Seotud inimene: 

Vabaerakond noomib Teliat: te ei käitu vastutustundlikult

Vabaerakonna fraktsioon küsis eile Riigikogus justiitsminister Urmas Reinsalult selgitusi väikeaktsionäride kaitse kohta. Näiteks toodi Telia suhtumine endistesse Eesti Telekomi väikeaktsionäridesse. Täna saatis Vabaerakond Telia Rootsi peakontorile ka avaliku kirja, kus paluti Eesti kohtuotsust täita ning väikeaktsionäridele välja maksta täielik kompensatsioon nende aktsiate väljaostmise eest.

Justiitsminister Urmas Reinsalu kinnitas eilsel arupärimisel Riigikogus, et väikeaktsionäride kaitse probleemide lahendamiseks viiakse läbi revisjon, mille tähtaeg on 2020. aasta. „Oleme ministriga nõus, et väikeaktsionäride kaitse puhul on oluline omandi põhiõiguse tagamine, menetluse kiirus ja nõudeõiguse realiseerimise efektiivsus, kuid vaid probleemi nentimisest ei piisa. Tegusid on vaja, sest Eesti ettevõtluskeskkond ja paljud investorid kannatavad praegu osade suurettevõtete vastutustundetu suhtumise tõttu,“ väljendas praeguse olukorra kohta nördimust Vabaerakonna fraktsiooni esimees Artur Talvik.

Vabaerakond saatis täna Telia peakontorile ka avaliku kirja, kus paluti ettevõttel oma suhtumist väikeaktsionäridesse muuta. „Rootsi suurettevõtte käitumine näitab halba eeskuju ka ülejäänud maailmale. Väikeaktsionäride ebaõiglane kohtlemine on näide Telia sotsiaalsest vastutustundetusest,“ seisab avalikus kirjas. „Telia peaks lõpetama menetluslike vastuväidete taha pugemise ja maksma kohtu poolt määratud esindajate nõudel endistele Eesti Telekomi väikeaktsionäridele välja õiglase hüvitise sõltumata sellest, kas nad on teinud selleks eraldi avalduse või mitte.“

2016. aasta lõpus otsustas kohus, et Eesti Telekomi aktsionäridele tasutud hüvitis ei olnud õiglane: 6,59 euro asemel tasuti aktsia kohta 5,94 eurot. Sellele vaatamata on Telia siiani hüvitise ja 8 aasta jooksul kogunenud viivise tasumisest keeldunud väites, et on nõus hüvitisele lisama vaid kolme aasta viivise ning tegema väljamaksed vaid neile, kes esitavad avalduse, mille vaatab läbi Teliat esindav advokaadibüroo.

Kohus on korduvalt palunud Telia juhtkonnal kohtuistungitel osaleda, et arutada võimalikku kompromissi, kuid seni pole Telia esindajad kohale ilmunud. Selgituseks ütlesid Telia advokaadid, et ettevõtte presidendil ja tegevjuhil Johan Dennelindil pole selleks vajalikku esindusõigust.

Telia peakontorile saadetud avalik kiri http://vabaerakond.ee/sites/default/files/opel_letter_to_teliacompany_ab.pdf