Seotud inimene: 

Herkel: kui valitsus soovib iseennast paljundada, siis peab ta lolluse pärast tagasi astuma!

Vabaerakonna esimehe Andres Herkel arvates ei tee valitsuserakonnad ministrite arvupiirangu tühistamisega valitsust tõhusamaks ja suutlikumaks, vaid pikendavad niigi liiga pikki parteilisi toiduahelaid. Vabaerakonna meelest peaks Vabariigi Valitsus ja seda moodustavad erakonnad näitama Eesti ühiskonnale eeskuju säästlikkusega. Kõik sammud, mis lähevad sellelt teelt nii räigelt kõrvale, murendavad usaldust.

Justiitsminister esitas täna valitsusele valitsemiskorralduse kava, mille kohaselt 15-liikmeline valitsuskabineti piirang võetakse maha. Seega võib ministreid olla kasvõi kaks korda rohkem. „Vabaerakond on varem rõhutanud, et praegused kahe ministriga ministeeriumid tähendavad lisakulutusi ja uusi nõunikukohti. Pigem on see muutnud seniste valitsuste sõnad säästlikumast riigivalitsemist seest õõnsaks. Ministrite arvupiirangu mahavõtmine on aga oluliselt hullem perspektiiv. Eestit võivad oodata veel raha- ja võimujanusemad koalitsioonid, kes jagavad mitukümmend portfelli, et järjest enamate parteisõdurite soove rahuldada ja veteranid ära paigutada. Kui praegune valitsuse sellise iseenda paljundamisele suunatud tee avab, siis tuleb tal minu arvates tagasi astuda ja seda lihtsalt lolluse pärast,“ ütles Herkel.

Vabaerakonna hinnangul justiitsministeeriumi paberis isegi ei varjata asjaolu, et ministrikohtade arv on oluline tegur valitsusläbirääkimistel ja nii on kogu ettepanek sellega seotud. „See on kunagi Res Publica poolt ellu kutsutud ja hiljem lõpetatud abiministrite institutsiooni järg nüüd juba veel palju halvemal kujul,“ kinnitas Herkel.

Herkeli arvates on teine samas dokumendis väljendatud idee ehk peaministri otsustusrolli tõstmine mõistlik, kuid kahjuks läheb see ministrite arvu suurendamisega otsesesse vastuollu. „Valitsus peab olema tõhus meeskond ja meie arvates peab peaministril olema suurem roll ka selle meeskonna liikmete valimisel. Kahjuks tähendab suurem arv ministreid praegusel juhul hoopis seda, et peaminister võib veel suurema tõenäosusega saada oma meeskonda selliseid tehiskaaslasi, nagu oli minister Repinski praeguse valitsuse moodustamisel,“ ütles Herkel.