Pildi autor: Lõunaeestlane
Seotud inimene: 

Monika Haukanõmm: kuidas saaksid puudega inimesed just seda abi, mida neil vaja on?

Monika Haukanõmm andis täna sotsiaalkaitseministrile üle arupärimise, sest viimastel nädalatel on ilmsiks tulnud hulk probleeme sotsiaalkaitse valdkonnas: erihoolekande rahastamine, sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus, töövõime hindamine, puude raskusastme hindamine, abivahendite korraldust, aga ka Sotsiaalkindlustusameti infosüsteemi SKAIS2 arendus. Haukanõmme sõnul soovivad Vabaerakonna kaheksa saadikut kuulda ministri plaanidest valdkonna tuleviku kohta.

Haukanõmm meenutas, et puudega inimesed on põhiseaduse järgi riigi ja kohalike omavalitsuste erilise hoole all ja seetõttu teeb sotsiaalkaitse valdkonnas esile kerkinud probleemide hulk kahjuks väga murelikuks. „Hästi oluline on leida probleemidele kiiresti lahendused nii, et riik taastab puuetega inimeste silmis kaduma kippuva usalduse,“ ütles Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees ja Vabaerakonna aseesimees Monika Haukanõmm.

Saadikud küsivad ülevaadet, millised soodustusi ja teenuseid pakutakse puude raskusastet omavatele inimeste, sh lastele? Puude olemasolul saab soodustusi näiteks praamipileti, abivahendite, invaparkimiskaardi taotlemisel ja saamisel. Haukanõmm lisas, et ühte kindlat teenust vajavad inimesed taotlevad tihti ainult sel põhjusel endale puuet, nad ei soovi riigieelarvest rahastatavat puudetoetust.

Näiteks, kas ministeeriumil on plaan üle vaadata ettenähtud teenuste ja toetuste nimekiri ja vajadusel siduda neid lahti puude olemasolust? Ja kuidas plaanite süsteemi korrastada nii, et vähendada mittevajalike teenuste osutamist piiratud ressursside juures? Vabaerakonna saadikud usuvad, et ministeeriumil ja ministril on ettepanekud, kuidas olukorda lahendada.