Seotud inimene: 
Seotud piirkond: 

Haldusreformi hädad Tartumaal peaks olema lihtsasti lahendatavad

Andres Herkel ütles kolmapäeval Vabaerakonna saadikute kaht arupärimist haldusreformi kaasatoodud hädade kohta Tartumaal üle andes, et probleemid on ka sealmail saanud alguse 5000 elaniku nõude dogmaatilisest tagaajamisest.

Valitsus on otsustanud mitme Tartumaa omavalitsuse sundühendamise: Luunja ja Tähtvere vald Tartu linnaga, Kambja vald Ülenurme vallaga, Nõo vald Elva vallaga, samuti Peipsiääre valla (Vara, Peipsiääre, Alatskivi) ühendamine Kallaste linna ning Jõgevamaa Pala vallaga. Lisaks on kavas Tartu vallaga sundliita Jõgevamaa Tabivere vald.

Herkeli sõnul ei saa neid liitmisi pidada sujuvaks ega loogiliseks. „Kui omavalitsus suudab tõendada, et on vaatamata väiksemale elanike arvule haldussuutlik, siis ei pea sundliitmist rakendama. 5000 elaniku kriteerium on Riigikohtu hinnangul siduv menetluse algatamisel, kuid mitte lõppotsuse tegemisel,“ on kirjas arupärimises.

Praeguses Luunja vallas arvatakse, et rahvaarv kasvab jätkuvalt ning 5000 elaniku nõue peatselt täitub. Saadikud küsivad ministrilt milliste lisakriteeriumide alusel ei ole 4251 elanikuga Luunja vald jätkusuutlik, millal on oodata senise kasvutempo jätkudes 5000 elaniku piiri täitumist ning millisel kaalutlusel otsustas valitsus Luunja valla koos põllumaade ja Emajõe-Suursoo sookaitsealaga sundliita Tartu linna mitte Tartu vallaga. Luunja inimeste palvel paluvad Vabaerakonna saadikud avalikustada ekspertkomisjoni arvamus täies mahus ning uurivad, kas Luunjasse moodustatakse eraldi valmisringkond, et kohalik kogukonna hääl ulatuks 20 korda suurema linna volikokku.

Tartumaal on häda ka vastutustundetu linnajuhtimise pärast võlgades Kallaste linnaga, kellega teised omavalitsused liituma valmis ei ole. „Vara kogukond soovib saada Rahandusministeeriumilt objektiivset auditit Kallaste olukorra kohta,“ ütles Vabaerakonna liige, Varal elav põllumees Madis Avi. „Seni mingit tuge valitsuselt me saanud ei ole ning nii on Vara inimestel eesseisvat sundliitmist raske mõista,“ lisas ta.

Vabaerakonna saadikud tahavad teada ka kas Vara-Peipsiääre-Alatskivi-Pala-Kallaste probleemi lahendamisel on kaalutud kultuuriloolistest kihelkonnapiiridest lähtuvat lahendust, kus Kodavere kihelkonna ala moodustaks Kodavere valla ning Vara valla läänepoolne osa jääks Maarja-Magdaleena kihelkonna alana praegusesse Tartu valda?

Varem on Vabaerakonna saadikud küsinud ministrilt teiste maakondade omavalitsusreformi kohta:

Pärnu http://vabaerakond.ee/news/herkel-parnu-linnas-tulevikus-kull-sood-ja-rabad-kuid-miks-eeslinna-ei-liideta

Tartu http://vabaerakond.ee/news/krista-aru-tugev-kohanime-traditsioon-uks-meie-parimuskultuuri-talasid

Puka, Ambla jne

http://vabaerakond.ee/news/vabaerakond-kusib-oiguskantslerilt-kulade-ellujaamise-voimaluste-kohta

Virumaa

http://vabaerakond.ee/news/krista-aru-mulle-meeldib-vaga-kui-pagari-moisa-tuleks-alutaguse-valla-suda

Läänemaa

Järvamaa

Lõuna-Tartumaa