Pildi autor: Erik Peinar

Kübarsepp: silmakirjalik valitsus toetas külade enesemääramist, aga mitte vastavat eelnõu

Vabaerakonna saadikute algatatud külade enesemääramise eelnõu hääletati täna Riigikogus maha. Haldusreformi seaduse muudatustega soovis erakond anda küladele õiguse taotleda küsitlustulemuste või rahvaalgatuse alusel haldusreformi käigus liitumist teise omavalitsusega, mis aitaks vältida ebaloogilisi liitumisi ja säilitada ajaloolist kohalikku elukorraldust.

Eelnõu tutvustades tõi Vabaerakonna saadik Külliki Kübarsepp näiteks Ambla. „Seal on osa valla külade tõmbekeskus Ambla kihelkonda kuulunud Tapa, kus lapsed käivad koolis ning vanemad tööl. Tapa vallaga soovis paar küla ühineda. Ambla vallavolikogu sõdis raevukalt külade soovi vastu, ignoreerides kohalike inimeste huvisid. Külaaktivistid pöördusid maavanema, õiguskantsleri ja ka halduskohtu poole,“ ütles ta.

Kübarsepa sõnul on Sauga ere näide, kuidas külaelanike elu-olu on kõik Pärnus, sellega aga haldusterritoriaalne ümberkorraldus ei arvesta. „Pea igas maakonnas on üks või teine probleemkoht olemas, kus kohalike inimeste elukorralduse omapäradega ei arvestata ja pööratakse see peapeale,“ nimetas Kübarsepp.

Nii koalitsiooni kui opositsiooni saadikud on tõdenud, et tekkinud olukord ei rahulda päriselt kedagi. Vabaerakonna saadikute sõnul on oluline kiiresti tunnistada tehtud vigu ning neid kiiresti ka parandada „Riigikogu liikmete võimuses on kiirelt kitsaskohtadele lahendused leida. Valitsus tunnistab probleemi, kuid käitub silmakirjalikult, sest käitub kohmakalt ega soovi probleemi kiire lahendamise võimalusi kasutada,“ ütles Kübarsepp.

Saadik tõi välja, et õiguskantsler on andnud selge hinnangu, et haldusreformi seaduse ja teemaga külgnevate seaduste rägastik ning on kohutav. „See pole normaalne demokraatlikus ja õigusselges riigis ning lisaks üle jõu käiv nii omavalitsustele kui ka Riigikogu saadikutele endilegi.“

Vabaerakonna ettepaneku kohaselt tähendab kodanikualgatus, et küsimusi või ettepanekuid saab algatada vähemalt 1% elanikest, kuid mitte vähem kui 5 antud territooriumi elanikku.