Seotud inimene: 

Külliki Kübarsepp: Keskerakonna jutt kuluhüvitistest omavalitsustes on viirastus

Riigikogu hääletas täna valitsuskoalitsiooni häältega maha Vabaerakonna kohaliku demokraatia toetamise eelnõu, mis näeb ette erakondade rahastamise vähendamist ja selle arvelt ka valimistel edukatele valimisliitudele ja üksikkandidaatidele poliitikategevuse toetuse andmist. Kuna Vabaerakonna ettepanek erakondade rahastamise vähendamiseks on korduvalt tagasi lükatud, siis seekord on Vabaerakond välja käinud idee raha teisiti ümber jagada, kuid mitte eraldada ühtegi lisasenti.

Riigikogu liikme Külliki Kübarsepa sõnul oli mõnel Keskerakonna saadikul ilmselt tekkinud viirastuslik meelepete, sest ainult nii saab seletada Riigikogu saalis esitatud absurdset väidet, et Vabaerakond soovib Riigikogu tüüpi kuluhüvitisi kohalikele volinikele.

„Riigikogu kuluhüvitistel, mida just Keskerakonna saadikud ahnelt kasutavad, pole midagi ühist kohaliku poliitikategevuse toetamisega. Võlgadesse ja kohtuasjadesse mattunud Keskerakond hoiab koos teiste suurparteidega kümne küünega kinni riigipirukast ja peab kodanike loodud valimisliite tüütuks segajaks kohaliku elu parteistamise teel,“ ütles Külliki Kübarsepp.

„Meie ettepaneku eesmärk on lihtne: avada poliitiline konkurents. Parlamendierakondade riigieelarvelist toetust kärbitakse umbes neljandiku võrra ja vabanev raha läheb poliitilise tegevuse toetuseks kohalikku volikokku pääsenud nimekirjadele või üksikkandidaatidele. Seejuures välistatakse poliitilise personali palkamine, valimiskampaania võlgade katmine ning kehtestatakse järelevalve kord. Praegu on valimisliidud ja üksikkandidaatidega võrreldes erakondadega väga ebavõrdses seisus ja see kahjustab kohalikku demokraatiat. Kohalikud tegijad sunnitakse parteistuma ja kohaliku elu küsimused muutuvad järjest enam parteipoliitika küsimusteks,“ sõnas ta.

„Sellised rünnakud ei jäta ruumi kahtlusele, et oktoobris toimuvate kohalike valimiste peaküsimuseks kujuneb kogukonnakeskse kohaliku poliitika ja parteikeskse kohaliku poliitika kokkupõrge,“ lõpetas Kübarsepp.