid?
  2. Turvalisus? Väidetakse, et kui on liiga vähe sünnitusi aastas, pole tagatud kvaliteet ja ema-lapse tervis on ohus. Tahaks teada, kui mitu korda on terviseriskid suuremad väikeses haiglas ja nn suures kombinaathaiglas, kus vaba voodikohta tuleb oodata koridoris või võtta tuba hotellis, kui kodu kaugemal?
  3. Pole arste? Aga selleks ju võeti ette nn riiklik võrgustusmise projekt, et tugevdada maakonnakeskuses asuvaid haiglaid! Selleks saadi ka vastavad suured investeeringud riigilt. Tartu Ülikooli Kliinikumi (TÜK) ülesanne on korraldada, et arstid oleksid Valgas olemas, kui kohapeal pole, siis saadetakse sinna arstid Tartust valveid tegema. Valga haigla võrgustuski TÜK-ga, et paremini toime tulla, mitte et hääbuda ja välja surra. Küsimus ju lihtne, kas abi tuleb inimese juurde või inimene jookseb abi järgi.

Valga sünnitusmaja sulgemisega tehti ära kõik vead, mis teha annab. See on kommunikatsiooni õppematerjal, mida ei tohi mingil juhul teha. Möödas on need ajad kui keegi, kuskil ja midagi otsustas ning kõik kuuletuvad vaikides vastu vaidlemata.

Valga Haigla nõukogu, kus on 3 TÜK ja 3 Valga esindajat, Haigekassa ja tervise- ja tööminister peavad lõpetama vastutuse üksteise kaela veeretamise ning koos lahendusi otsima just inimeste huvidest lähtuvalt.


Allikas: Facebook / Monika Haukanõmm

Vabauudised.ee

Vabaerakonna uudised ja pressiteated on koondatud portaali vabauudised.ee. Uudised on jaotatud kategooriatesse, kasutusel on otsingufilter ja märksõnade süsteem.