Seotud inimene: 

Ants Erm: jätkame pikettidega Vene saatkonna ees, sest Putin on saatan ja Ukraina vajab meid

07/12/2017EPL Delfi

Täna kell 16 on Vene saatkonna ees taas pikett meenutamaks sündmusi Ukrainas ja nõudmaks Vene vägede lahkumist.

Kui varem koguneti igal kolmapäeval, siis külmade ilmadega hoiame järjepidevust iga kuu esimesel neljapäeval.

Meilt on sageli küsitud: "Mis te siin seisate, see ei muuda ju midagi?". Ei ole me keegi nii naiivsed, et arvaksime, et meie kukutame Putini! Seda me ei suuda, aga oleme suutnud toetada moraalselt neid, kes on Putini Venemaaga reaalselt sõjas.

Meiesuguseid on maailmas tuhandeid sadades linnades. Oleme saatnud ukrainlastele ja kogu maailmale reaalse sõnumi, et ukrainlased ei ole oma võitluses üksi. Oleme saatnud sõnumi, et nad peavad meiega ühist võitlust agressori vastu, et oleme nendega, kui nende pojad ja isad, emad ja tütred on rindel kodumaad kaitstes pidevas surmaohus – ka täna veel hukkuvad Ukrainas inimesed okupantide kuulide läbi. Jah, vaevalt need protestid Putinit ja Venemaa masse mõjutavad, aga oma maade otsustajaid küll, olen kindel.

Alustasime pikettidega Vene saatkonna ees 2014. aasta suvel-sügisel, mina korraldasin esimesed piketid 23. augustil ja 21. septembril, oktoobrist jätkasime Tarmo Kruusimäe algatusel igakolmapäevaste pikettidega. On ju kummalgi meist vältimatute asjatoimetuste tõttu mõni vahele jäänud, aga üldjuhul võis leida meid kolmapäeval kella neljast viieni kindlast paigast lippude ja plakatitega. Pidevad osalejad on olnud kohalikud Ukraina aktivistid, IRL-i rahvuslased, Mari-Ann Kelam ja Aivar Kivisiv, Tunne Kelam on kohal, kui kodumaal juhtub olema. Toetajaid on olnud ka Vabaerakonnast ja EKRE-st.

Nii kohalikele kui ka välisvenelastele ei ole meie tegevus sugugi meeltmööda – on olnud sõnelust ja kähmlustki. Visalt püsib veendumus, et nemad on siin härrasrahvas ja nende "jumaldatud" Putin on puutumatu. Kõige naljakamad juhtumid on olnud, kui mindi suure õhinaga politseile kaebama, et kuidas nad julgevad... ja siis pika ninaga edasi, kui üllatuseks selgus, et politsei kaitseb, mitte ei kiusa piketeerijaid. Aga on olnud ka meeldivaid hetki, kui välismaised, sh Ukraina ja Vene turistid, on meiega ühinenud, kui ukrainlased on Ukraina hümni üles võtnud.

"Putin on saatan (Putin is evil)" on üks meie plakatitest. On's Putin tõesti süüdi? Loomulikult on, loomulikult mitte üksi. Ükski psühhopaat, ei Venemaal ega kusagil mujal, ei ole saanud kunagi üksi valitseda – alati on olnud lakeisid, kes sellest kasu on lõiganud, kes selle kaudu oma võimu-, raha- või muid haigeid ambitsioone on teostanud. Putin on nende tööriist, nende mahitatud "suur juht". Kahjuks usub iidolisse enamik venelasi ja seda mitte vaid Venemaal.

Mõned näited "suure juhi“ maiguga vägitegudest:

- Teine Tšetšeenia sõda (1999): 100 000 kuni 200 000 ohvrit;
- Gruusia sõda (2008): sajad ohvrid;
- Smolenski "lennuõnnetus" (10. aprill 2010): 96 hukkunut, sh pea kogu Poola juhtkond eesotsas presidendiga;
- Kiiev, Maidanil lasti 20. veebruaril 2014 maha üle 120 meeleavaldaja;
- agressioon Ukraina Vabariigi vastu (alates 2014): üle 10 000 tapetu (sh ~2800 tsiviilisikut, sh 64 veel aastal 2017), 24 000 vigastatut;
- Malaysian Airlines'i lend MH17 (17. juulil 2014): 298 hukkunut, sh 80 last;
- Boris Nemtsovi mõrv 27. veebruaril 2015;
- me kõik mäletame Nadja Savtšenko ja Eston Kohveri juhtumeid, ent ehk ka filmirežissöör Oleg Sentsovi (20 aastat vangistust), ajakirjanik Roman Suštšenkot, aga...Venemaal on laagrites ja vanglates veel vähemalt 60 ebaseaduslikult vangistatud Ukraina kodanikku, poliitvangi.

Meie, kes me seisame Vene Föderatsiooni saatkonna vastas, ei lepi sellise maailmaga! Meie ütleme otse, igasuguse poliitkorrektsuseta - Putin on saatan (Putin is evil!)! Me ütleme, peatagem Putin - peatagem sõda (Stop Putin - Stop war!), sest Putini-Venemaad ohjamata ei lõppe sõda Ukrainas, ei lõppe sõda Süürias, ei lõppe ähvardused Baltimaadele ja teistele Euroopa riikidele, ei lõppe mäng "punase nupuga"!

Kohalik tähelepanu on olnud minimaalne, aga see polegi eesmärk. Ukrainas on meid märgatud, fotod ja videod levivad silmapilkselt, tänuavaldusi ukrainlastelt nende all on sadu. Meid on tunnustanud Ülemaailmne Ukrainlaste Kongress, Ukraina saatkond, Üleukrainaline Vabatahtlike Ühendus "Kraina".

Kaua me seisame? Kui alustasime, ei arvanud meist vist keegi, et Putini klann nii kaua rahvusvahelisele survele vastu jõuab seista – ju ei ole surve olnud piisav, et Venemaad reaalselt heidutada. Euroopa on jätkuvalt Vene gaasisüstla otsas, veelgi enam, koos Gazpromiga planeeritakse Nord Stream 2 avamist.

Häbiväärne on, et altkäemaksuskandaali kiuste toimub 2018. aasta jalgpalli MM Venemaal. Selle maailma vägevad tunduvad olevat Putini Venemaaga juba leppinud - nii kangesti tahaks ju Venemaaga diili teha, äri ajada, teenida!

Kuivõrd tegelikult ei ole Venemaa teinud ühtegi sammu normaalsuse suunas, ei saa ka meie lõpetada. Me ei saa lõpetada, kuivõrd ka ukrainlased on palunud meid, et jätkaksime. Me jätkame, väiksema sagedusega, iga kuu esimesel neljapäeval, aga me jätkame, sest me ei taha, me ei saa kurjust vaikides pealt vaadata!