Seotud piirkond: 

Vabaerakond kutsub küüditamise mälestuspäeval vaatama filmi „Aegumatu“

Vabaerakond Tartus kutsub juuniküüditamise mälestuspäeval, 14. juunil, kell 17 kinno Ekraan vaatama Andres Söödi filmi „Aegumatu“. Filmi kommenteerivad ja küsimustele vastavad filmi autor Andres Sööt ja Piret Tarto. Sissepääs on tasuta.

„Filmivaatamisega mälestame kõiki kommunismiohvreid. Me peame toimunud inimsusevastaseid kuritegusid järjepidevalt meeles hoidma, sest ainult oma ajalugu teades on meil võimalus ära hoida ajaloo kordumist,“ ütles Vabaerakonna Tartu piirkonna esimees Vahur Kollom ja kutsub kõiki küüditamiste ohvreid mälestama ühiselt filmi vaadates.

Andres Söödi sõnul ei ole „Aegumatu“ tehtud võõrastele, neile, kes küüditamisest midagi ei tea. Ega ka mitte neile kaasmaalastele, kes ei tahagi sellest midagi teada. Filmi autor Andres Sööt on ise üks neist, keda vägisi kodust viidi ning kes eluga tagasi jõudis. Selle filmiga rajas ta mälestusmärgi kõigile küüditamisohvritele. Filmi esimene variant – „Ajapikku unustatakse meie nimi”, küüditamisest ja väljasaadetute elust Siberis, oli mõeldud siberlaste kitsamale ringile. „Aegumatu“ on selle kohendatud ja tihendatud variant, mis on pühendatud inimestele, kes ei saa enam enda eest kosta - ülekohtuselt hukkunuile.

Vabaerakonna esimehe Artur Talviku sõnul kõnetab see film just eeskätt neid inimesi, kellel on endal või perekonnas küüditamiskogemus. Vahur Kollom kutsub rohkem mõtlema sellele, kuidas laste ja noorte harimiseks senisest rohkem kaasaegseid, nutikaid mälestusmärke ja –tahvleid meie ajaloo kohta avalikku ruumi rajada. Eelkõige võiks neid olla kohtades, kus noortel meeldib olla," ütles ta.