Seotud inimene: 

Külliki Kübarsepp: Riigikogu ei olnud valitsuse kummitempel

Riigikogu lükkas tagasi justiitsministri soovi kehtestada järjekordne õiguspraak sellise automaatse šokivangistuse näol, mis senise Eesti õiguspraktikaga sugugi ei haaku.

Vabaerakonna fraktsiooni liikme Külliki Kübarsepa sõnul ei käitunud Riigikogu valitsuse kummitemplina. “Riigikogu hääletas vastu ettepanekutele, millega sooviti seadustada automaatne vangistus alkoholi joobes korduvalt vahele jäänud isikutele.”

“Justiitsminister ei tee antud eelnõus vahet liiklushuligaanidel ega alkosõltlastel. Kohut sunnitakse eirama inimeste algprobleeme. Advokatuur ja prokuratuur näeksid ette eelkõige alternatiivlahendusi, mis aitaksid inimesel tavaellu naasta. Eestis tegeletakse küll narkosõltlaste reaalellu tagasi aitamisega, kuid alkosõltlased valitsust ei huvita ”, tõi oma kõnes välja Külliki Kübarsepp.

Lisaks soovitakse poliitilise õigusega piirata kohtuvõimu autonoomsust. “Ka tänase seaduse alusel on joobes juhtidele võimalik karmi karistust määrata. Näiteks kuni viis aastat reaalset vabaduse kaotust. Siiani on viimased valitsused lähtunud praktikast, et vangistust kui sellist tuleb rakendada viimasel võimalusel. Nüüd, ilma ühiskondliku aruteluta, soovitakse muuta kohtupraktika poliitilise otsusega automaatseks karistamiseks,” lisas Kübarsepp.

Karistusseadustiku ja teiste seaduste muudatuste (328 SEII) arutelu jätkub. “Tõenäoliselt jätkub õiguskomisjoni survestamine, mis lõppkokkuvõttes on valitsuse poolt Riigikogult õiguspraagi välja pigistamine,” ennustas õiguskomisjoni liige Kübarsepp.