Seotud inimene: 

Jaanus Ojangu: kui Eesti Energia juht lubab 30-protsendilist hinnatõusu, peab valitsus sekkuma

Vabaerakonna juhatuse liikme, elektrisüsteemide inseneri Jaanus Ojangu sõnul peab valitsus maaelu edendamiseks suurendama toetusi uute elektri liitumiste soodustamiseks kaugemal suurtest keskustest. See tekitaks ettevõtjates ja elanikes usaldust riigi vastu ja turvatunde, et nad on maale oodatud.

„Praegu on vastupidi. Võrguettevõtted teevad kõik, et jälgida norme ja ettekirjutusi, mis võimaldaks liitumistega venitada ja võimalusel neist loobuda. Eesti Energia jahtigu vabaturu kõrget kasumit pärast seda, kui Eesti elektrihind on siinsete tarbijate jaoks talutav. Kui Eesti Energia juht hoiatab, et tuleval talvel võib elektri hind kerkida kolmandiku võrra, siis on valitsuse kohus sekkuda. Nii äkilist elektrihinna tõusu peab just riiklik energiakontsern maandama. Kui Eesti turult jääb odavat elektrit üle, peab selle kallimalt müüma börsile. Eesti majanduse ja elanike huvisid ei tohi unustada suure kasumi teenimise käigus. Hiljuti tööle hakanud Eesti Energia Auvere elektrijaam aitab meil seda ülesannet lihtsamini täita,“ on elektriinseneri haridusega Ojangu veendunud.

Ojangu sõnul tuleb elektri tootmine hajutada suuremate keskuste lähedale nii, et Eestis oleks nii suuremaid elektrijaamu, mis suudavad elektri tarbimise koormust reguleerida ja sagedust hoida, ent ühtlasi vajame ka päikese ja tuule toel töötavaid elektrijaamu. „Ruhnu rajatud päikese elektrijaam on hea näide sellest, kuidas varustada elektriga meretagust Eestimaad. Eesti vajab juurde energia tootmisega tegelevaid ettevõtteid. Seda suunda peab ka valitsus toetama, sest riigi poolse heakskiiduta ei hakka nii pika tasuvusajaga investeeringuid ükski kalkuleeriv investor tegema,“ sõnab Ojangu.